UWAGA!

Spotkanie z prozaikiem

Biblioteka Elbląska zaprasza we wtorek 14 listopada na wieczór autorski Mariusza Sieniewicza, prozaika uznawanego za jednego z najciekawszych autorów młodego pokolenia. Jego powieści były nominowane do Paszportów „Polityki” i do prestiżowej nagrody Nike w 2004 r. Spotkanie odbędzie się w Sali Staromiejskiej Urzędu Miejskiego. Początek o godz. 18.

Mariusz Sieniewicz (ur. 1972), prozaik, uznawany za jednego z najciekawszych autorów młodego pokolenia. Debiutował na początku lat 90. w piśmie literacko-kulturalnym „Teraz my?” opowiadaniem „Łysość”, następnie był współzałożycielem i redaktorem pisma „Portret”. Twórca audycji radiowych („Ucho do wycierania portretu” i „Kulturalne misie”) oraz happeningów („Rzeczyzoopospolita”, „Old parade”). W gwiazdozbiorze tygodnika „Przekrój” zaliczony do ósemki najciekawszych postaci młodej literatury i sztuki.
     Ostatnio publikował w „Krytyce Politycznej” i internetowej Witrynie Czasopism, wcześniej jego teksty można było znaleźć m. in. w „Borussi”, „FA-arcie”, „Przeglądzie Artystyczno-Literackim”, „Ha!arcie”, „Transformacjach”, „Warmii i Mazurach”. Autor powieści „Prababka” (1999) i „Czwarte niebo” (2003), nominowanej do Paszportu „Polityki” oraz nagrody Nike 2004. W roku 2004 stypendysta międzynarodowego projektu „Homines Urbani” zorganizowanego przez Willę Decjusza i Instytutu Książki w Krakowie, zaś trzy lata wcześniej - stypendysta Miasta Olsztyna.
     W 2005 r. nakładem W.A.B. ukazał się zbiór opowiadań „Żydówek nie obsługujemy” nominowany do Paszportu Polityki i uznany przez Bibliotekę Raczyńskich i Jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych za „Książkę Wiosny 2005”. Jego twórczość tłumaczono na język niemiecki, rosyjski, litewski, chorwacki.
     Od 1999 do 2005 r. zawodowo udzielał się jako asystent w Katedrze Literatury Współczesnej, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Od września 2005 r. rozpoczął pracę w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie jako asystent dyrektora ds. programowych.
     W roku 2004 powstała na UWM w Olsztynie praca magisterska na temat twórczości Sieniewicza. W marcu 2005 r. Olga Tokarczuk rekomendowała twórczość Sieniewicza na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku, w ramach projektu „Famous Authors present promising young writers”. Rok później w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbyła się premiera spektaklu „Wszystkim Zygmuntom między!”, będącego adaptacją powieści „Czwarte niebo”. Wieczór autorski Mariusza Sieniewicza odbędzie się 14 listopada w Sali Staromiejskiej Urzędu Miejskiego mieszczącej się obok Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha. Poprowadzi je dziennikarz „Dziennika Elbląskiego” Jarosław Grabarczyk. Początek o godz. 18, wstęp wolny.
     
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Pewnie przyjdą tłumy, co wnioskuję z żywej dyskusji. Biblioteka się stara - dzięki za te spotkania, może zrobić jakiś cykl "prozaicy z za miedzy" i zaprosić kolejno Huellego, Chwina, Kowalewskiego, albo wszystkich na raz i zadać temat mała ojczyzna jako temat literacki, to było by ciekawe zwłaszcza że nasza mała ojczyzna wogóle nie istnieje w prozie, bo nie mamy na naszym gruńcie nikogo takiego jak Sieniewicz.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Zygmunt(2006-11-14)
  • Zygmunt: a zaproponować jakąś nagrodę lokalną za pisanie o małej ojczyźnie, zapromować temat, może Fundacja Elbląg ? wiem, że są ludzie, którzy noszą takie tematy w sobie, może by coś wreszcie napisali; czasem ożywione dyskusje na tym forum świadczą o pamięci, o doświaddczeniach, o emocjach dla tego naszego niezwykłego regionu -
  • Nagroda - nigdy !!! Prawdziwa sztuka nie powstaje z tak niskich pobudek (merkantylnych). Jeśli coś takiego by się narodziło to owocem tego będzie w najlepszym razie jakieś zgrzebne opowiadanko w duchu farmazonów K. Marcinkiewicz że "Warszawa jest piękana" - tyle że tu pisano by że Elbing był piękny.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Zygmunt(2006-11-14)
Reklama