Środa 18-07-2018, imieniny Szymona, Kamila
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Malborska od tyłu... Malborska od tyłu...

Promocja elbląskich artystów

 
Elbląg, Promocja elbląskich artystów Monika Matysiak
Rek

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Biblioteka Elbląska im. C.K. Norwida zapraszają na Koncert Donacyjny połączony z wręczeniem stypendiów w ramach programu „Promocje 2011”. W czwartek 24 listopada utwory znakomitych kompozytorów wykonają Monika Matysiak (skrzypce) oraz Katarzyna Markiewicz (fortepian). Wstęp wolny.

W trakcie koncertu będziemy mogli wysłuchać utworów znakomitych kompozytorów (N. Paganini - Kaprys nr 23 op. 1; R. Schumann - I sonata a-moll op. 105; D. Szostakowicz - 4 preludia z op. 34; H. Wieniawski - II koncert skrzypcowy d-moll op. 2 cz. II i III) w wykonaniu tegorocznej stypendystki Moniki Matysiak. Skrzypcaczce towarzyszyć będzie Katarzyna Markiewicz (fortepian).
     
     Wszystko zaczęło się w 2001 roku
     
W tych pierwszych latach był to cykl imprez pn. „Promocje” a jego pomysłodawczynią była Danuta Mańkut – wówczas prezes ETK. Celem „Promocji” była pomoc młodym twórcom, głównie elblążanom, w rozwoju artystycznym i kreowaniu wizerunku. Początkowo promocji młodych talentów służyły przede wszystkim koncerty i wystawy. Pierwszymi beneficjentami byli: Monika Kwiatkowska – młoda, zdolna elblążanka nagrodzona na ogólnopolskich przeglądach piosenki poetyckiej oraz Adam Dampc – uzdolniony kompozytor, wokalista, pianista, zwycięzca „Szansy na sukces” – programu telewizyjnego promującego młode talenty. Odbyła się też wystawa młodego plastyka, absolwenta gdańskiej ASP Piotra Goryszewskiego. W kolejnych latach w ramach cyklu „Promocje” miał miejsce koncert Marty Masłowskiej i Marcina Tomasika, aktorów sceny elbląskiej. Swoje umiejętności prezentowali m.in. fleciści z pracowni Marcina Skotnickiego, studentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Marta Osowska i Paulina Czajkowska; młodzi nauczyciele elbląskiej szkoły muzycznej, z koncertem saksofonowym wystąpiła Dorota Samsel, swoje recitale miały także m.in. Joanna Konefał, Barbara Misiewicz, Sylwia Kurek. W Galerii „Pod Czerwoną Oberżą” Towarzystwo zorganizowało wystawę rysunków Pawła Konopki, absolwenta Wydziału Plastycznego UWM w Olsztynie i Piotra Romanowskiego, absolwenta UWM.
     Rok 2006, to pierwszy rok, kiedy to decyzją Rady ETK stypendia p.n. „Promocje” wprowadzono na stałe do działalności Towarzystwa. Uznano, że pomoc ta będzie miała charakter jednorazowego wsparcia i może być przeznaczona na udział w kursach, warsztatach, plenerach, przeglądach i festiwalach, może to być także pomoc w realizacji artystycznych przedsięwzięć (wydanie płyty, książki lub zorganizowanie koncertu). Adresatem wówczas była głównie młodzież licealna i studenci szkół artystycznych wywodzący się z Elbląga. W 2006 z takiej pomocy skorzystali: Piotr Olejnik, Joanna Konefał, Angelica Rasmus.

 


     W kolejnych latach zmianie ulegał regulamin, zmieniali się stypendyści, ale niezmiennie projekt ten wspierał finansowo Urząd Miejski w Elblągu i każdy, kto 1% swojego podatku przekazywał na rzecz ETK. Dzięki temu wsparciu jak i środkom własnym Towarzystwa przybywało stypendystów a i cele stawały się międzynarodowe.
     
     Tegoroczni laureaci

     W roku 2011 przyznano dziesięć stypendiów, otrzymali je: Barbara Misiewicz, Wiktoria Głowińska, Monika Matysiak, Karolina Kardas (fot. wyżej), Magdalena Jędrzejewska, Piotr Olejnik, Tomasz Steńczyk, Dominik Grędziński, Krzysztof Bidziński, Przemysław Świerk.
     
     
     Koncert odbędzie się 24 listopada o godz. 17.30 w sali „U Św.Ducha” Biblioteki Elbląskiej. Wstęp wolny.
     
     Projekt „Promocje” realizowany jest przy pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Elblągu w ramach: "Wspieranie twórczości elbląskich artystów, w szczególności promocja kultury lokalnej w kraju i zagranicą”.

Teresa Wojcinowicz, prezes ETK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z uliczkami
Fototapety z końmi
Fototapety przestrzenne
Fototapety do biura