Sobota 23-06-2018, imieniny Wandy, Zenona. Dzień Ojca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Spacer po starym Elblągu

Elbląg, Spacer po starym Elblągu Podczas promocji czwartego tomu Historii Elbląga

Do księgarni trafia czwarty tom "Historii Elbląga" - zbiorowej pracy pod redakcją gdańskiego, ale od lat związanego z Elblągiem historyka, prof. Andrzeja Grotha.

Tom czwarty obejmuje lata 1918-1945, kiedy Elbląg był ważnym przemysłowym ośrodkiem Prus Wschodnich i Niemiec. Autorami tomu są: znawca problematyki polsko-niemieckiej prof. Marek Andrzejewski (jest on jednocześnie redaktorem czwartej części "Historii" – przyp. aut.), badacz dziejów kościoła ks. infułat dr Mieczysław Józefczyk i historyk sztuki Jerzy Domino.
     Ks. dr Mieczysław Józefczyk mówi, że lata międzywojenne były trudnym okresem dla Elbląga:
     - Niemcy przegrały wojnę, utraciły swój największy autorytet moralny - cesarza, kraj pogrążył się w chaosie. Wkrótce powstały partie lewicowe, które odżegnały się od dziedzictwa kulturalnego i religijnego. Wielki uszczerbek poniósł kościół protestancki, który był bardzo związany z cesarzem - był on wszak głową kościoła. Mniejsze straty poniósł niezależny od polityki kościół katolicki.
     Podobne problemy miał Kościół późnej, w czasach hitlerowskich.
     - Choć żołnierze nosili na pasach sprzączki "Gott mit uns" ["Bóg z nami" – przyp. aut.], nie znaczyło to, że Hitler był człowiekiem wierzącym albo, że chciał religii jakąś rolę przypisać, prócz tego, by wszyscy w niego wierzyli - opowiada ks Józefczyk. - Hitler chciał podporządkować sobie Kościół za pomocą rad parafialnych i diecezjalnych, które byłyby mu posłuszne i nakłaniały do posłuszeństwa wiernych. To mu się w znacznej części udało, ale też wywołało sprzeciw wśród wielu ewangelików, którzy stworzyli tzw. Kościół Wyznający, byli wsadzani do obozów, a nawet skazywani na karę śmierci. Ponieważ nie można było też zniszczyć struktur kościoła katolickiego, próbowano prześladować pojedynczych wiernych i kapłanów.
     Jerzy Domino, autor części historii dotyczącej architektury i sztuki elbląskiej lat 1918 - 1945:
     - Praca nad tym tomem była o tyle fascynująca, że ten obszar historii Niemiec jest u nas postrzegany przez pryzmat hitleryzmu, nacjonalizmu, a w najlepszym wypadku pewnej obcości.
     Jeśli chodzi o sztukę, to pewne zjawiska, wspólne dla całej Europy, były chętnie adaptowane przez faszyzm. W elbląskiej architekturze okresu było parę bardzo dobrych realizacji - np. budynek Akademii Pedagogicznej (ul. Komeńskiego, dziś siedziba Technikum Mechanicznego – przyp. aut.) - programowa realizacja bauhausowska czy dzisiejsza Szkoła Podstawowa Nr 3 - powstała pod wpływem inspiracji ekspresjonizmu.
     Przy okazji lektury 4. tomu "Historii Elbląga" Jerzy Domino polecałby również spacer po starych osiedlach domków jednorodzinnych i blokowych.
     - Warto spojrzeć na nie nie jak na szare "sypialnie" miasta, ale miejsca, które powstały 80 lat temu i były - na tamte warunki - bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami.

Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • badz co badz artykulu nie chce mi sie czytac, ale fajne laski w tle widze :D nu jakby wiecej tych zdjec bylo to bym moze nawet przeczytal :P
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    ja to ja(2002-10-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Glass
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Floral
Prezent na Komunię