Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ślady kultury w Kadynach

 
Elbląg, Ślady kultury w Kadynach
fot. Ewelina Szadkowska

Już po raz siódmy na plaży w Kadynach odbędzie się plener „Kadyny - wioska sztuki”. Spotkają się na nim młodzi, szukający artystycznych wrażeń uczestnicy z wykładowcami i nauczycielami, aby wspólnie tworzyć prace inspirowane architekturą i krajobrazem Kadyn oraz ich okolic.

Plener rozpocznie się 2 lipca i potrwa do 6 lipca. Odbywa się w ramach projektu „Ślady kultury - dziedzictwo znane i nieznane” jego organizatorem jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar”.
     Do poprowadzenia go zostali zaproszeni: profesor i wykładowca z zakresu malarstwa i rysunku na wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - Marek Szczęsny i profesor Wojciech Sęczawa - Kierownik Pracowni Podstaw Rzeźby na Wydziale Rzeźby gdańskiej ASP. Instruować i inspirować uczestników będzie również koordynatorka pleneru, instruktor ceramiki w CSE „Światowid”, Ewa Bednarska- Siwilewicz.
     Na plaży będą pracowali młodzi ludzie, a także nauczyciele plastyki.
     - Plener to dla młodych ludzi okazja, aby w letniej atmosferze porozmawiać o poważnych, artystycznych sprawach, skorzystać z porad mistrzów, obserwować ich przy pracy – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, koordynator projektu „Ślady kultury”.– Przede wszystkim jednak chodzi o uświadamianie walorów krajoznawczych i kulturowych tych okolic, które stanowią bogactwo naszego regionu.
     Technikami, w których będą tworzyli będzie ceramika, malarstwo, grafika i batik. Część prac ceramicznych zostanie wypalona w piecu węgierskim, który uczestnicy zbudują na plaży. Celem pleneru będzie przede wszystkim nawiązanie do ceramicznych tradycji regionu – Kadyny słynęły z ceramiki majoliki. Motywem przewodnim warsztatów będą formy ceramiczne służące rozrywce – gwizdki, ptaszki i inne elementy ozdobne. Podczas pleneru odbędą się również warsztaty wyrabiania kafli, które były szczytowym wytworem ceramiki mazurskiej.

  fot. Ewelina Szadkowska
fot. Ewelina Szadkowska


     - Nawiązywanie do tradycji, również kultury ludowej zawsze było nieodłączną częścią tego pleneru. W tym roku jeszcze silniej stawiamy na dziedziny twórczości ludowej – oprócz tworzenia ceramicznych gwizdków, ptaszków, kafli odbędą się również warsztaty haftu „Śladem kolorowych nici” – dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur.
     Od 3 do 5 lipca odbędą się spotkania i działania, w których bezpłatnie mogą wziąć udział wszyscy, których zainteresuje ich tematyka:
     3 lipca - od godziny 15 do 17 wyszywanie dawnych przysłów w Świetlicy „Kadyna”
     4 lipca - malowanie na kaflach, od godziny 15 do 17 w Świetlicy „Kadyna”
     4 lipca godz. 18 - otwarcie wystawy prac uczestników zajęć CSE „Światowid” z Elbląga; prace ceramiczne, szkło artystyczne i tkaniny malowane woskiem.
     4 lipca godz.18.30 - wykład: „Polska jako miejsce spotkania gotyku niemieckiego i renesansu włoskiego, wykład na podstawie zabytków architektury, malarstwa, rzeźby, ceramiki i grafiki”. prof. Marka Szczęsnego, miejsce - Świetlica „Kadyna”.
     5 lipca - od godziny 12 do 16 będzie można wziąć udział w otwartym konkursie rzeźby w piasku na plaży - najciekawsze rzeźby zostaną nagrodzone, w konkursie mogą wziąć udział osoby w każdym wieku.
     5 lipca - na plaży będzie można oglądać efekty prac uczestników pleneru.
     
     

Projekt "Ślady kultury - dziedzictwo znane i nieznane" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szafka RTV pod telewizor Cromer połysk 160 cm
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 1
Promocja RATY 0%