Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spektakle plenerowe 13. Letnich Ogrodów Polityki

Elbląg, Spektakle plenerowe 13. Letnich Ogrodów Polityki

W trakcie 13. Letnich Ogrodów Polityki w przestrzeni elbląskiego Starego Miasta będzie można obejrzeć inspirowane literaturą i sztuką spektakle plenerowe: „Bajkę o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” (spektakl adresowany do dzieci i dorosłych) w wykonaniu Teatru Gdynia Główna, „Piękną Morylindę”, „Pandorę” i „Walkę postu z karnawałem” w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia. Wstęp wolny.

środa, 8 czerwca
     Spektakl plenerowy: „Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” według Pierre’a Gripariego (spektakl dla dzieci i dorosłych) - Teatr Gdynia Główna, godz. 17, ul. Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim
     Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości, której wspomnienie sięga lat dzieciństwa. Droga ta nie należy do łatwych, jednak tylko podjęcie związanych z nią wyzwań i miłość do rodziców, może doprowadzić Pipo do osiągnięcia celu.
     Bajka o Pipo to uniwersalna opowieść o dorastaniu, przemijaniu, wierności sobie i sile przyjaźni. Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, urokliwej scenografii, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.
     Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
     
     czwartek, 9 czerwca
     Spektakl plenerowy: „Piękna Morylinda” (Pantomima - Commedia Dell`arte) - Teatr Formy (Wrocław), godz. 17.00, ul. Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim
     Jest to barwna opowieść nawiązująca do starej legendy o perypetiach miłosnych. Motyw zaczerpnięty został z komedii Dell' arte granej przez włoskich komediantów, przybywających na polskie dwory w XVII w. „Piękna Morylinda” to historia młodej damy, pochodzenia włoskiego o niezwykłej urodzie, której prawdziwym nieszczęściem było to, że nie mogła nikogo pokochać. Była zimna i bezwzględna, bez mrugnięcia okiem, odrzucała wszystkich zalotników, którzy w nadziei, że uda im się poruszyć jej nieczułe serce, licznie przybywali na dwór. Takiż los spotkał młodego Hrabiego, któremu pomimo usilnych starań nie udało się zdobyć klucza do serca pięknej księżniczki. Hrabia jednak nie daje tak łatwo za wygraną, postanawia wziąć się na sposób i wraz ze służącą, którą bez większego trudu udaje mu się przekupić, knuje plan zdobycia miłości pięknej Morylindy. Prosi służącą, aby pomogła mu potajemnie uśpić swoją panią. Śpiącą księżniczkę zanosi niezwłocznie do Doktora Nauk Wschodnich, aby ten swoją tajemną wiedzą i praktykami wzniecił w niej żar miłości. Niestety ta próba zawodzi, bezradny zalotnik przynosi Morylindę w jej pałacowe pielesze. Na koniec okazuje się, że ożywa milczący posąg Amora - bożka miłości, który na polecenie Hrabiego ma wycelować swoją strzałą w serce nieugiętej niewiasty. Ale jak to bywa w komedii omyłek, strzała zatacza dziwne tory, trafia wszystkich świadków zdarzenia, a to, że Hrabia zakochał się w Amorze, który próbuje ratować się ucieczką, to już inna kwestia... Spektakl grany w kostiumach i przy muzyce z epoki baroku, ale też zawiera elementy współczesne, szczególnie w warstwie muzycznej.
     Scenariusz i reżyseria: Józef Markocki
     
     piątek, 10 czerwca
     Spektakl plenerowy: „Pandora” wg „Wariata i zakonnicy” Stanisława Ignacego Witkiewicza - Teatr Formy (Wrocław), godz. 22, ul. Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim
„Pandora” to spektakl ruchu, który jest syntezą teatru, pantomimy i tańca, powstał jako efekt współpracy aktorów z Polski, Niemiec i Białorusi. Premiera spektaklu miała miejsce w ramach Stream Festival – Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ruchu we Wrocławiu w 2011. To spektakl widowiskowy i hipnotyzujący, nagrodzony główną nagrodą na toruńskiej Klamrze 2013, grany z powodzeniem w Polsce i za granicą. Spektakl powstał na kanwie dramatu „Wariat i zakonnica” Stanisława Ignacego Witkiewicza, ale nie jest wierną ilustracją dramatu Witkiewicza, choćby dlatego, iż używa środków charakterystycznych dla teatru ruchu. Jest to współczesna wizja człowieka uwięzionego i uwikłanego w słabości ludzkiej natury. Mityczna puszka Pandory jest zatem nie tylko symbolem niedoli ludzkiej, ale pełni tutaj rolę mikrokosmosu, w którym przyszło nam żyć. Bohaterowie doświadczają siebie również poprzez pryzmat indywidualnego spojrzenia i stają się mocni w swej słabości, która też staje się formą niewoli. Miłość, erotyka, pożądanie, a nawet zbrodnia doskonała, pełnią tu rolę swoistego katharsis i prawdopodobnie są jedynymi drogami by opuścić Pandorę.
     Scenariusz i reżyseria: Józef Markocki
     
     sobota, 11 czerwca

     Spektakl plenerowy: „Walka postu z karnawałem” - Teatr Formy (Wrocław), godz. 22.00, ul. Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim
„Walka postu z karnawałem” opowiada o okresie panowania księżnej Jadwigi (1186-1234 ) i księcia Henryka Brodatego. Spektakl jest zabawną syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego, a ukazana w nich Jadwiga (uznawana za życia za świętą), to bardzo ludzka, zwykła kobieta, w życiu której, obok cudów, dzieją się również zdarzenia prozaiczne, czasem komiczne, nie ujmując jej powagi i należnego majestatu.
     A oto główny wątek tej historii:
"Gdzieś w karczmie, poza murami miasta biesiadują i tańczą mieszczanie. Ich głośne śmiechy i zawołania docierają do pobliskiego klasztoru, zakłócając skupienie i wspólną modlitwę pobożnego mnicha i nie mniej pobożnej mniszki. O konflikcie tym głośno na dworze książęcym. Wezwanym przed majestat biesiadnikom grozi najsurowsza kara...
     Idea walki postu z karnawałem rozwijana już od wczesnych wieków średnich, zachowuje świeżość po dzień dzisiejszy, budząc wiele emocji i refleksji. Spektakl grany jest z dużą dozą polotu i lekkością, okraszony wysmakowanym poczuciem humoru. A wszystko to rozgrywa się w światłach pochodni, w scenerii inspirowanej malarstwem Petera Brueghela, na tle średniowiecznej muzyki.
     Scenariusz i reżyseria: Józef Markocki      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl jest patronem medialnym Letnich Ogrodów Polityki
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada