Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sopranistka i organista zagrają w niedzielę

 
Elbląg, Sopranistka i organista zagrają w niedzielę
Arkadiusz Popławski (fot. nadesłane)

We Fromborku trwa 49. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.  W niedzielę, 31 lipca o godz. 14.15, wystąpi organista Archikatedry we Fromborku Arkadiusz Popławski oraz sopranistka Therese Waldner.

Arkadiusz Popławski – urodzony w 1975 r. w Raciborzu na Górnym Śląsku. Absolwent PSM I st. w Raciborzu i PSM II st. w Rybniku w klasie organów, a także Metropolitarnego Studium Muzyki Kościelnej w Katowicach. Ukończył studia muzyczne na Wydziale Instrumentalistyka w klasie organów oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra sztuki. Wielokrotny uczestnik międzynarodowych mistrzowskich kursów improwizacji organowej w Niemczech. W latach 1987- 1996 organista kościołów w Raciborzu, w latach 1996- 2010 główny organista w Bazylice Narodzenia NMP w Pszowie, od 2012 r. organista Archikatedry pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą jako solista i akompaniator. Występował m. in. w ramach corocznych Festiwali Organowych i Chóralnych Fide et Amore w Żorach, podczas Dni Muzyki Organowej organizowanych przez władze miasta Rybnika i Raciborza. Od siedmiu lat bierze udział jako solista w corocznych Tyskich Wieczorach Kolędowych w Tychach, brał udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il Canto w Cieszynie. Koncertował na Wielkanocnych Koncertach Muzyki Sakralnej w Białej Podlaskiej a także w Leverkusen w Niemczech w ramach corocznych Nocy Organowych Orgelnacht. W 2010 roku grał na Międzynarodowym Festiwalu Musica Sacra w Skoczowie, a w latach 2010 i 2011 na Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. W 2011 roku koncertował na Letnim Recitalu Organowym w Pogórzu. Współpracuje z wieloma chórami jako akompaniator. Arkadiusz Popławski oprócz działalności artystycznej prowadzi również intensywną działalność organmistrzowską na terenie Górnego i Dolnego Śląska, Pomorza i Warmii. Działając jako muzyk kościelny Górnego Śląska, dekretem arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia pracował w Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach, opracowując wiele akompaniamentów organowych do pieśni, zawartych w nowopowstałym trzytomowym „Chorale Śląskim”. Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. W 2009 roku odznaczony Srebrną, a w 2012 roku Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność artystyczną w społecznym ruchu muzycznym. W 2011 roku otrzymał Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, nadaną przez Sejmik Województwa Śląskiego. W 2012 r. został odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     W 2014 r. otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za całokształt działalności artystycznej na terenie Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem społecznej działalności na rzecz krzewienia kultury muzycznej w środowiskach amatorskich (współpraca z amatorskimi zespołami śpiewaczymi, koncerty w środowiskach wiejskich, koncerty edukacyjne dla szkół itp.).
     
     Therese Waldner - Urodzona w miejscowości Wilcza w woj. poznańskim. Uczęszczała do Średniej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, gdzie uczyła się śpiewu solowego w klasie prof. Lidii Małachowicz. Następnie ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Aliny Bolechowskiej.
     Jako wybitnie utalentowana studentka zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Warszawie w premierowym przedstawieniu „Alberta Heringa” Brittena w roli Lady Billows.
     W latach 1985-92 była solistką Teatru Wielkiego, gdzie występowała m.in. w partii Mimi, Ulany, Leonory w Fideliu. W roku 1990 została laureatką III nagrody na konkursie Madama Butterfly w Miami na Florydzie, a w roku 1991 nagrody specjalnej na konkursie Belvedere w Wiedniu. Po konkursie otrzymała angaż w Teatrze w Bremen, gdzie w śpiewała w sezonach 1992-95.
     W latach 1995-98 była solistką Badischen Staatstheater w Karlsruhe, a od sezonu1998 do 2009 solistką Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, gdzie występowała m.in. jako Tosca, Aida, Leonore(Trubadur), Madama Butterfly, Desde-mona, Elżbieta(Don Carlos), Santuzza, Jenufa, Siglinda, Elżbieta (Tannhäuser), Senta, Leonora(Fidelio), Abigail(Nabucco) itd…
     W Deutsche Oper am Rhein zdobyła sobie niekwestionowaną pozycję „prima-donny assoluta weryzmu”.
     Gościnnie występowała na renomowanych scenach Europy, USA, Japonii, Ameryki Południowej, m.in. w Hamburgu, Florencji, Salzburgu, Stokholmie, Liege, Gent, Paryżu, San Paulo, Pradze, Kurytybie, Monte Carlo.
     W 2003 r. zadebiutowała w mediolańskiej La Scali, gdzie pod kierownictwem Ricardo Muti śpiewała partię Leonory w Fideliu Beethovena.
     W 2004 brała udział w pierwszym brazylijskim wykonaniu opery Jenufa w San Paulo. gdzie zaśpiewała tytuową partię Jenufy.
     W 2005 r. w pierwszym powojennym wykonaniu wagnerowskiego Ringu w Narodnim Divadle w Pradze śpiewała partię Siglindy.
     Występowała na festiwalach operowych w Salzburgu i Torre del Lago. Pracowała z wybitnymi dyrygentami m.in. z Ricardo Mutim, Lorinem Maazlem, Marcelo Viottim.
     Jest laureatką dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych „Za wybitne zasługi dla kultury polskiej w świecie.
     W 2009 roku burmistrzowie miast Düsseldorf i Duisburg oraz dyrekcja Deutsche Oper am Rhein przyznała jej prestiżowy tytuł „Kammersängerin” nadawany w Niemczech i Austrii muzykom za ich wyjątkowy dorobek artystyczny.Z okazji nadania tytułu „Kammersängerin” Konsul Generalny w Köln wystosował list gratulacyjny, podkreślając zasługi Theresy Waldner dla promocji i wizerunku Polski w świecie.
     W listopadzie 2012 roku na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy obroniła pracę doktorską na temat „Psychologia kobiety w operze Giacomo Pucciniego – Tosca na podstawie inscenizacji tradycyjnej i współczesnej” uzyskując stopień doktora sztuki.
     W sezonach 2012/13, 2013/14 i 2015 współpracowała z Narodnim Divadlem w Ostrawie (Czechy), gdzie śpiewała m.in.partię Wally w operze „La Wally”, Ortrud w „Lohengrinie”, Abigail w „Nabuccu”.
     
     Program koncertu:
     Giuseppe Verdi - "La forza del destino" - Aria Leonory z II aktu,
     Giuseppe Verdi - "La forza del destino" - aria z IV aktu,
     Richard Wagner - "Tannhauser" - aria Elżbiety z III aktu,
     Giacomo Puccini - "Tosca" - aria Tosci z II aktu,
     Giuseppe Verdi - "Otello" - aria Desdemony z IV aktu,
     Umberto Giordano - "Andrea Chenier" - aria Maddaleny z III aktu
     
     Mikołaj z Krakowa:
     - Ave Jerarchia
     - Szewczyk idzie po ulicy
     - Zakłułam się tarnem
     
     Tabulatura Lóffelholtza z XVI w. - "Ein gute polnische Tanz"
     Jan Podbielski - Preludium
     Jan Sebastian Bach - Toccata, Adagio i Fuga C-Dur BWV 564
     Max Reger - Kyrie eleison oraz Gloria op. 59
     
     Terminarz następnych koncertów:
     7 sierpnia - Julian Gembalski
     14 sierpnia  - Roman Perucki (organy), Maria Perucka (skrzypce)
Maciej Michalski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary korekcyjne EVA MINGE
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary korekcyjne EVA MINGE