Poniedziałek 18-02-2019, imieniny Bernardety, Konstancji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przyjdźcie na 15-lecie Elbląskiej Sceny Literackiej

Elbląg, Przyjdźcie na 15-lecie Elbląskiej Sceny Literackiej

Wszystkich miłośników dobrej literatury i tych, którzy chcą wartościowo spędzić piątkowe popołudnie zapraszamy 5 grudnia od godz. 16 do teatru na jubileuszową Elbląską Scenę Literacką. W programie spotkanie z pisarzami, piosenka poetycka, Turniej Jednego Wiersza oraz poetyckie jam session na zakończenie wieczoru. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w teatrze (obowiązuje rezerwacja).

Literackie zakończenie roku? Jak najbardziej. A pretekst pojawił się sam i spowodował aktywność środowiska literackiego Elbląga oraz organizację spotkania, które w wartościowy sposób uświetni podwójny jubileusz - 15 lat Elbląskiej Sceny Literackiej im. Stanisława Franczaka oraz 5 lat Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego.
     Na te podwójne urodziny zaprosiliśmy gości z całej Polski, którzy swoją twórczością oddają hołd przede wszystkim wartościowemu słowu. Będą poeci, recenzenci, wykonawcy piosenki literackiej. Będzie bardzo twórczo.
     Przez piętnaście sezonów Sceny Literackiej, przez kilkaset spotkań z ludźmi, dla których poezja jest sposobem wyrażania siebie udało się nam przyzwyczaić elblążan do prezentacji na Małej Scenie Teatru. Wierni widzowie doceniają szlachetność i różnorodność propozycji.
     Zapraszamy wszystkich Państwa na literacką ucztę z wyjątkowymi twórcami z całej Polski. Mamy nadzieję, że popołudnie i wieczór 5 grudnia miną intensywnie i twórczo w klimacie poezji współczesnej, doskonałej muzyki i nastrojów wielobarwnych.
     O godz. 16 rozpoczniemy oficjalnym otwarciem jubileuszowej Elbląskiej Sceny Literackiej oraz prezentacją członków Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego - poetów znanych i cenionych, którzy na tę okazję przygotowują być może inne swoje oblicza. Z tekstami urodzinowo zaprezentują się Bogumiła Salmonowicz, Izabela Chojnacka-Skibicka, Julia Jaz, Anna Peplińska, Zuzanna Gajewska, Kamila Łyłka-Kosińska, Wojciech Jacek Pelc, Tomasz Walczak, Agnieszka Kopczyńska, Dominika Lewicka-Klucznik, Iwona Skopińska oraz Katarzyna Mikołajczak z wierszami Irka Pietronia. Spotkanie reżyseruje i poprowadzi Anna Peplińska.
     O 17.30 w świat piosenki poetyckiej przeniesie nas Jarosław Chojnacki. To twórca, którego w Elblągu nie trzeba przedstawiać, to jeden z najbardziej znanych wykonawców piosenki literackiej do tekstów wartościowych i magicznych. Ten głos także jest magiczny. Usłyszymy teksty Adama Asnyka, Stanisława Grochowiaka, Tadeusza Micińskiego, Anny Achmatowej, Krzysztofa Cezarego Buszmana i zapewnie wiele innych wartościowych wierszy ubranych w muzykę, obok której nie przechodzi się obojętnie.
     O 18.45 zapraszamy na prezentację Grupy Literycznej "Na Krechę". Choć korzenie grupa ma w Poznaniu, to zrzesza poetów z całej Polski. Do Elbląga przyjadą Mariusz Jagiełło - poeta urodzony w 1977 roku, mieszka w Warszawie. Publikował w Pograniczach, LiTeracjach, Szafie, Open Polish Magazine; Ewa Poniznik, rocznik 1988, jej wiersze ukazały się w kwartalniku literackim Bliza, a także w dodatku do białoruskiej gazety Nowy Czas „Literaturnaja Biełarus”. W ostatnim czasie, oprócz poezji, pisze relacje z wydarzeń artystyczno-kulturalnych do portalu www.salonliteracki.pl; Wioleta Rosłoniec, która jest laureatką lokalnych konkursów literackich i recytatorskich oraz I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Erotyk na krechę” im. T. Stirmera oraz Agnieszka Marek, laureatka kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. im. R. Wojaczka oraz im. J. Różewicza. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. To przekrój tego, co we współczesnej poezji cenne, różnorodne i ważne. Spotkanie poprowadzą Łucja Dudzińska oraz Tomasz Walczak.
     O 20.00 zapraszamy wszystkich ludzi pióra (a tych w Elblągu i okolicach nie brakuje) na Turniej Jednego Wiersza. Warunkiem udziału jest osobiste przeczytanie własnego tekstu. Organizatorzy przewidzieli nagrody rzeczowe oraz nagrody specjalne. Osoby, które chcą zgłosić się do udziału w turnieju, mogą zrobić to na dwa sposoby: drogą elektroniczną należy wysłać maila na adres stowarzyszenie.alternatywni@gmail.com w załączniku dodać prezentowany wiersz w formacie .doc oraz .pdf lub osobiście w trakcie trwania Jubileuszu w wyznaczonym miejscu na foyer Małej Sceny do godziny 19. Należy przy rejestracji złożyć jeden egzemplarz prezentowanego tekstu. Szczegółowy Regulamin dostępny u organizatora wydarzenia.
     O 20.30 przywitamy kolejnych gości. W ARTloży zasiądą Łucja Dudzińska, Piotr Wiktor Lorkowski i Marek Czuku.
     Łucja Dudzińska to absolwentka Akademii Ekonomicznej i Studium Pedagogicznego. Animatorka działań kulturalnych, laureatka kilku nominacji na tom poetycki oraz licznych nagród i wyróżnień ogólnopolskich konkursów literackich. Publikowała w kilkudziesięciu antologiach, almanachach pokonkursowych oraz w periodykach literackich. Mieszka w Poznaniu, gdzie powierzono jej opiece Klub Młodego Literata przy ZLP.
     Piotr Wiktor Lorkowski, krytyk literacki, poeta, tłumacz, recenzent, w latach 1994 - 2002 redaktor dwumiesięcznika artystycznego Topos. Tłumaczył między innymi utwory Johanna Wolfganga Goethego i Rainera Marii Rilkego. W 1996 został stypendystą Fundacji Boscha, a w 1999 i 2000 stypendystą DAAD. Mieszka w Sopocie, redaguje literacki serwis internetowy poetica. Wiersze, recenzje i eseje publikował w czasopismach krajowych (m.in. Zeszyty Literackie, Nowy Nurt, Studium, Pracownia, Twórczość, Odra) i zagranicznych (Ko, Vrabac, Haiku Novine). Jest polonistą w II LO w Sopocie.
     Marek Czuku jest polskim poetą, absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego. Debiutował w 1985 roku, w czasopiśmie "Odgłosy". W latach 1990-1997 pracował jako redaktor w "Dzienniku Łódzkim", "Tygodniku Solidarność Ziemi Łódzkiej", "Gazecie Wyborczej", "Ilustrowanym Tygodniku Zgierskim" i "Brzezińskim Informatorze Tygodniowym". Od 1998 prowadzi młodzieżowe koła i grupy literackie w Łodzi i Aleksandrowie Łódzkim. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
     Spotkanie poprowadzi Tomasz Walczak.
     W foyer Małej Sceny rozstawiona będzie "WierszYstawka" a na stoliku książki prezentujących się autorów.
     Około 21.30 zapraszamy do restauracji na starówce na poetyckie jam session przy akompaniamencie Szymona Zuehlke, Piotra Mazurowskiego oraz Krzysztofa Narodowskiego. W nieco odmiennej atmosferze nie zabraknie miejsca na dobre testy i improwizacje. Będzie więc czas na słuchanie, czytanie, być może pisanie, a na pewno na wartościowe wzruszenia.
     
     Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników dobrej literatury i tych, którzy chcą wartościowo spędzić piątkowe popołudnie na jubileuszową Elbląską Scenę Literacką 5 grudnia od godziny 16 na Małej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
     Bezpłatne zaproszenia można rezerwować telefonicznie w godzinach 8-16 pod numerem 55/641-97-00 wew. 284. Zachęcamy do rezerwowania i odbioru zaproszeń oraz do licznego uczestnictwa w naszym spotkaniu.
     
Dominika Lewicka-Klucznik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne EVA MINGE