Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz Parkowania Mistrz Parkowania

Świat malowany ustami

Elbląg, Świat malowany ustami Wrześniowa rozetka - praca Ireneusza Betlewicza

Wystawa prac Ireneusza Betlewicza, artysty malującego ustami, uświetni uroczyste zakończenie Europejskiego Roku Niepełnosprawnych. Impreza odbędzie się 16 stycznia w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid".

Otwarcie wystawy, na którym obecny będzie autor, odbędzie się w piątek o godz. 10.30 w holu Światowidu. Następnie na dużej sali kinowej zagra Orkiestra Vita Activa z Gdańska, a także wyświetlony zostanie film o przedsięwzięciach, jakie w minionym roku realizowane były w Elblągu na rzecz osób niepełnosprawnych.
     Zostaną również wręczone podziękowania dla osób i instytucji wspierających te działania. Na zakończenie zaprezentuje się zespół wokalny z Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego przy Światowidzie.
     
     ***
     
     Ireneusz Betlewicz urodził się w 1954 roku w Ostródzie. Choruje na postępujący zanik mięśni. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami. Twórczością plastyczną zajmuje się od lat osiemdziesiątych. Początkowo była to rzeźba, tkanina, techniki olejne, jednak w związku z postępującą chorobą powoli z nich rezygnował i skupił się na rysunku piórkiem. Tworzy kompozycje pełne ruchu i fantazji, umiejętnie operując nastrojem poszukuje nowych treści, burzy i buduje niepowtarzalne formy wyrazu. Pod koniec lat osiemdziesiątych musiał zrezygnować z malowania i rysowania rękami, obecnie tworzy trzymając narzędzia malarskie ustami. Swą twórczość prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się również twórczością literacką. Drukuje m. in. w "Gazecie Olsztyńskiej", "Ziemi Ostródzkiej", "Stolicy", "Polityce", "Plastyce i Wychowaniu", "Mandragorze", "Nowej Okolicy Poetów". Jego wiersze zawierają antologie "Przemijanie", "Przesłanie nadziei" cz.1 Poezja, "Powiedzieć życiu tak" cz. 2. Proza, Niepokorni. Wydał tomiki poetyckie "I wszystko nadzieją podparte", "Jabłko po trawie się toczy". Od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej otrzymał odznakę "Zasłużonego Działacza Kultury". Obecnie najczęściej tworzy szkice, jak mówi, wyjmuje właściwą formę z bieli za pomocą czerni -wskrobuje się w biel kartki i wyłuskuje to, co go boli, co go interesuje. Inspiruje się życiem, "z jego nieokreśloną tajemniczością, z niemożnością szczegółowego planowania dnia jutrzejszego", a twórczość odbiera jako specyficzny rodzaj rozmowy "dzięki której może wejrzeć w siebie, przyjrzeć się sobie, nazywać, komentować". W centrum kultury "Światowid", oprócz prac Pana Ireneusza Betlewicza, które będzie można oglądać do 6 lutego, prezentowane są również prace elbląskiego środowiska osób niepełnosprawnych, powstałe m.in. na warsztatach prowadzonych w ramach cyklu "Terapia przez sztukę".

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • jasne, złociste, pogodne kolory. Choć wrzesień i jesień obraz ciepły radosny Wielka zachęta do obejrzenia obrazów Pana Ireneusza Betlewicza.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Teresa(2004-01-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
OKOWOKO s.c.