UWAGA!

Spotkanie z etnografią

 Elbląg, Teresa Pryzmont podczas jednego z pokazów.
Teresa Pryzmont podczas jednego z pokazów.

We wtorek 3 października o godz.17.30 elbląskie Muzeum rozpoczyna nowy cykl edukacyjny pod hasłem „Spotkania z etnografią”. Spotkania mają przybliżyć gościom Muzeum zapomnianych dziedzin sztuki ludowej, budownictwa regionalnego oraz obrzędów i zwyczajów ludowych.

Gościem pierwszego spotkania będzie wybitna twórczyni ludowa z Podlasia Teresa Pryzmont, a dziedziną sztuki, której poświęcone będzie spotkanie, jest tkactwo i tkaniny.
     Pani Teresa swoje pierwsze płótno wytkała, mając zaledwie 11 lat, później stopniowo poznawała bardziej skomplikowane techniki tkackie, wykonując szmaciane chodniki i płótna lniane. Z wełny i lnu tkała także kilimy i dywaniki wielonicienicowe. Techniki tkania dywanów dwuosnowowych nauczyła się w 1974 r. i ten rodzaj tkactwa bardzo ją zainteresował, a dzięki posiadanym zdolnościom, wkrótce jej tkaniny zaczęły się wyróżniać wysokimi walorami artystycznymi i techniką wykonania. Twórczyni brała udział w wielu ogólnopolskich konkursach, uzyskując nagrody i wyróżnienia. Jej tkaniny znajdują się w wielu muzeach i galeriach oraz zdobią liczne wnętrza mieszkalne w kraju i za granicą.
     Na spotkaniu, które odbędzie się na I piętrze budynku Gimnazjum elbląskiego Muzeum, zaprezentowany zostanie po raz pierwszy poziomy warsztat tkacki (krosno), złożone specjalnie na zamówienie Muzeum z autentycznych elementów takich urządzeń z terenu całego Podlasia. Teresa Pryzmont przeprowadzi na żywo pokaz tkania, zdradzi tajniki powstawania pięknych dywanów oraz zaprezentuje gotowe tkaniny.
     Wstęp na spotkanie jest wolny.
     
ET

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • znakomity pomysł. Jeżeli organizatorzy zrobią składkę na budowę takiego warsztatu dla domu kultury w Elblągu to chętnie dorzucę parę złotych.
  • Warsztat tkacki pozostanie po prezentacji w Muzeum (juz na stałe) i będzie słuzył przy planowanych w najblizszej przyszłości zajęciach edukacyjnych. Serdecznie zapraszamy na pokaz
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Piotr Adamczyk(2006-10-03)
Reklama