Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Przywrócić pamięci” - koncert muzyki Szymona Laksa

Elbląg, „Przywrócić pamięci” - koncert muzyki Szymona Laksa

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zaprasza w piątek, 10 listopada o godz. 18 do Sali „U św. Ducha” na koncert muzyki Szymona Laksa pt. „Przywrócić pamięci”. Wystąpią: Dominika Glapiak – fortepian, Robert Kwiatkowski – skrzypce, Maciej Kułakowski – wiolonczela. Wstęp wolny.

Szymona Laksa uratowała od niechybnej śmierci jego znajomość muzyki: był najpierw skrzypkiem, potem dyrygentem orkiestry w Auschwitz-Birkenau. Opisał to w swojej książce „Gry oświęcimskie”. Tragiczny los kompozytora, to los wielu polaków tamtych dni. Jego świetnie rozwijająca się kariera i praca twórcza zostały brutalnie przerwane przez działania wojenne. Jego muzykę cechuje dbałość o formę i wysublimowanie dźwiękowe. Jest ona zarazem silnie osadzona w tradycji muzyki polskiej, zarówno klasycznej jak i popularnej. Szymon Laks ze względu na zawieruchę wojenną nie odcisnął się wystarczająco mocno w historii muzyki polskiej.
     Na koncercie usłyszymy: Balladę „Hommage a Chopin”, Sonatę na wiolonczelę i fortepian z 1932 roku oraz Suitę Polską na skrzypce z fortepianem skomponowaną w roku 1935. Są to bardzo ciekawe, różnorodne dzieła. Każde z nich eksponuje inną stronę osobowości twórczej Szymona Laksa. Każde z nich to także trochę inna stylistyka, w Balladzie usłyszeć można ewidentne inspiracje muzyką F. Chopina, okraszone impresjonistycznymi współbrzmieniami. Sonata wiolonczelowa zdaje się flirtować z muzyką jazzową, dając ogromne pole do popisu zarówno wiolonczeliście, jak i pianiście. Suita polska natomiast przesycona jest rodzimym folklorem. Jest formą momentami wirtuozowską, a momentami skrajnie liryczną, przepięknie eksponująca brzmienie skrzypiec.
     
     Wykonawcy:
     Dominika Glapiak – pianistka, kameralistka koncertująca z powodzeniem w Polsce i za granicą. Absolwentka klasy fortepianu prof. Waldemara Wojtala, oraz klasy kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej Gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki oraz studiów podyplomowych w klasie prof. Diny Yoffe w Düsseldorfie. Wielokrotnie nagradzana na konkursach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Laureatka Stypendiów Miasta Gdańska, Instytutu Adama Mickiewicza, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wielu innych. Obecnie adiunkt Akademii Muzycznej w Gdańsku ze stopniem doktora.
     
     Robert Kwiatkowski – należy do grona najwybitniejszych polskich muzyków swojej generacji. Ten znakomity skrzypek i kameralista jest zdobywcą nagród na wielu prestiżowych konkursach kameralnych w kraju i za granicą oraz licznych wyróżnień za dokonania artystyczne. Prowadzi niezwykle aktywną działalność artystyczną – zarówno jako solista, kameralista, jak i koncertmistrz czy dyrygent. Jako solista wielokrotnie występował z Polską Filharmonią Bałtycką, Radomską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną „Hanseatica”, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife czy Orquesta Sinfónica de Chile. Artysta otrzymuje także regularne zaproszenia od rozlicznych orkiestr (Orquesta Sinfónica de Navarra, Orquesta Sinfónica de Galicia i wielu innych), w których obejmuje pozycję gościnnego koncertmistrza.
     
     Maciej Kułakowski – jeden z najwybitniejszych polskich muzyków młodego pokolenia. Grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie Jadwigi Ewald. W latach 2009 - 2012 kształcił się pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim. Obecnie jest studentem Universität der Künste Berlin w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Marcina Zdunika. Maciej jest laureatem najbardziej znaczących konkursów wiolonczelowych wśród których wymienić można: I nagroda i nagroda specjalna na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa, 2015, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie „TONALI”, Hamburg, 2015 ,I nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa wraz z Triem Klarnetowym, Gdańsk, 2015, II nagroda na konkursie solistów projektu „Morningside Music Bridge”, Calgary / Kanada, 2014. W 2017 woku był finalistą prestiżowego Konkursu im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli. Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     
     Współorganizatorami przedsięwzięcia są: Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku, Szkoła Muzyczna I i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni, Miasto Gdynia.
     Patronat medialny: Presto, Radio Gdańsk, Cameral Music
     
     Więcej informacji:
     Biblioteka Elbląska/Anna Górniak
     ul. św. Ducha 3-7
     tel.: (55) 625 60 17
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na płótnie Tygrys 110x50 cm
Obraz na dibond 300x60 cm - Kawa
Fototapety z mapami
Obraz na płótnie, tryptyk 70x110, 110x110, 70x110 cm