UWAGA!

Świat malowany ustami

 Elbląg, Wrześniowa rozetka - praca Ireneusza Betlewicza
Wrześniowa rozetka - praca Ireneusza Betlewicza

Wystawa prac Ireneusza Betlewicza, artysty malującego ustami, uświetni uroczyste zakończenie Europejskiego Roku Niepełnosprawnych. Impreza odbędzie się 16 stycznia w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid".

Otwarcie wystawy, na którym obecny będzie autor, odbędzie się w piątek o godz. 10.30 w holu Światowidu. Następnie na dużej sali kinowej zagra Orkiestra Vita Activa z Gdańska, a także wyświetlony zostanie film o przedsięwzięciach, jakie w minionym roku realizowane były w Elblągu na rzecz osób niepełnosprawnych.
     Zostaną również wręczone podziękowania dla osób i instytucji wspierających te działania. Na zakończenie zaprezentuje się zespół wokalny z Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego przy Światowidzie.
     
     ***
     
     Ireneusz Betlewicz urodził się w 1954 roku w Ostródzie. Choruje na postępujący zanik mięśni. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami. Twórczością plastyczną zajmuje się od lat osiemdziesiątych. Początkowo była to rzeźba, tkanina, techniki olejne, jednak w związku z postępującą chorobą powoli z nich rezygnował i skupił się na rysunku piórkiem. Tworzy kompozycje pełne ruchu i fantazji, umiejętnie operując nastrojem poszukuje nowych treści, burzy i buduje niepowtarzalne formy wyrazu. Pod koniec lat osiemdziesiątych musiał zrezygnować z malowania i rysowania rękami, obecnie tworzy trzymając narzędzia malarskie ustami. Swą twórczość prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się również twórczością literacką. Drukuje m. in. w "Gazecie Olsztyńskiej", "Ziemi Ostródzkiej", "Stolicy", "Polityce", "Plastyce i Wychowaniu", "Mandragorze", "Nowej Okolicy Poetów". Jego wiersze zawierają antologie "Przemijanie", "Przesłanie nadziei" cz.1 Poezja, "Powiedzieć życiu tak" cz. 2. Proza, Niepokorni. Wydał tomiki poetyckie "I wszystko nadzieją podparte", "Jabłko po trawie się toczy". Od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej otrzymał odznakę "Zasłużonego Działacza Kultury". Obecnie najczęściej tworzy szkice, jak mówi, wyjmuje właściwą formę z bieli za pomocą czerni -wskrobuje się w biel kartki i wyłuskuje to, co go boli, co go interesuje. Inspiruje się życiem, "z jego nieokreśloną tajemniczością, z niemożnością szczegółowego planowania dnia jutrzejszego", a twórczość odbiera jako specyficzny rodzaj rozmowy "dzięki której może wejrzeć w siebie, przyjrzeć się sobie, nazywać, komentować". W centrum kultury "Światowid", oprócz prac Pana Ireneusza Betlewicza, które będzie można oglądać do 6 lutego, prezentowane są również prace elbląskiego środowiska osób niepełnosprawnych, powstałe m.in. na warsztatach prowadzonych w ramach cyklu "Terapia przez sztukę".
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • jasne, złociste, pogodne kolory. Choć wrzesień i jesień obraz ciepły radosny Wielka zachęta do obejrzenia obrazów Pana Ireneusza Betlewicza.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Teresa(2004-01-13)
Reklama