Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spotkanie z rzemiosłem średniowiecznego Elbląga

Elbląg, Spotkanie z rzemiosłem średniowiecznego Elbląga Andrzej Szwemiński przy warsztacie (fot. Ewa Trocka)

Dla miłośników historii w sobotę 1 kwietnia Muzeum Archeologiczno-Historyczne i Stowarzyszenie Elbląg-Europa zorganizowało spotkanie poświęcone rzemiosłom średniowiecznym.

Impreza składała się z dwóch części. Część pierwszą - teoretyczną wypełnił bardzo ciekawy wykład elbląskiej archeolog Grażyny Nawrolskiej, która od 25 lat kieruje badaniami archeologicznymi na elbląskim Starym Mieście, poświęcony rzemiosłu w średniowiecznym Elblągu. Druga część sobotniego spotkania z historią - warsztaty, pozwoliła uczestnikom imprezy podpatrzeć przy pracy dwóch rzemieślników, garncarza i bursztynnika.
     Warsztaty poprowadzili Andrzej Szwemiński - pracownik elbląskiego Muzeum zajmujący się garncarstwem oraz Eryk Popkiewicz - student archeologii UMK w Toruniu, pasjonat zajmujący się obróbką bursztynu. Ich uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza z nich zgłębiała tajniki sposobu wykonywania naczyń ceramicznych w różnych epokach, druga przyglądała się skomplikowanym technikom obróbki bursztynu (do obróbki użyto kopie narzędzi znalezionych podczas badań archeologicznych na terenie osady Truso). Na oczach uczestników spotkania powstały piękne naczynia ceramiczne oraz wyroby z bursztynu – paciory i pionki do gry.
     W spotkaniu (na którym obowiązywały stroje historyczne) wzięła udział duża grupa pasjonatów historii: między innymi młodzież związana z elbląskim ruchem rycerskim i wikińskim, nauczyciele historii oraz pracownicy działów edukacyjnych Muzeum w Elblągu i Muzeum Zamkowego w Malborku. Była również dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Kaliningradu.
     Impreza została zrealizowana w ramach projektu „Historia - korzenie bez granic” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
     Kolejne spotkanie z tego cyklu odbędzie się 29 kwietnia na dziedzińcu Muzeum. Poświęcone będzie tym razem różnym technikom walki (od wikingów po rycerzy) oraz tajnikom kuchni średniowiecznej.
     
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Bezpłatne badanie wzroku
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA