UWAGA!

Stare miasto

 Elbląg, Stare miasto

W galerii "Stary Dom Mennonitów" wystawiane są zdjęcia XIX-wiecznego Gdańska.

Dwa lata temu galeria inaugurowała swoją działalność wystawą starych fotografii Elbląga. Tym razem podziwiać możemy prawie 30 zdjęć dawnego Gdańska.
     - Można by zastanawiać się, po co pokazywać stary Gdańsk w Elblągu, ale wydaje mi się, że interesujący się dawną sztuką elblążanie znają lepiej właśnie dawny Gdańsk - mówi szef galerii, warszawski historyk fotografii Konrad Nawrocki. - Być może ma to związek z faktem, iż w latach czterdziestych rozważano możliwość odbudowania Elbląga, później tego zaniechano, natomiast Gdańsk odbudowano.
     Prezentowane w Elblągu zdjęcia przedstawiają miasto takie, jakim było w latach 1855 - 1896.
     - Gdańsk żyje wówczas jeszcze oddechem dawnych wieków, wszystko zaczyna powoli ewoluować, jednak serce i duch nie ulegają zmianom – opowiada Konrad Nawrocki. - Same fotografie powstały w epoce tzw. kolidonu mokrego. To technika, w której głównym spoiwem odbitki jest białko jaja kurzego.
     Zdjęcia mają wyrazistą strukturę. Dzięki temu niewielkie oryginały można było powiększyć do dużych rozmiarów. Według wielu z pozostałych z tego czasu fotografii udało się po II wojnie odbudować fragmenty miasta.
     Zdjęcia w kolorze sepii pokazują nie tylko architekturę. Są na nich także mieszkańcy dawnego Gdańska. Jeden z "obrazów" przedstawia stojący przed Dworem Artusa, który był wówczas siedzibą giełdy, tłum mężczyzn: maklerów i klientów oraz zwykłych robotników. Zdjęcie wykonane zostało w roku 1865.
     Wystawa, która w Domu Mennonitów pozostanie przez kilka najbliższych tygodni, przedstawia jednak nie tylko Gdańsk. Wybrane niegdyś przez fotografów zaułki, fragmenty ulic i budynki mogą być dziś skarbem dla tych, których miasta, niegdyś równie piękne jak Gdańsk, znikły z powierzchni ziemi.
     Wystawiane w Domu Mennonitów zdjęcia to część z tych, które z okazji jubileuszu tysiąclecia miasta w formie albumu wydała Fundacja "Dar Gdańska". Wydawnictwo pt. "Był sobie Gdańsk" można kupić w elbląskiej galerii. Dochód z jego sprzedaży przeznaczony jest na charytatywną działalność Fundacji.
Joanna Torsh

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Jednak nadal nie zmiennia to faktu że wystawa poświęcona jest miastu Gdańsk. [..to odnośnie tekstu artykułu..] Jak by ktoś chciał, to zdjęcia starego Elbląga są możliwe do zdobycia, czy to w prywatnych kolekcjach, czy w zbiorach muzealnych. Miałem kiedyś okazję zobaczyć kilkanaście fotografi przedwojennego Elbląga. Zapewniam że przedstawiały naprawdę niesamowite i piękne miasto. Po co więc organizować wystawe o Gdańsku? Jest to takie same podejście jak w czasie odbudowywania Polski po wojnie. Najpierw Warszawa, potem Gdańsk, a na Elbląg zabrakło chęci, czasu i pieniędzy. Może lepiej zrobić dużą i dobrą wystawę zdjęć Elbląga? Także wydać książeczkę/album "Był sobie Elbląg". Pieniążki ze sprzedaży książeczki i z wystaw przeznaczyć na np. odbudowę chociaż jednej kamieniczki w jej dawnym orginalnym wyglądzie. Gdańsk znam, jego kamieniczki widziałem na żywo, a zdjęcia przedwojennego pkazywali mi Gdańszczanie którzy się tym interesują. Szkoda że ludzie z Elbląga mają mniejsze poczucie przywiązania do swojego miasta niż Gdańszczanie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Shadow(2003-06-24)
  • Shadow: kaska z wystaw i książki nie starczyłaby nawet na wykonanie koncepcji architektonicznej dla takiej kamieniczki !
Reklama