Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przyjrzyjmy się Szwecji

Elbląg, Przyjrzyjmy się Szwecji

Kino „Światowid” zaprasza na kolejną odsłonę projektu "Światowid - filmowe oblicza świata". W czerwcu widzowie mogą przyjrzeć się bliżej naszym sąsiadom z północy. W programie filmy szwedzkie, wykłady i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Pierwsze spotkanie 8 czerwca o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.

"Światowid - filmowe oblicza świata" to projekt upowszechniający kulturę filmową, adresowany zarówno do osób dorosłych jak i młodzieży i dzieci, mieszkańców Elbląga i okolic. - To wynik potrzeby ukazania różnorodności kultur przez dzieła kinematografii światowej – mówi Aleksandra Bielska z kina „Światowid”, autorka projektu. - Nawiązując do tradycji kina, zapoczątkowanej przez Braci Lumiere pod koniec XIX wieku projekcji filmów będących pocztówkami ze świata, chcielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcję poznawczą kina. Na to, w jaki sposób film może stać się narzędziem do pogłębiania wiedzy o kulturze danego regionu.
"Światowid: filmowe oblicza świata" to propozycja cyklicznych projekcji, wykładów, warsztatów i spotkań, które odwoływać się będą do konkretnych państw, kręgów kulturowych. W maju zaprezentowane były Czechy, w czerwcu - Szwecja, w październiku będą to Chile, a w listopadzie Rosja.
     Kolejne spotkania zaplanowane w czerwcu to:
     15 czerwca o godz. 18 - „Szwecja a sprawa narodowa” (prelekcja: Aleksander Mielnicki, film: „Historia Zlatana”), 22 czerwca o godz.18 - „Szwedzi na emigracji” (wykład: Paweł Wajda, film: „Hotel”) i 29 czerwca o godz. 18 - „Współczesne kino szwedzkie” (wykład: Marta Maciejewska, film: „Moja chuda siostra”).
     Podczas najbliższego spotkania wykład na temat szwedzkiego społeczeństwa wygłosi dr Maja Chacińska, a zaprezentowany zostanie film „Szwedzka teoria miłości” znanego, bezkompromisowego szwedzko-włoskiego dokumentalisty Erika Gandini.
     W 1972 roku w Szwecji partia socjalistyczna opublikowała manifest „Family of the Future”, nakreślających wizję świata wolnych, równych ludzi, w którym znikną wszelkie więzy zależności ekonomicznej. Kobiety miały wyzwolić się spod władzy mężczyzn, starsi nie musieli już polegać na dobrej woli dorosłych dzieci, a najmłodsi zyskiwali pełnię praw i opiekę państwa. Reżyser przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań. Okazuje się, że niezależność – podstawowa wartość u naszych zamorskich sąsiadów – ma swoją ciemną stronę. Dziś aż jeden na czterech Szwedów umiera samotnie, a zdarza się, że ciała samotnie zmarłych znajdowane są dwa lata po ich śmierci. Szwedki są największą grupą wśród klientek banku nasienia. Pragną potomstwa, ale nie są w stanie zbudować trwałej relacji z partnerem, bo wymaga ona kompromisów i wyrzeczeń. Film jest brawurowo zrealizowanym kalejdoskopem tego bliskiego a zarazem bardzo egzotycznego z polskiej perspektywy kraju...
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta fizelinowa 400x148x cm - Most Golden Gate
Naklejki na meble
Fototapety ze sportami
Fototapety dziecięce