Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Skarb ukryty w bibliotece

 
Elbląg, Skarb ukryty w bibliotece Akt nadania Bibliotece Elbląskiej statusu naukowej przywiózł do Elbląga wiceminister kultury Jarosław Sellin (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Elbląg ma prawdziwy skarb. Jest nim część zbiorów Biblioteki Elbląskiej, które trafiły do narodowego zasobu bibliotecznego. Sama placówka stała się instytucją naukową, jedną z 30 w kraju. Od dzisiaj może się równać z Biblioteką Narodową czy bibliotekami najważniejszych polskich uniwersytetów.

Na tę chwilę pracownicy Biblioteki Elbląskiej czekali piętnaście lat. Tyle czasu minęło od odzyskania przez Elbląg utraconego po wojnie części historycznego księgozbioru, który był po 1945 r. przechowywany w uniwersyteckiej bibliotece w Toruniu. Dzisiaj liczy on 9 tysięcy woluminów, 14 inkunabułów to jedynie egzemplarze dostępne w naszym kraju. Od kilku lat są poddawane konserwacji i badaniom naukowym. To skarb, dzięki któremu Biblioteka Elbląska otrzymała status placówki naukowej, a część jej zbiorów została włączona do narodowego zasobu bibliotecznego.
     - Biblioteka Elbląska dołączyła do elitarnego grona, jest jedną z 30 bibliotek naukowych w kraju, obok Biblioteki Narodowej czy bibliotek najważniejszych polskich uniwersytetów. Jest też jedną z ośmiu instytucji, których zbiory należą do narodowego zasobu bibliotecznego – mówił dzisiaj w Elblągu Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. - To nakłada oczywiście na bibliotekę wiele obowiązków, ale też daje możliwość ubiegania się o środki nie tylko z Ministerstwa Kultury, ale także Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

  (fot. MS) (fot. MS)


     - To nie jest punkt dojścia, tylko punkt wyjścia. Sześć pokoleń konserwatorów będzie miało tutaj co robić, by te zbiory były w jak najlepszym stanie za 100, 200 czy 300 lat, to ciągła praca. To są unikaty, które muszą być szczególnie chronione, bo to nasz obowiązek wobec byłych, obecnych i przyszłych mieszkańców Elbląga – mówi Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. - Od miesiąca mamy laboratorium starodruków, gdzie prowadzimy prace badawcze. Z całą pewnością status biblioteki naukowej i narodowy zasób biblioteczny pomogą nam w ubieganiu się o kolejne środki, ale nikt sam z pełną walizką pieniędzy tutaj nie przyjdzie. Musimy o nie zabiegać.
     W wyniku działań wojennych po świecie rozproszonych jest jeszcze około 30 tysięcy woluminów, które znajdowały się w Elblągu do 1945 roku. Minister Sellin obiecał dzisiaj, że ministerstwo będzie pomagać bibliotece w odzyskaniu odnalezionych w przyszłości dzieł.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Znaczy, Toruń oddał te ''przechowywane '' woluminy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2016-11-19)
 • A kiedy zwrot dzieł Kopernika zagarnietych przez Szwedów!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2016-11-19)
 • Bibliotekarze wygladaja na wniebowzietych. Czyzby wiedzieli, że to wszystko to stek bzdur?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 7
  (2016-11-19)
 • Dzieła Kopernika to tylko kropla w morzu z tego co zrabowali Szwedzi w Polsce!!!!! Kiedy państwo polskie upomnienia się o zwrot? W Upsali i innych miastach Szwecji całe muzea napchane są eksponatami zrabowanymi z Polski. Zbroje, skarby, księgi, marmury rzeźby. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  Historyk(2016-11-19)
 • Historyk. A co sądzisz o zbiorze rękopisów Beethovena?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2016-11-19)
 • Dobrze, że o tym piszecie, ale czy nie można było dać w tytule, że z powodu awansu BE przyjechał do Elbląga wiceminister kultury. Bałamutny tytuł o "ukrywaniu skarbu" jest na poziomie Faktu - biblioteki przechowują, dbają, udostępniają, dygitalizują, nie ukrywają, to nie biblioteka z powieści Umberto Eco. W wiadomości jest o wizycie tylko w podpisie do zdjęcia, jeśli faktycznie z ust ministra padło: "dzisiaj [BE] może się równać z Biblioteką Narodową czy bibliotekami najważniejszych polskich uniwersytetów" - to raczej grubo przesadził. BE od momentu zwrotu depozytu toruńskiego zmieniła się tak bardzo jak nie przesadzając Polska po transformacji (i pewnie to porównanie dotyczy i plusów i minusów w tej instytucji). Warto przypomnieć, że miała wsparcie od ministrów różnych opcji politycznych: Michała Ujazdowskiego, Waldemara Dombrowskiego, Bogdana Zdrojewskiego i chyba tak pozostaje do dziś. Miejmy nadzieje że nowa władza nie będzie miała za złe BE wielkiej przyjaźni z pewnym tygodnikiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 3
  (2016-11-19)
 • A co z nimi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2016-11-19)
 • Keine anung?!?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2016-11-19)
 • Wielka- Mała i karłowata Biblioteka. Zapytajcie o nowości z ostatnich pięciu lat. O książki nagrodzone w najważniejszych Konkursach, Nagrodach miast itp. .. Pracownik tej wielkiej Firmy staje osłupiały i robi niezbyt mądre miny. Potem tłumaczy, że Biblioteka ma nieustanne problemy finansowe i prowadzi liczne działania interdyscyplinarne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 4
  (2016-11-20)
 • O skacowany, sfrustrowany "elblong" się obudził i się ulewa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2016-11-20)
 • a dlaczego nie ida po drodze pieniądze dla Elbląga -biblioteki. olsztyn dostaje kase i inwestuje a Elbląg?????wała dostaje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2016-11-20)
 • Biblioteka stała się polem dla pana dyrektora do popisów i zawierania kontaktów w ministerstwie a miny zebranych tam bibliotekarzy mówią same za siebie. Kto inteligentny wie w czym rzecz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  Wicek(2016-11-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II