Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Skarbiec

Region elbląski bogaty jest w ślady dawnych osad i cmentarzysk. Jedna z największych i najbogatszych nekropoli znajduje się w Weklicach.

W malowniczo położonej wsi na granicy Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław, między Elblągiem a Pasłękiem, wykopaliska archeologiczne prowadzone są od 20 lat. Jeszcze w XIX wieku znaleziono tam ślady cmentarzyska z początku naszej ery. Groby pochodzą z okresu od końca I do końca III wieku n.e. Pierwsze badania prowadzone były przez archeologów pruskich w latach dwudziestych wieku XX. Po wojnie, w roku 1984 wykopaliska w Weklicach rozpoczął wybitny znawca okresu wpływów rzymskich prof. Jerzy Okulicz – Kozaryn i jego żona Łucja – naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Badania, z przerwami, trwały do roku 1999. Teraz rozpoczęły się ponownie, w związku z przygotowaniami do publikacji monografii na temat Weklic. Jak mówi uczennica prof. Okulicza – Kozaryna, Magdalena Natuniewicz – Sekuła z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, archeolodzy liczyli na to, że w tym roku określą północny skrawek nekropoli oraz że nie będzie tu kolejnych grobów. Stało się jednak inaczej - na szczycie malowniczo położonego wzgórza znajdowały się cztery groby, a w nich kolejne skarby. Znaleziska z Weklic archeolodzy łączą z tzw. kulturą wielbarską, która związana jest z pobytem na naszych ziemiach Gotów. Teren, na którym zlokalizowano nekropolę, był wykorzystywany rolniczo i przemysłowo, dlatego stan zabytków jest zły. Wiele grobów, jeszcze w starożytności, zostało także okradzionych.
     Odnalezione przy okazji wydobywania żwiru archeologiczne stanowisko należy jednak do największych i najcenniejszych. Dotąd udało się tam odkryć około 500 grobów z zabytkami świadczącymi m.in. o kontaktach ze Skandynawią. Część przedmiotów, jakie dotąd odkopane zostały na cmentarzysku, do końca października oglądać można na wystawie w elbląskim Muzeum. Tegoroczne badania, które trwały trzy tygodnie, sfinansował je warmińsko–mazurski konserwator zabytków.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
Czapka z nadrukiem
Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywka GODŁO