Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spotkanie z genealogią

Ci, których interesuje genealogia własnej rodziny, którzy poszukują śladów przeszłości, tropią życie i powiązania przodków, powinni koniecznie zajść do Kawiarenki Historycznej Clio. Tematem najbliższego, wtorkowego spotkania będzie właśnie genealogia.

We wtorek (19 października) o godzinie 17:30 odbędzie się kolejne spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio. Gościem spotkania będzie Aleksander Kuźmin, prezes Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, redaktor naczelny Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych. Spotkanie odbędzie się w budynku Gimnazjum Muzeum Archeologiczno Historycznego w Elblągu, Bulwar Zygmunta Augusta 11.
     
     Co to jest genealogia i czym się zajmuje?

     Według definicji encyklopedycznej genealogia jest jedną z nauk pomocniczych, historii. Zajmuje się badaniem więzi rodzinnych, opartych na pokrewieństwie i powinowactwie. W szczególności przedmiotem zainteresowania genealogii są wybrane rodziny i rody, ich pochodzenie, historia oraz wzajemne relacje rodzinne i losy poszczególnych członków rodziny. Ze zrozumiałych względów, największa liczba źródeł i i różnego rodzaju publikacji historycznych dotyczy osób pochodzenia szlacheckiego. Od kilku wieków wydawane są choćby różnego rodzaju herbarze i księgi rodowodowe. W rodzinach szlacheckich gromadzono też skrzętnie różnego rodzaju dokumenty rodzinne.
     W ostatnich latach genealogia stała się przedmiotem hobby dla wielu ludzi, nie tylko tych, którzy mogą poszczycić się antenatami z herbem. Wielu genealogów – amatorów, którzy wywodzą się z rodzin chłopskich, robotniczych, czy tzw. „inteligencji pracującej” z pasją odtwarza dzieje swoich rodzin. Pochodzenie w tym przypadku pozostaje bez znaczenia. Co więcej, często okazuje się, że tropienie nieutytułowanych szlacheckim pochodzeniem przodków, jako trudniejsze, okazuje się być prawdziwie pasjonującą przygodą.
     Istotą tych badań jest to, do którego pokolenia udaje się dotrzeć w swoich poszukiwaniach. Istnieje cały szereg rodów chłopskich czy rzemieślniczych, które mogą się poszczycić udokumentowanym pochodzeniem do kilku lub nawet kilkunastu pokoleń wstecz. Mamy nadzieję, że najbliższe spotkanie pomoże tym wszystkim, którzy chcieliby zmierzyć się z genealogią własnej rodziny.
Wiesława Rynkiewicz-Domino
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 1
Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 8