Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przeżyjmy te koncerty jeszcze raz!

 
Elbląg, Przeżyjmy te koncerty jeszcze raz! EOK zagrała m.in. na skwerze katedralnym w Elblągu (fot. Anna Kaniewska)
Rek

Po raz trzeci Elbląska Orkiestra Kameralna ruszyła na Żuławy z muzycznymi skarbami. Rozdawali je w trzech pięknych kościołach, a towarzyszył im maestro Marek Moś. Wrócili cali i zdrowi, i już myślą o kolejnej edycji.

W tym roku repertuar festiwalu „Muzyka polska na Żuławach” nie składał się tylko z muzyki polskiej, lecz także z utworów m.in. Mozarta, Vivaldiego czy Weinera. Narodowość kompozytorów nie była tak ważna, jak forma muzyczna. Tym razem muzycy skupili się na divertimentach, kompozycjach powszechnych w muzyce XVIII - XIX wieku. W dniach 15-17 lipca zagrali w trzech miejscowościach: Stegnie, Elblągu i Starym Polu (kościół w Krzyżanowie). Atrakcją tegorocznej edycji były solowe utwory w wykonaniu trzech instrumentalistek z EOK.
     - Ta edycja była zdecydowanie najlepsza – opowiada Karolina Nowotczyńska, skrzypaczka, która rozpoczynała każdy koncert utworem „Cztery Pory Roku - Lato cz. III” Antoniego Vivaldiego. - Dużo graliśmy, utwory były niełatwe, a zatem bardzo ciekawe. Najmilej będę wspominać możliwość zagrania solo oraz każde wykonanie utworu Bartóka, który to był najbardziej ambitnym i interesującym utworem z całego repertuaru. Czy coś mnie zaskoczyło? Chyba nie. Byliśmy bardzo dobrze przygotowani, więc nic nie mogło nas zaskoczyć!
     - Uważam, że ta edycja była bardzo dobra. Dla mnie była ona edycją wyjątkową, bo miałam okazję zagrać solo dla wspaniałej publiczności – mówi Maria, wiolonczelistka, która podczas festiwalu wykonywała „Serenadę” Mieczysława Karłowicza. – Najpiękniejsze momenty to te tuż po występie. Kończysz grać i słyszysz brawa, widzisz zadowoloną i usatysfakcjonowaną widownię. To naprawdę fajne uczucie! – dodaje.
     - Gram w EOK od września, więc to była moja pierwsza edycja festiwalu „Muzyka polska na Żuławach” – relacjonuje Paula Preuss, skrzypaczka, która oczarowała publiczność solowym wykonaniem II i III części koncertu Sławomira Czarneckiego. – Jestem pod ogromnym wrażeniem. Mieliśmy przyjemność grać w wyjątkowych wnętrzach kościołów. W każdym z nich była inna akustyka, a więc inny klimat i nastrój. Najpiękniejsze częścią festiwalu były dla mnie nastrojowe momenty, kiedy cała orkiestra oddycha razem, tworząc jeden organizm. Tak było m.in. podczas grania drugiej części divertimenta Mozarta.
     Nad projektem czuwał dyrygent Marek Moś, dyrektor artystyczny EOK. - Jesteśmy wszyscy bardzo usatysfakcjonowani, jednak czujemy się tak, jakbyśmy byli dopiero w połowie festiwalu. W roku poprzednim zagraliśmy aż 6 koncertów - opowiada maestro. - W trzeciej edycji festiwalu „Muzyka polska na Żuławach” program był zwarty, niemęczący, atrakcyjny. Solistkami były panie, które należą do Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Myślę, że było to dla nich trudne zadanie: zmobilizować się i zagrać solo z zespołem, z którym gra się na co dzień. Należy żałować, że finanse nie pozwoliły nam na pełną wersję tego festiwalu. Wiem, że miasta, w którym występowaliśmy w zeszłym roku, są bardzo zasmucone naszą nieobecnością. Mam nadzieję, że kolejna edycja pozwoli nam na powrót do poprzedniej koncepcji.
     

     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
Anna Kaniewska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli