Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spędź noc w Muzeum

 
Elbląg, Spędź noc w Muzeum
fot. nadesłana

Ten, kto jeszcze nie odwiedził muzeum w nowej odsłonie, będzie miał ku temu wyjątkową okazję już niebawem, podczas „Nocy Muzeów”. 16 maja, w godz. 20.00 – 24.00, muzealnicy zapraszają na nocne zwiedzanie pełne wrażeń.

W ten wyjątkowy wieczór ożyją muzealne ekspozycje, a na zwiedzających czekać będą liczne niespodzianki, konkursy, zabawy, warsztaty oraz koncerty. Wieczór zakończy się pokazem filmowym wyświetlanym na historycznych murach muzeum. Wstęp na imprezę: dzieci – bezpłatnie, dorośli powyżej 18 roku życia – wstęp za złotówkę.

 


     A co konkretnie wydarzy się podczas Nocy Muzeów?
     Oto szczegóły:
     Na dziedzińcu muzealnym odbędą się warsztaty wykonywania form i pamiątkowych odlewów z cyny prowadzone przez artystów z pracowni jubilerskiej. Uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykonać formę, a odlaną z niej cynową pamiątkę zabrać ze sobą – dziedziniec godz. 20.00 – 23.30.
     Chata wikińska ożyje dzięki rekonstruktorom historycznym, którzy przeniosą nas w przeszłość o tysiąc lat – dziedziniec, godz. 20.00 – 23.30
     Aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu przeczytają dzieciom najpopularniejsze bajki w zaaranżowanym wnętrzu przedwojennego pokoiku na wystawie „Świadectwa” – Budynek Wschodni Podzamcza, godz. 20.00 – 23.30.
     Wystawa „Elbląg Reconditus” tego wieczora zostanie nawiedzona przez upiory przeszłości. Każdy, kto już widział tę ekspozycję wie, że jest się czego bać, a zapowiada się, że nocne zjawy jeszcze bardziej podsycą atmosferę... Ze względu na goszczące tego wieczoru na wystawie duchy, w przypadku dzieci poniżej 8. roku życia zalecamy wstęp tylko w towarzystwie osoby dorosłej - Budynek Wschodni Podzamcza, godz. 20.00 – 23.30.
     Projekcje filmu holograficznego „Historie ponad granicami” w sali kinowej Muzeum będą się odbywały co pół godziny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc wejściówki będzie można wygrać w konkursach ogłaszanych na dziedzińcu muzealnym - Budynek Wschodni Podzamcza, godz. 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30.
     W kasie Budynku Podzamcza pojawi się tego wieczoru nowa oferta pamiątek. Goście imprezy będą mogli zakupić gadżety związane z miastem oraz ekspozycjami muzealnymi, w tym t-shirty, torby tekstylne, repliki eksponatów, notatniki, magnesy i inne. Przez ostatnie miesiące muzealnicy wspólnie z artystami z pracowni jubilerskiej pracowali także nad stworzeniem wyjątkowej biżuterii, bazującej na eksponatach ze zbiorów Muzeum. Kolekcja ta również znajdzie się w muzealnym sklepiku - Budynek Wschodni Podzamcza, godz. 20.00 – 23.30.
     Ożyją także wnętrza „Elbląskiej Kamienicy”, w scenerii których aktorzy elbląskiego teatru zaprezentują fragmenty sztuk Aleksandra Fredry – budynek Gimnazjum, godz. 20.30 – 23.30.
     Sąsiednia wystawa, „Rzemiosło elbląskie”, nie pozostanie osamotniona, gdyż tam również aktorzy z Teatru im. A. Sewruka dadzą popis swoich umiejętności, tym razem wokalnych - budynek Gimnazjum, godz. 20.30 – 23.30.
     Tradycyjnie najmłodsi uczestnicy nocnego zwiedzania będą mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych. W dwóch salach edukacyjnych będą na nich czekały kolorowanki, wyklejanki i kącik z zabawkami dla najmłodszych oraz zajęcia warsztatowe z tworzenia naszyjników drewnianych i glinianych dla nieco starszych. Czasowa wystawa z malarstwem Ryszarda Tomczyka posłuży za inspirację dla dziecięcych dzieł malarskich - Budynek Gimnazjum, godz. 20.00 – 23.30.
     Na zakończenie imprezy odbędzie się projekcja filmu holograficznego „Historie ponad granicami” na murach Budynku Wschodniego Podzamcza. Powtórzymy ubiegłoroczny pokaz wyświetlony na Katedrze Św. Mikołaja z okazji zakończenia obchodów 777-lecia Elbląga, zarówno z myślą o osobach, które nie miały wówczas okazji go obejrzeć, jak i o tych którzy chętnie zobaczą film raz jeszcze, zwłaszcza w tak wyjątkowej scenerii – dziedziniec, godz. 23.30.
     

     Program imprezy
     1. Warsztaty wykonywania pamiątkowych odlewów z cyny, prezentacja kolekcji biżuterii wykonanej na podstawie eksponatów ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu (prowadzenie: Studio TT) – dziedziniec, godz. 20.00 – 23.30
     2. "Migawki z życia wikingów" (pokazy w wykonaniu rekonstruktorów z Sojuszu Ilfing) – dziedziniec – chata z Truso, godz. 20.00 – 23.30
     3. Aktorzy czytają dzieciom – najpopularniejsze bajki czytane przez aktorów – Budynek Wschodni Podzamcza, godz. 20.00 – 23.30
     4. Projekcje filmu holograficznego „Historie ponad granicami” w sali kinowej (wejściówki do wygrania w konkursach) - Budynek Wschodni Podzamcza, godz. 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30
     5. Wystawa „Elbląg Reconditus” nawiedzona przez upiory przeszłości (dzieci do 8 roku życia – wstęp tylko z osobą dorosłą) - Budynek Wschodni Podzamcza, godz. 20.00 – 23.30
     6. Warsztaty plastyczne dla dzieci (tworzenie naszyjników, wyklejanki, kolorowanki i rebusy, prace malarskie inspirowane obrazami Ryszarda Tomczyka) - Budynek Gimnazjum, godz. 20.00 – 23.30:
     7. Fragmenty sztuk Aleksandra Fredry odgrywane w scenerii wystawy „W elbląskiej kamienicy” –
     z udziałem aktorów elbląskiego teatru – Budynek Gimnazjum, godz. 20.30 – 23.30
     8. Utwory ze spektakli teatru Sewruka w wykonaniu aktorów – budynek Gimnazjum, godz. 20.30 – 23.30
     9. Projekcja filmu holograficznego „Historie ponad granicami” na murach Budynku Wschodniego Podzamcza – dziedziniec, godz. 23.30
     
     
     

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
     
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Noc muzeum w naszym muzeum elbląskim to jedna wielka nuda. Już lepiej poskoczyć te 30km do Malborka przy przejść się nocą po zamk. Elbląskie muzeum to strata czasu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 12
  (2015-05-07)
 • Co roku to samo w kółko macieja. A osoby w zbrojach i wikingowie też ci sami co rok temu??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 8
  (2015-05-07)
 • Anonimie, "w kółko Macieju", jeśli już. A jeszcze lepiej będzie jeśli sam się przekonasz czy "osoby w zbrojach" i wikingowie są ci sami, co rok temu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 0
  (2015-05-07)
 • Ludzie, czy wy potraficie tylko narzekać i marudzić? Atrakcji zapowiada się sporo, w zeszłym roku ich nie było. Może należałoby najpierw wziąć udział w imprezie i komentować po zakończeniu? Ale nie, lepiej wieszać psy na wszelki wypadek. To dlatego w tym mieście nic się nie zmienia, przez takich malkontentów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  (2015-05-07)
 • Fajnie, że coś się dzieje :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  GrubyBenek(2015-05-07)
 • I co ci się dzieje pod kątem akurat tej co rocznaj imprezy??? Co rok te same wystawy, co rok ci sami pajace w zbrojach a jak nie zbrojach to strojach wikingów.co rok ten sam wierszyk... w Malborku przynajmniej zamek. Oświetlenie. Nikt nie zagaduje nudną gadką. Co rok tą samą. W malborku możesz sam połazić po komnatach zamku nie słuchając whuczonej gadki....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 7
  (2015-05-08)
 • Jakich atrakcji? Kolejny przebrany za wikinga gadający o historii?? Pffff..... to ja naprawdę wolę zabrać dzieciaki na Malbork, gdzie co rok niby to samo. Ale jwdnak muzyka, światła nocą... nadają wyjątkowy klimat a nie jak w elb muzeum kila podświecidełek, przebrany rycerz i masz tu noc muzeum. Umarłe jakby. Co rok to samo. Malbork niby też co rok to samo a umie zaciekawić moje dzieci. Nawet historią. A skoro akurat ciebie pociąga wagonowanie rodzinne między oświetlonymi witrynami z tą samą przebraną "maskoterią" to gratuluję pomysłu na Noc Muzeów. Nasze co rok ma to samo. Ciesz się tymi dobrami i poeodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 5
  (2015-05-08)
 • A ja zabieram dzieciaki (a mamy ich czworo) zabieram do Malborka. Nasze Muzeum nic się nie rozwija od lat. Wolę by dzieci poganiały po zamku oświetlonym jupiterami niż po miałyby z "powagą" podziwiać po raz enty zbiory Muzeum Elbląskiego.dla nas dorosłych to może i frajda... elbląskid muzeum i zbiory DNO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 5
  (2015-05-08)
 • I co wy tam zobaczycie??? Podświetlone gabloty? Jakieś starocie a nawet Wikinga spotkacie???? Weźta grupę i jedźta do Malborka na Zamek. Tam dopiero Noc Muzeów... tam przewodnik mający pokazać co i jak było... a u nas? U nas w elblążkowie zapużałym to wam wskaże jedynie gablotu i będzie opowiadał.. to samo macie na Zamku w Malborku. I można po zamku biegać i cieszyć się naprawdę nocą muzeów. Ale dls cebulaczków elblążaczków wystarczyjakaś skromna nowa wystwa by przy niej stanąć na mminutę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 4
  (2015-05-08)
 • Ale co te kłótnie... lepiej że cebulaczki zostaną tutaj radując się naszym ubogim od lat muzeum niż jakby miało pchać się na Malbork lub Gniewino
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 3
  (2015-05-08)
 • Więcej miejsca dla Nas :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  (2015-05-08)
 • A ja na nic muzeow zabieram rodzinedo Malborka. Jak co rok. Wczesniej zajezdzamy di naszego elvlaskkiego muzeum ale tu nic sie nie dzieje wiec jedziemy dalej... w malborku poksz ogni po zwiedzaniu zamku. Jak ktos wczesniej napisal dzieci moga sie wybiegac popatrzec i ppozluchac. Moze nauczyc sie historii... ale wybieramy malbork. Bylam tu rok temu na nocce. Procz swiatelek w witrynsch, wrozki przy wyjsciu i kogos chyba rycerza nie ma nic ciekawego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 4
  (2015-05-08)