Piątek 16-11-2018, imieniny Małgorzaty, Gertrudy
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Budowa hali na Modrzewinie Budowa hali na Modrzewinie

Rozkochany festiwal sztuki słowa

 
Elbląg, Rozkochany festiwal sztuki słowa Na zdjęciu: Oktawia Bernaś, fot. Michał Kalbarczyk
Rek

Dwudziesta pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” rozpocznie się 17 marca. Uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować poezję i prozę o tematyce miłosnej, a laureaci wystąpią w niedzielę (19 marca) na uroczystej gali.

Podczas konkursu zaprezentują się studenci, osoby dorosłe, a także uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zawitają osoby z całej Polski – nie tylko z Elbląga i okolic, ale również z Trójmiasta, Poznania, Szczecina, Warszawy, a nawet z Katowic, Kielc czy Krakowa.
     Uczestnicy będą występować przed publicznością, a ich warsztat zostanie oceniony przez trzyosobowy zespół jurorski. W jego składzie zasiądą m.in. Joanna Lewandowska – wokalistka, która specjalizuje się w poezji śpiewanej i piosence aktorskiej oraz Krzysztof Wieszczek – aktor filmowy i teatralny z Elbląga, zwycięzca trzeciej edycji „Tańca z gwiazdami”, którego można obecnie oglądać w serialu „Pierwsza Miłość”. Ostatnim jurorem będzie Jarosław Wasik – artysta wykonujący utwory z nurtu piosenki literackiej, który pełni funkcję dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a także jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
     - Jurorów nie trzeba długo przekonywać do wzięcia udziału w tym projekcie i zawsze chętnie przyjmują zaproszenie – powiedziała Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny OFFS „…czy to jest kochanie?”. - Staramy się zapraszać różne osoby związane z piosenką aktorską i recytacją, m.in. wokalistów, aktorów czy nauczycieli w szkołach aktorskich. W jury zasiadali na przykład Grażyna Matyszkiewicz, Jan Poprawa, Olga Bołądź, Jacek Bończyk i wielu innych.
     Organizatorzy wyłonili po kilkunastu uczestników w kategoriach piosenki poetyckiej i recytacji. Wśród nich znaleźli się ci, którzy startowali już w poprzednich edycjach, m.in. Nastia Smirnowa, Julita Zielińska, Monika Parczyńska, Oktawia Bernaś, Bartosz Kowalczyk, Zbigniew Martuszewski, Jarosław Rusiński czy Małgorzata Angielska.
     Duża część uczestników w kategorii piosenki poetyckiej wystąpi z autorskim repertuarem, jak chociażby Iwonna Buczkowska (laureatka konkursów literackich, członkini grupy Terra Poetica), Zespół Banda Czworga z Elbląga, Julita Zielińska (laureatka nagrody im. Agnieszki Osieckiej za największą indywidualność 43. Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję), Monika Parczyńska (laureatka Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie). Z własną, muzyczną interpretacją fragmentu IV części „Dziadów” wystąpi Adam Turczyk, który za rolę Rodiona Raskolnikowa zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na rosyjskim Międzynarodowym Festiwalu Spektakli Kameralnych.
     Recytatorzy zaprezentują z kolei głównie utwory Myśliwskiego, Witkiewicza, Asnyka czy Szymborskiej. Regulamin konkursu zezwala także na tłumaczenie zagranicznej poezji i prozy, więc będziemy mogli usłyszeć przekłady „Ojca Chrzestnego” Maria Puza, „Zwrotnika Koziorożca” Henry’ego Millera, a nawet „Kubusia Puchatka” Alana Alexandra Milne’a.
     Laureaci konkursu wystąpią w niedzielę na uroczystej gali, gdzie nastąpi oficjalne wręczenie nagród. Gwiazdą wieczoru będzie Zbigniew Wodecki – kompozytor, aranżer, autor wielu kultowych piosenek, laureat Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także zdobywca zeszłorocznych Fryderyków za album roku pop (1976: A Space Odyssey) i utwór roku („Rzuć to wszystko co złe”).

 


     - Co roku staramy się zapraszać inną gwiazdę. Na gali festiwalu gościliśmy już m.in. Annę Marię Jopek, Grzegorza Turnaua, zespół Raz.Dwa.Trzy i wielu innych znakomitych artystów – mówią organizatorzy.
     Część turniejowa Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” odbędzie się w dniach 17-18 marca. Uroczysta gala z koncertem laureatów i gwiazdy wieczoru nastąpi w niedzielę, 19 marca. Organizatorem konkursu jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.      


     Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
Sebastian Czarnecki, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z mostami
Fototapety z jachtami
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Jezioro
Fototapety z Nowym Jorkiem