UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Spotkania z autorami podczas 14. Letnich Ogrodów Polityki

 
Elbląg, Marcin Kołodziejczyk podpisuje swoje książki,
Marcin Kołodziejczyk podpisuje swoje książki, fot. Dominik Żyłowski
Reklama

W dyskusjach podczas 14. Letnich Ogrodów Polityki wezmą udział autorzy książek: reporterzy – Artur Domosławski, Marcin Kołodziejczyk, Piotr Pytlakowski, wydawca i autor – Paweł Dunin-Wąsowicz, poetka – Dominika Lewicka-Klucznik, propagatorka czytelnictwa – Elżbieta Olszewska oraz badacze kultury – Waldemar Kuligowski, Jerzy Jarniewicz i Piotr Szarota. Po panelach z udziałem autorów odbędą się kameralne spotkania z nimi, podczas których będą podpisywali swoje książki i rozmawiali z czytelnikami. Zapraszamy!

1. dzień/środa, 31 maja
       Artur Domosławski – dziennikarz i reporter, w latach 1991-2011 dziennikarz „Gazety Wyborczej”, od 2011 r. związany z Tygodnikiem Polityka. Interesuje się tematami związanymi z Ameryką Łacińską, ruchami antyglobalistycznymi, konfliktami społecznymi i religią. Autor książek „Chrystus bez karabinu: o pontyfikacie Jana Pawła” (Prószyński i S-ka ,1999), „Gorączka latynoamerykańska” (Świat Książki, 2004), „Ameryka zbuntowana. Siedemnaście dialogów o ciemnych stronach imperium wolności” (Świat Książki, 2007), „Kapuściński non-fiction” (Świat Książki 2010), „Śmierć w Amazonii” (Wielka Litera, 2013), „Wykluczeni” (Wielka Litera, 2016). Uhonorowany tytułem Dziennikarza Roku 2010 – nagrody wręczanej przez miesięcznik „Press”.
       W 2017 został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Wykluczeni”.
      
       Marcin Kołodziejczyk – reporter i dziennikarz, od roku 2000 związany z Tygodnikiem Polityka. Za swoje reportaże zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę Melchiora, wyróżnienie Pióro Nadziei Amnesty International, I nagrodę polskiej edycji konkursu „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka. Jest także dokumentalistą – zdobył Discovery Encouragement Award i dwukrotnie nagrodę festiwalu Planete Doc Review w kategorii prozy dokumentalnej. Autor książek: „B. Opowieści z planety prowincja” (Wielka Litera, 2013), „Dysforia. Przypadki mieszczan polskich” (Wielka Litera, 2015), „Bardzo martwy sezon. Reportaże naoczne” (Wielka Litera, 2016) i komiksu reportażowego „Morze po kolana” (z Marcinem Podolcem, Wielka Litera, 2016).
      
       Piotr Pytlakowski – dziennikarz i scenarzysta, związany z Tygodnikiem Polityka od 1997 roku. Specjalizuje się głównie w dziennikarstwie śledczym. Autor scenariuszy do kilku seriali kryminalnych opartych na faktach, m.in. „Alfabet mafii” (2004, reż. zbiorowa) oraz „Odwróceni” (2007, reż. zbiorowa). Autor książek „Republika MSW” (Andy Grafik, 1991), „Czekając na kata” (Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa, 1996), „Alfabet mafii” (z Ewą Ornacką, Prószyński i S-ka, 2004), „Szkoła szpiegów” (Czerwone i Czarne, 2014), „Mój agent Masa” (Rebis, 2015), „Mój agent Masa” (z Piotrem Wróblem, Rebis, 2015).
      
       2. dzień/ czwartek, 1 czerwca

       Paweł Dunin-Wąsowicz – dziennikarz, publicysta, krytyk literacki, redaktor naczelny miesięcznika „Lampa”, założyciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża. Śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble, który reklamuje jako „najgorszy zespół świata”. Wraz z Tomaszem Łubieńskim i Kingą Dunin prowadził program „Dobre książki” w TVP1. Pracował m.in. w „Frondzie”, „Życiu Warszawy”, „Machinie” i „Przekroju”. Odkrywca i wydawca Doroty Masłowskiej. Laureat Paszportu POLITYKI w kategorii „kreator kultury” (2005). Autor książek, m.in.: „Parnas Bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku” (z Krzysztofem Vargą, Lampa i Iskra Boża, 1998), „Widmowa biblioteka. Leksykon książek urojonych albo Wypisy o xięgach, których nigdy nie było, ale ktoś o nich napisał” (Lampa i Iskra Boża, Świat Książki, 1997), „Oko smoka. Literatura tzw. pokolenia brulionu wobec rzeczywistości III RP” (Lampa i Iskra Boża, 2000), „Fantastyczny Kraków” (Narodowe Centrum Kultury, 2013), „Fantastyczny atlas Polski” (Narodowe Centrum Kultury, 2015), „Polska Biblioteka Widmowa. Leksykon książek zmyślonych” (Narodowe Centrum Kultury, 2016).
      
       Dominika Lewicka Klucznik – animatorka kultury, filolożka, przez wiele lat nauczycielka języka polskiego w elbląskich liceach, poetka, pomysłodawczyni powstania Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego. Od początku istnienia Klubu angażuje się w jego działania pisarsko oraz organizacyjnie. Od marca 2014 jest prezesem Stowarzyszenia Alternatywni, które zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych w Elblągu. Głównym przedsięwzięciem jest Festiwal Literatury „Wielorzecze”, którego piąta edycja odbędzie się we wrześniu tego roku. Jest redaktorem kilku książek wydanych przez Stowarzyszenie Alternatywni, autorem wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych. Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich i turniejów jednego wiersza. W 2013 wydała debiutancki tomik poetycki „Samopas” nominowany do nagrody Orfeusz w kategorii Orfeusz Mazurski.
       W 2016 roku odebrała nagrodę Kreatora Kultury od Prezydenta Miasta Elbląg za dotychczasową działalność, a III Festiwal Literatury Wielorzecze został uhonorowany nagrodą Wydarzenie Roku. To drugi laur dla tej nowej inicjatywy Stowarzyszenia Alternatywni. W tym samym roku ukazał się drugi tomik autorki pt. „Limit na cuda” (Poznań).
      
       Elżbieta Olszewska – trenerka i wykładowczyni, współautorka (z Ireną Koźmińską) książek „Z dzieckiem w świat wartości” i „Wychowanie przez czytanie”, filmów edukacyjnych „Wychowanie przez czytanie i „Jak kochać dziecko?”, organizatorka warsztatów Programu Nauczania Wartości, pomysłodawczyni i koordynatorka programów „Generacje-kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń”. Była również inicjatorką szkoleń dla kobiet w zakładach karnych, programów czytelniczych dla dzieci niepełnosprawnych i innych działań Fundacji. Jest laureatką medalu „Gloria artis” nadawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z mężem prowadzi w Toruniu Muzeum Piernika.
      
       3. dzień/ piątek, 2 czerwca
       Jerzy Jarniewicz – poeta, eseista, krytyk literacki, znawca i znakomity tłumacz lit. anglosaskiej (m.in. Jamesa Joyce'a, Philipa Rotha, Craiga Raine'a). Autor wielu tomików wierszy i książek, min. „Lista obecności. Szkice o dwudziestowiecznej prozie brytyjskiej i irlandzkiej” (Rebis, 2000), „Larkin. Odsłuchiwanie wierszy” (Znak, 2006), „Znaki firmowe. Szkice o współczesnej prozie amerykańskiej i kanadyjskiej” (Wydawnictwo Literackie, 2007), „Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich” (Biuro Literackie, 2008), „Gościnność słowa. Szkice o przekładzie literackim” (Znak, 2012) i najnowszej „All you need is love. Sceny z życia popkultury” (Znak, 2016). „Tak wszechstronnie, kompetentnie i pasjonująco opisanej panoramy kontrkultury jeszcze nie mieliśmy” – czytamy o ostatniej książce.
      
       Piotr Szarota – psycholog, profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii PAN. Autor książek, m.in.: „Psychologia uśmiechu. Analiza kulturowa” (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2006), „Od skarpetek Tyrmanda do krawata Leppera. Psychologia stroju dla średnio zaawansowanych (WAiP, 2008), „Anatomia randki” (Muza, 2011), „Uśmiech: instrukcja obsługi” (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2012), „Wiedeń 1913” (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 2013), „Londyn 1967” (Iskry, 2016). W 2014 nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Wiedeń 1913”. O książce „Londyn 1967” Wojciech Burszta pisze tak: „(…) rzecz jest znakomicie napisana, gęsta, lecz przejrzysta, skrząca się od detali, nieskąpiąca przy tym szerszej refleksji nad blaskami i cieniami kontrkultury brytyjskiej, która właśnie w Londynie miała jedną ze swoich stolic, choć lato miłości roku 1967 miało miejsce za oceanem”.
      
       Waldemar Kuligowski – antropolog kultury, wykładowca w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obszar jego zainteresowań badawczych to: kultura współczesna, rytuały, ceremonie, obrzędy, popkultura i media, tradycje kulturowe, płeć, gedner, seksualność, festiwale i festiwalizacja. Autor i współautor książek, m.in.: „Dlaczego kościotrup nie wstaje. Ponowoczesne pejzaże kultury” (z Wojciechem Bursztą, Sic!, 1999), „Siedem szkiców do antropologii miłości” (Wydawnictwo Poznańskie, 2002), „Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna” (UAM Wydawnictwo Naukowe, 2004), „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” (z Wojciechem Bursztą, Muza, 2005) „Antropologia współczesności. Wiele światów, jedno miejsce” (Universitas, 2007), „Etnologia i antropologia kulturowa. Defamiliaryzatorzy. Źródła i zróżnicowanie antropologii współczesności” (UAM Wydawnictwo Naukowe, 2017).
      
       Podczas 14. Letnich Ogrodów Polityka będzie można kupić książki autorów biorących udział w panelach dyskusyjnych.
      

       Patronem medialnym 14. Ogrodów Politylki jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama