Poniedziałek 18-02-2019, imieniny Bernardety, Konstancji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Słowa i muzyka splecione w wielkopostnym spektaklu

Elbląg, Słowa i muzyka splecione w wielkopostnym spektaklu
Na zdj. prowadzący spotkanie Jan Brzozecki oraz elbląskie aktorki - Jolanta Tadla i Irena Adamiak

W sobotni (21 marca) wieczór w kościele pw. Świętej Rodziny odbył się spektakl słowno-muzyczny pt. „Droga krzyżowa poetów na Dzień Poezji w Wielkim Poście”. Wiersze wielkich polskich poetów zaprezentowały elbląskie aktorki, zaś muzyka popłynęła za sprawą światowej sławy organisty Henryka Gwardaka oraz śpiewaczki operowej rodem z Elbląga, Joanny Konefał.

21 marca przypada Światowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 roku. Obchodzony jest głównie w Paryżu, w Grecji w Delfach i Atenach oraz Hiszpanii. W Polsce to święto nie jest jeszcze zbyt popularne, choć coraz częściej organizowane są imprezy związane z poezją.
     Celem obchodów tego dnia jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji.
     Imprezom organizowanym w tym dniu patronuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
     21 marca to także rocznica urodzin wielkiego kompozytora – Jana Sebastiana Bacha. Urodził się on bowiem 21 marca 1685 roku.
     Tego dnia w kościele pw. Świętej Rodziny w Elblągu odbył się spektakl słowno-muzyczny „Droga krzyżowa poetów na Dzień Poezji w Wielkim Poście”.
     - Kompozycja koncertu została oparta na poszczególnych etapach Drogi Krzyżowej, którym przypisane zostały odpowiadające stacjom utwory poetyckie Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Juliusza Słowackiego, Haliny Poświatowskiej, księdza Twardowskiego i Pasierba, Cypriana K. Norwida, Juliana Tuwima, Tadeusza Różewicza, Jana Kasprowicza, Anny Kamieńskiej oraz chorały J.S. Bacha – wyjaśnia elbląska aktorka Irena Adamiak, która opracowała scenariusz wieczoru wraz z Janem Brzozeckim.
     W spektaklu wystąpiły wielkie miłośniczki poezji, śpiewu i muzyki, aktorki Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu – Irena Adamiak i Jolanta Tadla. Z powodu choroby nie mogła wystąpić Anna Iwasiuta.
     Stacje w Drodze Krzyżowej wypełniała muzyka w wykonaniu wspaniałego organisty o międzynarodowej sławie - Henryka Gwardaka. Artysta specjalnie na to spotkanie przygotował chorały Jana Sebastiana Bacha: „Kto się w opiekę odda Panu Swemu”, „Ojcze Nasz”, „Człowiecze opłakuj swój ciężki grzech”, „Chwała na wysokości jedynemu Bogu”, „Nadchodzi Zbawiciel Świata”, „Z głębokości wołam do Ciebie Panie”, „Gdy będziemy w największej potrzebie” oraz „Wszyscy wierzymy w jednego Boga”.
     - To właśnie pan Henryk jest osobą, od której tak naprawdę wszystko się zaczęło – mówi Irena Adamiak. - Pomysł koncertu zrodził się w czasie odbywającej się wizyty duszpasterskiej – popularnej kolędy, w elbląskim mieszkaniu parafianina Świętej Rodziny ...Henryka Gwardaka.
     Koncert uświetnił występ młodej sopranistki występującej na scenach europejskich (Włochy, Niemcy), a pochodzącej z Elbląga – znakomitej Joanny Konefał. Elblążanie najczęściej mogą słuchać jej pięknego głosu podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. W sobotę w kościele pw. Świętej Rodziny Joanna Konefał zaśpiewała pieśń Gabriela Faure „Pie Jesu”, czyli Dobry Jezu, oraz Giulio Cacciniego „Ave Maria”.

 


     Koncert zakończyły owacje na stojąco publiczności, która tłumnie przybyła do kościoła.
     - Pozwala to mieć nadzieję na to, że nadal istnieje w społeczeństwie naszego miasta duża potrzeba obcowania z poezją i muzyką poważną – dodaje Irena Adamiak.
     Wszyscy artyści wystąpili w spektaklu charytatywnie.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Zabudowy w hostelu w Gdańsku
Fronty lakierowane mdf biały połysk
AMK Szkło ozdobne 3
Szkło ozdobne 5