Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ryszard Tomczyk: śmietnik na obrazie nikogo już nie dziwi

 
Elbląg, Ryszard Tomczyk: śmietnik na obrazie nikogo już nie dziwi
Ryszard Tomczyk przekazał muzeum 27 prac (fot. ASZ)

Zbyt nowe, aby określać je mianem antyków, ale na tyle cenne, by stały się eksponatami. Ryszard Tomczyk przekazał swoje obrazy do miejskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Zbiór prac wzbogaci muzealną kolekcję malarstwa powojennych twórców związanych z naszym miastem.

Od piątku w elbląskim muzeum można oglądać prace malarskie Ryszarda Tomczyka. Zbiór 27 obrazów z lat 1969-2011 znalazł się na czasowej ekspozycji pn. „Przekaz”. Ofiarowane przez artystę prace stanowią przekrój jego życiowego dorobku; na wystawie znalazły się charakterystyczne dla twórcy kompozycje z pogranicza surrealizmu i ekspresjonizmu.
     - Te obrazy mają dla nas przede wszystkim wartość emocjonalną - podkreśla Maria Kasprzycka, dyrektorka Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Staramy się gromadzić prace elbląskich artystów, żeby pokazać nurty, jakie w historii naszego miasta się pojawiały i jacy ludzie tutaj tworzyli. W swoich zbiorach posiadamy obrazy m.in. Janusza Hankowskiego czy nieżyjącego już dyrektora Galerii El Andrzeja Szadkowskiego.
     
     Miastu i ludziom
     
Pisarz, krytyk teatralny i literacki, twórca kwartalnika kulturalnego „Tygiel”, długoletni dyrektor Galerii EL, a w końcu artysta-malarz. Przez przyjaciół nazywany „człowiekiem instytucją” - przez znawców sztuki wielokrotnie nagradzany za szeroką działalność twórczą. Dzisiaj 84-letni Ryszard Tomczyk chce podzielić się z elblążanami własnym dorobkiem malarskim.
     - Dedykuję swoją pracę mieszkańcom i miastu, z którym jestem związany od ponad 60 lat – mówił artysta podczas wernisażu w elbląskim muzeum. – Wiem, że moje obrazy idą w dobre ręce, czuję, że będą tutaj bezpieczne. Z drugiej strony decyzja o ich przekazaniu była dla mnie bolesna. Pozbyłem się najlepszych obrazów, które były bliskie temu, co chciałem osiągnąć w pracy artystycznej.
     Tytuł wystawy nawiązuje do aktu ofiarowania prac... a czy tkwi w nim jakiś głębszy przekaz? - Interpretację pozostawiam odbiorcom. Nie ja jestem od oceny własnych prac – podpowiada elbląski artysta.
     
     Szokują, poruszają, budzą podziw
     
Najstarszy obraz ma ponad 40 lat, ale w zbiorze nie brakuje dzieł świeżo malowanych. Wystawa prac Ryszarda Tomczyka jest streszczeniem jego życiowego dorobku. – Można tu znaleźć pogłosy najrozmaitszych stylistyk, które mi były bliskie i o które się otarłem – mówi pan Ryszard. - Sam jestem pełen sprzeczności, dlatego w swoich pracach staram się łączyć różne nurty.

  Wystawę można oglądać do 12 kwietnia (fot. ASZ)
Wystawę można oglądać do 12 kwietnia (fot. ASZ)


     Surrealizm i ekspresjonizm – to style, po które Ryszard Tomczyk sięga najchętniej i najczęściej. Na swoich płótnach niestrudzenie powraca do tematów egzystencjalnych; szuka miejsca jednostki w społeczeństwie, demonstruje upadek współczesnej cywilizacji. Jego prace szokują, budzą sprzeczne emocje… i nie każdemu się podobają.
     - Malowałem obrazy na pograniczu turpizmu, jeżeli elementem turpistycznym można nazwać śmietnik. Te kompozycje kiedyś prowokowały, nie przez wszystkich były dobrze odbierane – wspomina Ryszard Tomczyk. - Nigdy się nie spodziewałem, że ktoś będzie podziwiał moje prace. Tylko, że czasy się zmieniły, a śmietnik na obrazie nikogo już nie dziwi.
     Wystawa malarstwa Ryszarda Tomczyka prezentowana będzie w elbląskim muzeum do 12 kwietnia. Potem obrazy zostaną przeniesione... do magazynu. - Na razie brakuje nam miejsca, żeby zrobić stałą wystawę - wyjaśnia Maria Kasprzycka. – Mamy za to nowoczesny magazyn obrazów i będziemy czekali na stworzenie takich warunków, żebyśmy mogli na stałe eksponować większość malarstwa elbląskiego, które jest w naszych zbiorach.

ASZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Człowiek wszechstronny, malarz, literat, publicysta, krytyk literacki i teatralny. Ciekawe ostatnio wydane też jego autorstwa książki przez Wydawnictwo URAN " i Don Chichoterie ciężko kupić w naszych elbląskich księgarniach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2015-03-14)
 • afery afery afery
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2015-03-14)
 • zrobić oddział muzeum na terenie byłych koszarów przy Lotniczej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2015-03-14)
 • Ostatnia jego książka to " OTRZĘSINY "- jest w EMPIKU i na Królewieckiej w Domu Książki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2015-03-14)
 • Warto wspomnieć że p. Ryszard był i jest również humanistą, był niezapomnianym wykladowcą-nauczycielem języka polskiego w 2 LO w Elblągu w latach 80-tych, na jego lekcjach nie sposób było się nudzić, potrafił zainteresować uczniów lekturą oraz ciekawymi wykładami, co teraz nie jest takie proste
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2015-03-14)
 • najglupszy pomysł, za 3 tygodnie do magazynu, chyba ich autor tego nie przewidział. To nie prościej utworzyć stałą elbląską Galerię w niewykorzystanych do dziś podziemiach Ratusza Staromiejskiego, to 550 m2 powierzchni i dać tam zatrudnienie 2 -3 osobom. Ludzie w Urzędzie Miasta i Muzeum, myslcie nie tylko o sobie, a może czas Dyrektora od elbląskiej Kultury ze Sztumu powinien dobiec już końca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2015-03-14)
 • Czas leniwego dyrektora dupartamentu ze Sztumu, dawno już minął. Gdyby odwołał go komiunkturalista Wilk, pewnie dyrektor elblaskiej kultury zostałby sztumskim starostą. Ale tak sie nie stało ze szkoda dla elbląskich twórców i dalej będziemy tkwili w marazmie. Może prezydent Wróblewski dojrzy ten problem? Podziękowania dla Darczyńcy od elblążan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  Elblazanki(2015-03-14)
 • Elbląscy twórcy są nie doceniani przez nasze miasto, w szkołach średnich też nie ma odpowiedniej informacji o nich, młodzi ludzie nie znają twórczości Ryszarda Tomczyka, Lecha Brywczyńskiego, Tomasza Glinieckiego czy wielu innych. A to rola naszego Wydziału Edukacji przede wszystkim -lektury regionalne dla szkół mają gotowe podane jakby na stół. , nie trzeba nic innego wymyślać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2015-03-15)
 • Ta niesamowita darczyńcy R. Tomczyka powinna na stałe gościć w pomieszczeniach Urzędu Miejskiego czy tow Muzeum, Galerii EL czy tez w ratuszu. To byłby element - jeden z wielu przyciągania właśnie turystów do Elbląga. Czy mamy wybitniejszego malarza naszych czasów w Elblągu ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  (2015-03-16)
 • Stawiam piwo za każdego turystę przyciągniętego do Elbląga malarstwem p. Ryszarda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  (2015-03-16)
 • Jest właśnie zadanie dla Wydziału kultury i Promocji, by rozsławiać i promować Elbląg taką postacią jak i innymi !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  (2015-03-16)
 • obrazy są nieładne delikatnie mówiąc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  (2015-03-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI