UWAGA!

PRL- owska farsa w DKK

 Elbląg, PRL- owska farsa w DKK

Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida zaprasza we wtorek 21 czerwca o godz. 18 do Sali Klubowej na przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem porozmawiamy o książce Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „Mariola, moje krople…”.

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007. W województwie warmińsko-mazurskim projekt jest również finansowo wspierany przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kluby działają przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. W naszym województwie funkcjonuje już 38 klubów i wciąż przybywają nowe. Jeden z klubów działa nawet przy areszcie śledczym.
      
       O książce:
       „Mariola, moje krople...!” – wykrzykuje raz po raz do swej sekretarki niejaki Zbytek, dyrektor prowincjonalnego teatru gdzieś na Dolnym Śląsku, który marzy o spokojnej emeryturze, gdy tymczasem nagle wszystko wymyka mu się z rąk... Jest listopad 1981 roku. Działa tu i „Solidarność” i stary związek zawodowy. Bufetowa pędzi bimber i chowa świnię na mięso. Aktorzy przygotowują równolegle antyrosyjski dramat i prokościelną „Pastorałkę”. Na wieść, że teatr odwiedzi delegacja radziecka, dyrektor postanawia wystawić „Streap-tease”, nie mając pojęcia, że w poważnej sztuce Mrożka nikt się nie rozbiera...
      
       Małgorzata Gutowska-Adamczyk - pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Przez krótki okres była nauczycielką języka polskiego i łaciny w Liceum Ogólnokształcącym w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej. Twórczyni scenariuszy filmowych np. bardzo popularnej niegdyś serii „Tata, a Marcin powiedział”. Autorka książek dla młodzieży, m.in.,,110 ulic”, ,,Niebieskie nitki”, „13.Poprzeczna” (Książka Roku 2008 polskiej sekcji IBBY), ,,Wystarczy, że jesteś” oraz bardzo popularnej trzytomowej serii książek dla dorosłych: "Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie", "Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy" (tom 3 wkrótce). Ostatnią jej książką jest właśnie „Mariola, moje krople…”.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • kto czyta takei bzdury?? chyba totalnie nudne bezbarwne lachy, jeszcze niby best seler :D ciekawe jakei jury to wybieralo pewnie rowniez sprytne co autorka; )
Reklama