Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Ojczyznę kochać trzeba i szanować.

Scena przy stoliku

W czwartek 26 października w Teatrze Dramatycznym w Elblągu odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu Scena przy stoliku. Widzowie będą mogli wysłuchać tekstu Ingmara Villqista „Bez tytułu” i obejrzeć jego aktorską interpretację.

Elbląski Dramatyczny proponuje widzom inną, niż zwykłe obejrzenie spektaklu na scenie, formę artystycznej prezentacji. Tą alternatywą jest Scena przy stoliku. Aktorzy - zwykle jest ich dwoje - czytają tekst sztuki siedząc przy stoliku, w prywatnych ubraniach, bez dekoracji. W takiej formie zaprezentowano już m.in. „Ławeczkę”, „Kolację na cztery ręce” oraz „Papierowe kwiaty”, które doczekały się później realizacji scenicznej.
     W czwartek aktorzy Nelly Sozańska-Przyboś i Tomasz Czajka zaprezentują tekst „Bez tytułu” Ingmara Villqista. To przejmująca, ale daleka od taniego sentymentalizmu opowieść o spotkaniu matki i syna, którzy nie widzieli się od kilku lat. Jerg przez cały czas studiów nie kontaktował się z rodzicami, pochłaniały go własne sprawy. Nieoczekiwanie zadzwonił, prosząc ich o przyjazd. Pokonując dziesiątki kilometrów, matka przyjechała do niego, przywożąc ze sobą całą torbę prowiantu. Ale Jerg nic już nie je. Jest bardzo słaby, niemal nic nie widzi, stracił włosy. Chłopak umiera, ale przed śmiercią chciał jeszcze zobaczyć bliskich...
     Tekst został zaprezentowany pod tytułem „51 minut” w Studiu Teatralnym Dwójki. W rolach głównych wystąpili Stanisława Celińska (Matka) i Adam Woronowicz (Jerg). Teraz z trudnym tekstem Villqista zmierzą się elbląscy aktorzy, których opieką reżyserską otoczył dyrektor Mirosław Siedler. Prezentacja odbędzie się o godz. 18 na małej scenie elbląskiego teatru. Cena biletu 5 zł.
     
     ***
     Ingmar Villqist to współczesny polski dramatopisarz, który naprawdę nazywa się Jarosław Świerszcz. W jego dramatach znać wyraźny wpływ psychologicznego, skandynawskiego stylu pisania dla teatru.
     „Aktorzy muszą go kochać, bo pisze wymarzone role, wielowarstwowe, z przeszłością, która powraca między kwestiami. Za skandynawskimi klasykami wierzy bowiem, że wszystko, co najważniejsze, zdarzyło się przed podniesieniem kurtyny, a to, co oglądamy, to finał popełnionych kiedyś czynów - pisał o nim Roman Pawłowski w „Gazecie Wyborczej”. - […] Pisze o podstawowych uczuciach: miłości, nienawiści, lęku przed śmiercią, może uwolnić polską dramaturgię od języka groteski i absurdu, który zdominował teatr XX wieku, i wprowadzić nas w inne myślenie o człowieku”.
     Wśród dramatów Villqista, które są najchętniej grane przez polskie teatry, znalazły się „Oskar i Ruth”, „Noc Hellera” oraz cykl jednoaktówek „Beztlenowce”.
     

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy z Grawerem