UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Propaganda w czasie wojny

 
Elbląg, Wystawę „Polska walczy na wszystkich frontach" można oglądać do 15 listopada
Wystawę „Polska walczy na wszystkich frontach" można oglądać do 15 listopada (fot. Anna Dembińska)
Reklama

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu otworzyło w środę (16 października) wystawę „Polska walczy na wszystkich frontach". Składająca się z 11 plansz ekspozycja powstała na zlecenie Polish Government Information Center. Zawiera oryginalne materiały propagandowe, które były prezentowane obwoźnie w Stanach Zjednoczonych pod koniec II wojny światowej. Zobacz fotorelację.

Plansze pokazują sytuację kraju podczas wojny, promując zarazem polską kulturę, sztukę i przemysł. Podkreślają istotną rolę polskich kobiet w walce przeciwko okupantowi.

Jest to wyjątkowa wystawa, stanowiąca zabytek sam w sobie. Została wykonana ręcznie, techniką kolażu. Na plansze ekspozycyjne naklejono oryginalne fotografie w dużym powiększeniu, które następnie opatrzono opisami w języku angielskim. Tego rodzaju techniki nie stosuje się w działalności ekspozycyjnej już od kilkudziesięciu lat, dlatego warto sprawdzić, jak dawniej wykonywano takie wystawy.

Plansze zostały odnalezione w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w magazynach instytucji gromadzącej polskie pamiątki. Następnie przesłano je do konserwacji do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, dzięki czemu obecnie mogą być prezentowane.

Wystawa pochodzi z kolekcji Misji Polskiej w Orchard Lake (The Polish Mission of the Orchard Lake) w stanie Michigan, USA.

W elbląskim muzeum ekspozycję można oglądać do 15 listopada.

Agnieszka Sławińska, MAH w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Jak znam życie. .. na pewno wszyscy świetnie znali język angielski i zrozumieli co jest napisane?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 3
  Cieciorka(2019-10-17)
 • propaganda - psychomanipulacja jako technika werbunku wykorzystywana przez partie polityczne, media oraz ich fasadowe organizacje. wyłączcie telewizory i radia !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 4
  (2019-10-17)
 • Jedną z grup technik manipulacyjnych są takie oddziaływania, których efektem jest zmiana osobowości czy raczej tożsamości, kontrola myśli. Ten proces pojawia się najpóźniej, a przykładami takiej indoktrynacji są oddziaływania sekt religijnych, ugrupowań politycznych i terrorystycznych. Ich celem jest przebudowa świadomości kandydata. Metody te prowadzą do zaburzeń w sferze poznawczej. Adept sekty poddany zostaje „intelektualnemu bombardowaniu”. Zastosowane zostają klisze blokujące myślenie refleksyjne, co powoduje wprowadzenie w system zamkniętej logiki. Szczególnym kompleksem manipulacji zmierzających do zmiany osobowości test „pranie mózgu” (ang. brainwashing). W odniesieniu do tego procesu psychomanipulacyjnego używano zastępczo też terminów: „kontrola myśli”, „przymusowa perswazja”, „myślibójstwo”, „kontrola zachowań”, „reedukacja” oraz„nawrócenie”. Bądźmy czujni !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  (2019-10-17)
 • To wychodzi na to że wojny nam brakuje bo propaganda i manipulacja ma sie w najlepsze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 5
  Z i e l a r z (2019-10-17)
 • Jakoś nie fortunne to zdjęcie nr 8.. .zastawiony stół i prezydent. .. .A może i nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2019-10-17)
 • To mowisz tez o wojsku, Full Matal Jacket.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2019-10-17)
 • Już na 1 plakacie widać, że są to proste zwroty i słowa zrozumiałe dla większości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  Zen(2019-10-17)
 • Na wystawie dostępne są tłumaczenia treści plansz. Zapraszam do odwiedzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  Agnieszka Sławińska(2019-10-17)
 • Świetnie! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  Zen (2019-10-17)
 • Propaganda wiecznie żywa ale życie nie jest tak kolorowe jak by się chciało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jank(2019-10-17)
 • Wystawa daleka od standardów prezentacji, jakie od lat obowiązywały w elbląskim muzeum. Taka forma i format pasuje na wystawę zewnętrzną, a nie w salach muzealnych. Tematyka poza oceną, zgodnie z twierdzeniem dla każdego coś. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2019-10-18)
 • Fakt, jeszcze do tej wystawy mogliśmy mówić, że mamy muzeum na miarę aktualnego wieku, ale to co teraz pokazano to powrót do czasów sprzed dwóch dekad. Ludzie, żeby treści były interesujące trzeba je prezentować w aktualnych kanonach komunikacji. A wszystkie vipy 3xPO. .chodziły, . .pozowały i. .szli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2019-10-18)
Reklama