Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Stare w sieci nowych technologii

 
Elbląg, Stare w sieci nowych technologii fot. nadesłana

Trwa realizacja projektu, w ramach którego między innymi digitalizowane są obiekty muzealne z naszego regionu. Podczas jego realizacji na stronie cyfrowewm.pl zamieszczone zostaną ciekawe informacje i obiekty 3D.

Wkrótce dowiedzieć się będzie można na przykład jak kiedyś wyglądała lodówka działająca bez prądu czy ile metrów ma koło wiatraka odwadniającego. Wszystko po to, by zachować dziedzictwo kulturowe w sieci.
     Ekipa z Regionalnej Pracowni Digitalizacji, działającej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, przez dwa dni gościła w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim.
     - Zdigitalizowaliśmy między innymi: wielkie koło wiatraka odwadniającego, drewnianą, zmechanizowaną maselnicę i starą lodówkę, która działała po wypełnieniu specjalnych komór lodem – mówi Paweł Kondraciuk, koordynator Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Przed nami złożenie skanów w bryłę, nałożenie tekstury i przygotowanie animacji. Po tym procesie muzealne eksponaty w 3D będzie można oglądać na stronie cyfrowewm.pl.
     Do każdego przedmiotu powstaje szczegółowy opis. O eksponatach opowiadają ekipie pracownicy muzeum, a przekazana wiedza uzupełniana jest informacjami z książek.
     - Przed nami wyjazd do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, których eksponaty także znajdą się w serwisie cyfrowewm.pl – mówi Urszula Jatkowska, starszy referent ds. digitalizacji w Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
     Zdigitalizowane eksponaty wzbogacą istniejącą już bazę wirtualnego archiwum gromadzącego materiały w formacie 3D i będą służyły do prowadzenia lekcji edukacyjnych i e-learningu w pracowni. Dodatkowo, poprzez serwis cyfrowewm.pl, wkrótce będzie można wybrać się na wirtualne wędrówki po województwie. Użytkownik będzie mógł samodzielnie zaplanować trasę wędrówki, wybierając spośród dostępnych interesujące go miejsca kulturalne, np. kapliczki, muzea itp.
     - Aby przybliżyć dzieciom i młodzieży dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur powstanie także multimedialna gra edukacyjna - dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur, koordynatorka projektu „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur - rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.      

     Projekt „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury" dofinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
     
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem