Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Pozytywne emocje i niezapomniane wrażenia

 
Elbląg, Pozytywne emocje i niezapomniane wrażenia fot. Arek Podhorodecki

„W życiu jest jedna zasada, jak nie wiesz dokąd zmierzasz, to nie wiesz gdzie dojdziesz” – tak swój spektakl podsumowała grupa „Przebudzeni” z Ostródy. Zakończyły się Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, a ich uczestnicy powrócili do domów z nowymi doświadczeniami, wspomnieniami i tematami do przemyśleń.

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to przestrzeń, gdzie na jednej scenie występują artyści sprawni i niepełnosprawni i bez żadnej taryfy ulgowej, każdy musi dać z siebie wszystko, bo oceniany jest przez publiczność, która wszystkich traktuje jednakowo.
     Tak było podczas prezentacji. Na scenie dużej sali Kina Światowid, przed niemal pełną publiczności salą, występowali uczestnicy w pokazach tanecznych, spektaklach, pantomimach oraz w formach łączących wszystkie wymienione. Nie zabrakło również zespołów grających i śpiewających.
     MSA zainaugurował występ Lviv Ladies – trzy wokalistki, śpiewające standardy amerykańskiego, powojennego jazzu porwały publiczność do tańca, dając energię i mnóstwo spontanicznej radości. Kolejne występy - taneczne Hipnozy i wokalno – instrumentalne grupy Szwagry – przyniosły mnóstwo pozytywnych emocji.
     Piątek również pełen był artystycznych wydarzeń – zaczęła grupa Deaf Club Olecko. Przygotowała dwa pokazy, które były połączeniem pantomimy, elementów choreografii i tańca… Tego dnia nie zabrakło elbląskich akcentów – na scenie w pantomimie zaprezentowała się grupa teatralna Somo la sita. Duże wrażenie na publiczności zrobiła grupa „Przebudzeni” z Ostródy, która pokazała metaforyczny, skłaniający do refleksji i życiowych przemyśleń spektakl „Szatnia”, inspirowany twórczością Tadeusza Kantora. Spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Kolejne występy – grup „Bez kurtyny”, „Recepta” i „ŁO/MEN” były i poważne, i zabawne – zawsze przyjmowane z otwartością i entuzjazmem.
     - Najlepsze momenty podczas MSA to te, w których różne grupy spotykają się ze sobą, wymieniają się między sobą uwagami, komentują występy i z tych dyskusji rodzą się pomysły na kolejne spektakle i pokazy – opowiada Teresa Miłoszewska, organizator Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

  fot. Arek Podhorodecki fot. Arek Podhorodecki

Uczestnicy Międzynarodowych Spotkań Artystycznych nie tylko sami prezentowali się na scenie, ale mieli również okazję uczestniczyć w koncertach – zespołu Dubska i Anny Wyszkoni, a także wystawach. Podczas imprezy prezentowane były trzy wyjątkowe wystawy. „Václav Havel. Na wyciągnięcie ręki”, realizowana we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, wystawa „Przede wszystkim jestem”, islandzkiej fotografki Siggi Ella oraz Kompozycje – pokonkursowa wystawa, pokazującą bogactwo kompozycyjnej wyobraźni artystycznej. Wszystkie do 13 grudnia można oglądać w „Światowidzie”.
     Podczas MSA stworzono również przestrzeń do wspólnej pracy twórczej – zorganizowano warsztaty z grafiki, ceramiki, malowanych desek, muzyczne warsztaty folkowe i bębniarskie oraz z improwizacji teatralnej. Terapeuci mogli wziąć udział w panelu, podczas którego, od strony warsztatowej, poznali zasady tworzenia pomocy dydaktycznych: książeczki dotykowej oraz kolorowych kompozycji z drewna, które służą do przesuwania lub przeplatania.
     - Cieszymy się, że przez te trzy dni zgromadziliśmy tylu odbiorców. We wszystkich działaniach brali udział nie tylko uczestnicy MSA, ale również osoby sprawne, a na prezentacjach było dużo młodzieży – dodaje Teresa Miłoszewska.
     
     Organizatorami 9. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art" w Elblągu.
     
     

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym Międzynarodowych Spotkań Artystycznych
     
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem