Środa 18-07-2018, imieniny Szymona, Kamila
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

"Przebudzenie" w KinoPorcie

 
Elbląg, "Przebudzenie" w KinoPorcie Praca w ramach Komposteksu kusiła także panów (fot. arch. Piotr Grdeń)
Rek

"Przebudzenie" to nowatorski projekt, zainicjowany przez Karinę Dzieweczyńską w 2008 r. w Świeciu i kontynuowany przez dwa lata (2012-2013) w Elblągu. Na czym polega? Na peryferiach kulturowych, w kontekście danego miejsca i społeczności, znani artyści sztuk wizualnych urzeczywistniają swoje najnowsze pomysły, angażując w ich realizację zwykłych mieszkańców.

W Elblągu w miejskość świetnie "wrósł" m.in. Arek Pasożyt, który wybudował dom na skwerze i zgromadził przy nim dzieci i dorosłych. Emocje wzbudził performer Arti Grabowski, a do wspólnego pielęgnowania ogródka na Dolince zachęcali twórcy Komposteksu. Filmy dokumentujące "Przebudzenie" zostaną zaprezentowane 20 marca w gdańskim KinoPorcie.O fenomenie projektu, w jednym z katalogów edycji w Świeciu, Anna Theiss pisze: "działania realizowane w ramach "Przebudzenia" są awangardowe, zmieniają życie, aktywnie wpływają na rzeczywistość. Artyści występują w nich nie jako ci, którzy tworzą sztukę i nadają ją niejako z góry, ale pracują w ścisłej przyległości do warunków środowiskowych, stając się przy tym nierzadko bardzo bezkompromisowymi pionierami.
     Jak dotąd, efekty projektu prezentowane były, m. in. w MoMA w Nowym Jorku, czy na 7. Berlin Biennale. W sumie zrealizowanych zostało 5 rocznych edycji "Przebudzenia" (trzy edycje w Świeciu, dwie - w Elblągu), z których każda miała kilka etapów; wzięło w nim udział ponad 20 artystów, są to:
     - Bogna Burska, grupa Twożywo (Mariusz Libel, Krzysztof Sidorek), Elżbieta Jabłońska, Robert Kuśmirowski ("Przebudzenie", 2008, Świecie);
     - Arti Grabowski, Joanna Rajkowska, Artur Żmijewski, Julita Wójcik ("Przebudzenie-Reaktywacja", 2009, Świecie);
     - Wojtek Doroszuk, "latająca galeria szu szu" (Karol Radziszewski, Piotr Kopik, Ivo Nikić), Zuzanna Janin ("Przebudzenie 20.10", 2010, Świecie);
     - Łukasz Jastrubczak, Artur Malewski, Marta Deskur, Adriana Ronżewska-Kotyńska, Karolina Breguła, gościem był Arti Grabowski ("Przebudzenie - przed końcem świata", 2012, Elbląg);
     - Arek Pasożyt, Kolektyw "Parque no" (Kuba Słomkowski, Maciej Łepkowski, Krzysztof Herman) i Grzegorz Drozd ("Przebudzenie - ?????", 2013, Elbląg)
     
     20 marca  o godz. 18 w sali kinowej KinoPortu wyświetlone zostaną filmy dokumentujące "Przebudzenie":
     Plener rzeźbiarski. Świecie 2009 | reż. Artur Żmijewski (20')
     Wdarwa| reż. Piotr Kopik, Ivo nikić, Karol Radziszewski (12')
     Casting| reż. Piotr Grdeń (11')
     Audiomurale| reż. Piotr Grdeń (10')
     Arka Pasożyta| reż. Piotr Grdeń (60')
     
     
***
     Karina Dzieweczyńska - kurator i historyk sztuki - Podyplomowe Studia Kuratorskie na Uniwersytecie A.M. w Poznaniu (dyplom 2005); studia na Uniwersytecie Warszawskim (dyplom 2001). Od września 2011r. pracuje w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu. W 2012r. w ramach 7. Berlin Biennale for Contemporary Art prezentowała autorski projekt "Przebudzenie" (Miasto Świecie - nowe spojrzenie). Jak dotąd zrealizowała pięć rocznych edycji "Przebudzenia" (trzy edycje w Świeciu w latach 2008-2010 oraz dwie edycje w Elblągu w latach 2012-2013). W działalności kuratorskiej skupia się na organizacji projektów ingerujących w szeroko rozumianą przestrzeń publiczną i bezpośrednio angażujących w twórcze działania mieszkańców danego miasta.
     
     Piotr Grdeń - muzyk rockowy, basista zespołu Laputita. Wieloletni pracownik CS Galerii EL w Elblągu, obecnie pracuje w CSW Łaźnia. Malarz, fotograf i filmowiec: realizuje materiał zdjęciowy i filmowy z przebiegu wydarzeń artystycznych. Realizuje również autorskie projekty video. Autor filmu dokumentalnego "50 lat Centrum Sztuki Galeria EL" (2012) oraz filmów dokumentujących etapy "Przebudzenia" w Elblągu, w tym pełnometrażowego dokumentu "ARKA Pasożyta" (2013).
     

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi