Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Świat zastygłych gestów

Elbląg, Świat zastygłych gestów

Po czterdziestu latach Kiejstut Bereźnicki ponownie gości ze swoją twórczością w Elblagu, w murach podominikańskiego kościoła.

Kiejstut Bereźnicki (ur. w 1935 r. w Poznaniu) jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - na uczelni, na której w 1958 r.(wtedy było ta PWSSP) uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Teisseyre'a. Od samego początku uczestniczy regularnie w pokazach zbiorowych i indywidualnych sztuki polskiej w kraju i za granicą. Jego artystyczne osiągnięcia były wielokrotnie doceniane i nagradzane.
     Ignacy Witz wybitny polski krytyk i historyk sztuki napisał przed laty o artyście, iż jest jedną "z najbardziej i interesujących indywidualności współczesnego malarstwa polskiego. Kroczy on drogą osobliwą i najzupełniej odrębną, wydawałoby się nawet samotniczą, poszukując jedynego w swoim rodzaju klimatu, atmosfery zawierającej w sobie oddech świata zarówno realnego, jak i przez swą metafizyczność dziwnego surrealnego. Wszystko co maluje jest wzięte bezapelacyjnie, ale nie pokornie z natury. Rysunek zarówno twarzy i ciał jest ścisły, logiczny i precyzyjny. Deformacja zaś powściągliwa, ale oczywista i zadeklarowana. Tyle, że wszystko wydaje się tu być zastygłym, nieruchomym, osadzonym w świecie zastygłym i nieruchomym, wyzbytym podniecenia, ekscytacji, gwałtownych starć".
     Twórczość Kiejstuta Bereźnickiego jest zaproszeniem do medytacji, zgłębiania ludzkiej kondycji, naszego zagubienia w sobie, w świecie wypełnionym różnymi przedmiotami. I chociaż na obrazach panuje wewnętrzna cisza i ład, to jednak bez większych problemów możnych odebrać twórczy niepokój artysty i próby zapytania o sens rzeczy ostatecznych, które stają się każdego dnia naszym udziałem. Z jednej strony jest w obrazach Bereźnickiego powaga i zastanawianie się nad pięknem codzienności, ale także nieuchronne przemijanie z ludzką ułomnością, brzydotą, ograniczeniami, bezsilnością, zagubieniem. To wszystko możne odczytać zarówno w scenach rodzajowych, jak i martwych naturach. Artysta wypracował własny, niepowtarzalny styl rozpoznawalny bez trudu w każdej pracy.
     Elbląską wystawę Kiejstuta Bereźnickiego w Galerii EL można oglądać do 20 kwietnia br. Galeria EL czynna jest codziennie od 10 do 17, a w niedziele od 10 do 16.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia klasyczna