Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Stare księgi odzyskają dawny blask

Elbląg, Stare księgi odzyskają dawny blask Prace konserwatorskie obejmą ponad 2 tysiące starych ksiąg i starych druków (fot. nadesłane)
Rek

W tym roku konserwacji poddanych zostanie 2 280 woluminów oraz starych druków pochodzących z okresu od XV do XVII wieku, które znajdują się w zasobach Biblioteki Elbląskiej. Prace wykonywane są w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich koszt to ponad 130 tysięcy złotych.

W ramach projektu wykonana zostanie ankieta oceniająca stan zachowania, szczegóły budowy technologicznej i historii poszczególnych woluminów. Wyniki oceny stanu zachowania pozwolą na stworzenie wieloletniego planu pracy, uwzględniającego najpilniejsze potrzeby księgozbioru. Wypełniona ankieta umożliwi w przyszłości analizę zbioru w różnych aspektach.
     Starając się sprostać najnowszym standardom konserwacji zapobiegawczej, Biblioteka Elbląska szczególną uwagę przywiązuje do czystości zabytkowego księgozbioru. Do magazynów (klimatyzowanych i wyposażonych w regały kompaktowe) wprowadzane są zbiory po uprzedniej dezynfekcji oraz oczyszczone z zanieczyszczeń powierzchniowych, mogących stać się pożywką dla drobnoustrojów. Wysokie zanieczyszczenie księgozbioru związane z burzliwymi dziejami, wpływa istotnie nie tylko na estetykę druków, lecz ma również zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa ich przechowywania. Projekt zakłada więc oczyszczenie woluminów z powierzchniowego kurzu, a także dokładne oczyszczenie skórzanych i pergaminowych opraw. W egzemplarzach wykazujących niewielki stopień zniszczeń wykonane zostaną dodatkowo drobne naprawy w bloku i oprawie. Wszystkie oprawy skórzane zostaną uelastycznione i pokryte warstwą ochronną zabezpieczającą je przed ponownym zabrudzeniem. Wyłonione w ankiecie egzemplarze o znamionach „ataku mikrobiologicznego" poddane zostaną ekspertyzie mikrobiologicznej, w której rozpoznane zostanie zagrożenie i zaproponowane zostaną metody dezynfekcji.

 


     Oczyszczone woluminy wprowadzone zostaną do magazynów po wcześniejszym zaopatrzeniu ich w ochronne obwoluty z tektur bezkwasowych, zaprojektowane przez konserwatora zabytków i zaopatrzone w specjalną stopkę umożliwiającą wysuwanie książki z szeregu bez chwytania jej za grzbiet. Egzemplarze wymagające pełnej konserwacji otrzymają pudła ochronne z tektur bezkwasowych.
     Oprócz etatowych pracowników do realizacji projektu przewidywane jest zaangażowanie konserwatorów z zewnątrz, jak również studentów specjalizacji konserwacja zabytków z papieru. Całość przedsięwzięcia nadzorowana będzie przez specjalistów z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
     
     Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego całkowity koszt wynosi 131.660 zł.

Arkadiusz Kowalczyk, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety fashion z modą
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Pomost
Fototapety do lekarza/dentysty
Naklejki na meble