Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Skarby Gotów do obejrzenia

Elbląg, Skarby Gotów do obejrzenia Fot. Anna Grzelak.

W ostatnich dniach z Bonn do elbląskiego muzeum powróciła niezwykle cenna kolekcja zabytków archeologicznych związanych z Gotami, stanowiąca ekspozycję stałą „Historia Gocka”.

- Przez ostatni rok zabytki z elbląskiej kolekcji prezentowane były na niezwykle prestiżowej wystawie pt. „Rzym i barbarzyńcy. Powstanie nowego świata“ przygotowanej przez Kunst - und Austellungshalle der Bundesrepublik Deutschland w Bonn. Na początku ubiegłego roku wystawa gościła w Wenecji, w Palazzo Grassi, a przez ostatnie pół roku prezentowana była w Kunst - und Austellungshalle der Bundesrepublik Deutschland w Bonn – opowiada Ewa Trocka z Działu Edukacji i Promocji.

 


     Wystawa miała za zadanie ukazanie przemian, jakie dokonywały się na obszarze europejskiej części świata antycznego w późnym i schyłkowym okresie istnienia Cesarstwa Rzymskiego wskutek coraz silniejszych i częstszych jego kontaktów z ludami barbarzyńskimi, a składały się na nią najcenniejsze obiekty z całej niemal Europy. Ze względu na tematykę wystawy organizatorzy zwrócili się do elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego z prośbą o wypożyczenie z naszych zbiorów najcenniejszych zabytków pozyskanych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na cmentarzysku w Weklicach. Wypożyczone obiekty pochodzące z elbląskiej kolekcji, to mi.in.: zestaw do picia wina, wyposażenie grobu tzw. księżniczki gockiej, zawierające naczynia importowane z terenu Imperium Romanum.
     Jak wspomina opiekun gockiej kolekcji, archeolog Pan Grzegorz Stasiełowicz, elbląskie obiekty wzbudziły niezwykłe zainteresowanie zarówno zwiedzających wystawę (ok. 120 tys. zwiedzających), jak i archeologów z innych ośrodków. Wystawie towarzyszyła niezwykle ciekawa publikacja – obszerny katalog Rom und die Barbarien, w którym również zamieszczono artykuł dotyczący cmentarzyska w Weklicach. Skarby Gotów prezentowane są ponownie na ekspozycji stałej w elbląskiej placówce.

Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna