UWAGA!

Skansen w Państwowym Rejestrze Muzeów

 Elbląg, Wiatrak "Holender"- jeden z obiektów w skansenie.
Wiatrak "Holender"- jeden z obiektów w skansenie. fot. www.muzeumolsztynek.com.pl

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Tym samym muzeum znalazło się w elitarnej setce muzeów w kraju, które może poszczycić się tym wyróżnieniem.

- Długo się o to staraliśmy, bo skansen w Olsztynku to unikalne miejsce nie tylko na Warmii i Mazurach, ale w całej Polsce - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - I coraz więcej ludzi to docenia, w ubiegłym roku muzeum odwiedziło blisko 80 tys. zwiedzających. Muzeum od lat propaguje ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur, więc uznanie przez Ministerstwo Kultury naszej instytucji budzi uzasadnioną radość. Ale teraz przy staraniach o wpis do rejestru musiało nie tylko podsumować dotychczasowa pracę, lecz przedstawić wizję działania w przyszłości. Namacalna wartość to zakup odpowiedniego oprogramowania komputerowego i digitalizacja zbiorów. Wpis olsztyneckiego skansenu do Państwowego Rejestru Muzeów jest wydarzeniem wyjątkowym, gdyż spośród 920 muzeów działających w Polsce wpisem do rejestru doceniono dotychczas tylko 99 instytucji.
     Wpisu dokonał 30 grudnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z ustawą o muzeach o wpis do Państwowego Rejestru Muzeów mogą ubiegać się tylko te placówki, które gromadzą zbiory o dużym znaczeniu dla kultury polskiej, zatrudniają wykwalifikowaną kadrę, posiadają odpowiednie pomieszczenia do prowadzenia działalności oraz stałe źródła finansowania. Muzeum wpisane do Państwowego Rejestru zyskuje prawo do korzystania z nazwy „Muzeum Rejestrowe” oraz możliwość korzystania ze szczególnej ochrony i pomocy finansowej państwa.
     Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku jest instytucją Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Podejmuje ona inicjatywy, które mają na celu promocję różnych okresów historii Warmii i Mazur.
     Odwołując się do okresu średniowiecza, muzeum podejmuje się rekonstrukcji fragmentu murów obronnych Olsztynka z XIV w. Rozpoczynają się też prace archeologiczne na „Górze Czarownic”, odkrywające okres epoki żelaza (IV w. pne). Trwają prace nad projektem archeologii doświadczalnej „Osada Amalang”, reanimujące kulturę plemion Prusów - historycznych mieszkańców Warmii i Mazur. Rozpoczął się program wzbogacania oferty muzeum, eksponującej zanikające dziedzictwo regionu: rolnictwo i świat zwierzęcy.
oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Pięknie. Gratulacje. I pytanie: skoro tak nasi muzealnicy się chwalą unikalnością swoich zbiorów to dlaczego nasze muzeum nie jest rejestrowe, co? Lenistwo załogi czy też moze miasto się boi bo trzeba będzie dac coś więcej?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Skiner(2009-01-15)
  • Nieopodal jest jeszcze ciekawszy skansen niz ten w Olsztynku. Polecam zwiedzenie skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. A tak na marginesie: jaka cudowna miejscowość!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Martin M.(2009-01-16)
  • Skansen w Olsztynku. Koszmarne opisy obiektów! Z dziesiątkami błędów! Np. Burdajny w Gminie Pasłęk leżą na. .. ."POWIŚLU!!!". Zamiast opisów - jakieś dziwne numerki - co zmusza zwiedzającego do zakupu folderu - usianego błędami!!! Wydaje się, że te opisy robił jakiś pijany kulturoznawca - i do tego. .. w gęstej mgle!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Zwiedz. Skansen.(2009-01-16)
Reklama