Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o domach podcieniowych

 
Elbląg, Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o domach podcieniowych
fot. kadr z materiału filmowego Tomasza Misiuka
Rek

Przed nami ostatnie dwa dokumentalne filmy o domach podcieniowych, które 25 i 26 grudnia będzie można obejrzeć na stronach eŚwiatowid.pl oraz portel.pl​. Pierwszy opowiada o domu w Marynowach, drugi podsumuje projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.

- ​Odwiedziliśmy ​z kamerą dom w Marynowach, jeden z tak zwanych domów Loewenowskich ​-​​ mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka projektu, który realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. - Peter Loewen był architektem i budowniczym najpiękniejszych ​żuławskich ​domów ​z podcieniami.
     W domu w Marynowach do dzisiaj zachowało się wiele historycznych elementów, miedzy innymi stolarka drzwiowa i bogate zdobienia ​snycerskie w ​części podcieniowej. Właściciele zgromadzili ​również ​wiele przedmiotów dotyczących historii Żuław. Zabytek jest udostępniany do zwiedzania.
     Film podsumowujący projekt będzie można obejrzeć w drugi dzień świąt. Znajdą się w nim m.in. propozycje tego, co można i warto byłoby zrobić dla ratowania domów z podcieniami.
     Na stronach: eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl, a także w Telewizji Elbląskiej, ukaże się w sumie piętnaście filmów, ​które zostały zrealizowane w czasie projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.
     Domy podcieniowe w większości znajdują się w prywatnych rękach. Tylko niektóre można zwiedzać. Widzowie będą mieli taką okazję. O domach opowiedzą zarówno ich ​mieszkańcy, jak i eksperci. Każdy z filmów trwa około 30 minut.
     Zdjęcia i wywiady były realizowane od marca do lipca w zabytkach i instytucjach partnerskich, w tym w muzeach (Gdańsk, Elbląg, Nowy Dwór Gdański), oddziałach Narodowego Instytutu Dziedzictwa​ (Olsztyn, Gdańsk), urzędach ochrony zabytków (Elbląg, Olsztyn, Gdańsk). Scenariusze napisały: Agnieszka ​Jarzębska i Marta Hajkowicz, autorami zdjęć są: Tomasz Misiuk i Jacek Szulecki. Filmy będą dostępne także w wersji z napisami dla osób niesłyszących.
     Większość ze 108 domów podcieniowych, które dotrwały do naszych czasów (wg. stanu na rok 2013 - dane z pracy doktorskiej Marty Koperskiej - Kośmickiej, przygotowanej na Politechnice Gdańskiej) pochodzi z XVIII i XIX wieku. Najstarsze powstały na początku XVII wieku. Nie wszystkie wpisan​o do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są rozbierane, przebudowywane. W przeważającej większości przypadków są w złym lub bardzo złym stanie. W większości mieszkają ludzie niezamożni, którzy nie są w stanie w odpowiedni sposób zatroszczyć się o zabytki, dbać o bieżące utrzymanie, niezbędne naprawy, konserwację.
     
     Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz​ Województwa Warmińsko-Mazurskiego
     
     Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Oddziałami Terenowymi w Olsztynie i Gdańsku, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar.

     

     Patronem medialnym projektu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli