UWAGA!

Stutthof - Sztutowo. Biografia krajobrazu (konferencja)

 Elbląg, W sąsiedztwie byłego hitlerowskiego obozu zagłady toczy się normalne życie...
W sąsiedztwie byłego hitlerowskiego obozu zagłady toczy się normalne życie... (fot. nadesłane)

Jak się żyje w pobliżu byłego obozu zagłady, jak widzą to miejsce turyści, na ile zmienił się krajobraz - także kulturowy tego terenu, co z tanatoturystyką, holocaust tourism i... poszukiwaczami skarbów?

4 grudnia w Sztutowie odbędzie się ciekawa konferencja, która podsumuje nowatorskie badania naukowe. Jak informuje dr Anna Weronika Brzezińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w czasie sesji po raz pierwszy publicznie zostaną zaprezentowane wyniki nowatorskich w podejściu i interdyscyplinarnych w formie badań, które odbyły się w maju.
       Naukowcy z UAM pracowali w Sztutowie i na terenie Muzeum Stutthof w ramach projektu Sztutowo czy Stutthof? Oswajanie krajobrazu kulturowego.
       - Główne zadanie polegało na identyfikacji oraz analizie zmian w krajobrazie fizycznym i kulturowym KL Stutthof. Zmian, jakie zaszły w okresie od II wojny światowej do dziś i zmian w odniesieniu do przestrzeni Żuław, szczególnie wsi sąsiadujących z byłym obozem - wyjaśnia dr Brzezińska. - Chodziło też o antropologiczne zbadanie świadomości społecznej i działań lokalnej ludności wobec KL Stutthof, a także sposoby oswajania przestrzeni, którą w ramach naszej dyscypliny nazywamy "przestrzenią naznaczoną".
       To "naznaczenie" dotyczy zarówno terenu byłego obozu jako miejsca kaźni, jak i Żuław - regionu wyniszczonego działaniami wojennymi.
       Przeczytaj tekst przygotowany przez redakcję eswiatowid
      
      
eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Zwiedziłem wiele obozów zagłady w naszym kraju, ale muszę przyznać, że obóz w Sztutowie daje mi najwięcej do myślenia. Męczyć ludzi tak blisko pięknej plaży. ..
  • tragedia tych ludzi dla mnie nie ma wyobrazni by ją sobie wyorazić, chociaż sprawcy zostali ukarani pozostawia niedosyt, ale jednak zostali ukarani i bardzo dobrze!Nasi zbrodniarze od 1945 - 1989ni ch. .ja wyrywali paznokcie, zabijali w klatkach schodowych, prokuratura zbierała lewe dowody, sędziowie skazywali na śmierć, strzelano do robotników dziś zyją w luksusie i się śmieją nie dla mnie taka zprawiedliwość, esbek 3500 tyś emeretury najnizsza, a więzień tego obozu medyczne eksperymenty 725 zł kocham Polskę!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    niedosyt i sprawiedliwość(2010-11-22)
  • We wsi Bogdaniec koło Suchacza sb (ub?) miało jakąś tajną siedzibę :/ to też jest miejsce kaźni :/ Może ktoś wie o tym więcej?
Reklama