Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka

„Rocznik Elbląski” dostępny online

 
Elbląg, „Rocznik Elbląski” dostępny online
Rek

Wszystkich miłośników historii Elbląga ucieszy na pewno fakt, że archiwalne numery „Rocznika Elbląskiego”(tomy od 1 do 20) zostały zdigitalizowane i udostępnione w Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej. Zapraszamy do zaglądania i zgłębiania wiedzy o przeszłości naszego miasta!

Z inicjatywą wydawania periodyku wystąpiło już w 1957 r. Polskie Towarzystwo Historyczne – oddział w Elblągu. Redakcję naukową powierzono zmarłemu już niestety profesorowi dr hab. Marianowi Biskupowi, autorowi pierwszych powojennych opracowań dotyczących historii Elbląga, za swe zasługi uczczonemu w 2007 r. tytułem Honorowego Obywatela Elbląga. Profesor Biskup opiekę naukową nad „Rocznikiem” sprawował do 1985 r., redagując dziesięć tomów periodyku. Obecnie redaktorem naukowym „Rocznika Elbląskiego” jest profesor dr hab. Andrzej Groth. Na przestrzeni lat na łamach „Rocznika Elbląskiego” publikowało wielu uznanych naukowców, poruszonych zostało wiele tematów związanych z dziejami miasta i okolic. W tej chwili wartość historyczną mają już relacje z działalności instytucji kulturalnych itp. publikowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Dzięki transformacji politycznej możliwe stało się nieobciążone ideologicznie badanie historii Elbląga w latach 1772-1945, co zaowocowało artykułami i wykazami źródeł dotyczącymi tego okresu. Możliwe stało się także obiektywne i zgodne z prawdą historyczną spojrzenie na okres PRlu, co objawiło się n. p. w artykułach dotyczących mniejszości ukraińskiej w Elblągu i jej inwigilacji przez SB, powojennych prezydentów Elbląga, weryfikacji narodowościowej „ludności rodzimej” Elbląga w pierwszych latach po wojnie i Batalionu Polityczno-Obronnego w województwie elbląskim.
     Przemiany przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych otworzyły także szansę swobodnej kwerendy w zagranicznych archiwach, a także dały możliwość publikowania w „Roczniku” artykułów zagranicznych badaczy, co niewątpliwie wpływa na różnorodność prezentowanych na łamach periodyku przyczynków, a przez to na jego wysoki poziom i dużą wartość poznawczą. 
Joanna Szkolnicka – sekretarz redakcji „Rocznika Elbląskiego”.
     
     Archiwalne numery "Rocznika Elbląskiego" dostępne są już na stronach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.
     

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem