Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Studenci z Torunia poznawali digitalizację

 
Elbląg, Studenci z Torunia poznawali digitalizację fot. nadesłana
Rek

Regionalna Pracownia Digitalizacji gościła dziś (11 marca) studentów z Koła Naukowego Studentów Konserwatorstwa z UMK w Toruniu. Młodzież najpierw próbowała swoich sił w digitalizacji, następnie uczestniczyła w spotkaniu z profesor Marią Lubocką-Hoffmann, twórczynią retrowersji - metody, według której odbudowywana jest elbląska starówka.

Regionalna Pracownia Digitalizacji działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D.
     - Studenci przyjechali do Elbląga, żeby obejrzeć naszą Pracownię – mówi Urszula Jatkowska z CSE „Światowid”. – Zaprezentowaliśmy im działanie skanerów, poznali etapy pracy nad obiektem 3D, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których ćwiczyli obróbkę materiałów pozyskanych ze skanerów.
     Później spotkali się z profesor Marią Lubocką-Hoffmann, z którą rozmawiali o retrowersji. Pani profesor swoją działalność konserwatorską rozpoczynała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Olsztynie i Gdańsku. W latach 1975-2002 pełniła funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Elblągu. W tym okresie opracowała autorskie programy konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilka programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast (w tym Starego Miasta w Elblągu). Profesor w rozmowach z przyszłymi konserwatorami podkreślała, że trzeba być bardzo konsekwentnym i umieć bronić swoich racji.
     - Korzystając z okazji, że udało nam się zaprosić panią profesor do „Światowida”, zorganizowaliśmy spotkanie również dla uczniów elbląskich liceów – dodaje Urszula Jatkowska.
     Profesor Maria Lubocka-Hoffmann opowiedziała o powojennej odbudowie miast, szczególnie tej realizowanej na Ziemiach Odzyskanych, na których po II wojnie światowej było około 300 miast zniszczonych średnio w 55 procent. Około 30 miast do dziś nie doczekało się odbudowy. Przedstawiając cztery etapy powojennej renowacji ośrodków miejskich, szczególnie podkreśliła etap czwarty, który osobiście realizowała – tzw. retrowersję w Elblągu.
     Po wykładzie studenci zwiedzili elbląską starówkę.
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW START
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Konto poczty elektronicznej