Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spotkanie z ukraińskim historykiem

W sobotę 2 maja o godz. 17 w elbląskiej siedzibie Związku Ukraińców w Polsce (ul. Grunwaldzka 31) odbędzie się spotkanie z Ihorem Iluszynem, autorem książki „UPA i AK. Konflikt w Zachodniej Ukrainie (1939-1945)”.

Podobne spotkanie odbędzie się w niedzielę 3 maja o godz. 13 w Braniewie, w tamtejszej siedzibie Związku Ukraińców w Polsce przy ul. Kościuszki 10.
     
     Ihor Iljuszyn analizuje w swej książce przyczyny polsko-ukraińskiego konfliktu podczas II wojny światowej. W centrum uwagi znajduje się konflikt Ukraińskiej Powstańczej Armii i Armii Krajowej. Autor przedstawił znane mu informacje o tych wydarzeniach, pochodzące z dostępnych ukraińskich, polskich i niemieckich dokumentów archiwalnych, które poddał analizie. Projekt ma wyjątkowy charakter ze względu na fakt, iż dotychczas w polskim naukowym obiegu niemal nie istniały wartościowe publikacje ukraińskich historyków, którzy przedstawialiby problem z punktu widzenia współczesnej ukraińskiej historiografii, a przy tym analizowaliby publikacje pojawiające się w diasporze, współczesnej Polsce i Ukrainie. Wydanie w języku polskim pracy ukraińskiego historyka z autorytetem powinno, przynajmniej częściowo, wstrzymać spekulacje wokół historycznej przeszłości obu narodów i najbardziej dramatycznych wydarzeń.
     Ihor Iljuszyn (ur. 1961) - absolwent Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki; dr hab. nauk historycznych; kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Uniwersytetu Slawistycznego; profesor, członek Grupy Roboczej przy Ukraińskiej Komisji Rządowej ds. badania i oceny działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, członek roboczego zespołu ekspertów przy Ukraińskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony do spraw przeprowadzenia dodatkowych badań naukowych nad tragicznymi wydarzeniami na Wołyniu w latach 1943–1944, uczestnik stałego ukraińsko-polskiego seminarium naukowego do spraw „trudnych pytań” w stosunkach między tymi narodami w XX w.; prowadził wykłady z historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim, laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Historycznego „Pro historia Polonorum”, członek Grupy Roboczej przy Państwowej Międzyresortowej Komisji do spraw Upamiętnienia Ofiar Wojny i Represji Politycznych przy Urzędzie Rady Ministrów Ukrainy, publikował na Białorusi, w Austrii, Polsce, Rosji, Słowacji, USA, Francji, Czechach.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obrazy na alupanelu
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Zebra
Fototapety z motoryzacją
Fototapety dziecięce