Sobota 22-09-2018, imieniny Tomasza, Maurycego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Ogólna za pętlą tramwajową... Ogólna za pętlą tramwajową...

Szklanica fletowata (Historia jednego przedmiotu cz. 100)

Elbląg, Szklanica fletowata  (Historia jednego przedmiotu cz. 100) Szklanica z dawnych czasów (fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś szklanica fletowata.

W dzisiejszych czasach smaki dawnych trunków pozostają dla nas jedynie w sferze domysłów i wyobrażeń. Trudno nam także odtworzyć dokładny przepis na produkcję piwa czy miodu, którymi raczono się w średniowieczu. Możemy być natomiast pewni co do wyglądu naczyń służących do picia, ponieważ takich informacji dostarczają nam wykopaliska. Szklane, gliniane, drewniane, czasem metalowe są świadkami biesiad, spotkań i codziennych posiłków.
     Jednymi z najstarszych naczyń-kielichów używanych przez średniowiecznych elblążan są szklanice fletowate, których nazwa związana jest z kształtem naczynia. Często ozdabiano je szklanymi guzkami lub nitkami o różnej wielkości i grubości, a wysokość takich naczyń dochodziła nawet do 50 cm.
     Muzeum posiada w swoich zbiorach kilkaset sztuk fragmentów i całych tego typu szklanic. Zazwyczaj mają one barwę zielonkawą lub miodową, co jest charakterystyczne dla leśnych hut szkła. Są to szkła wapniowo-potasowo-magnezowe, wykonane z typowego zestawu szklarskiego, jaki stosowano w średniowieczu na terenie Europy środkowej. Najprawdopodobniej pochodzenie tych naczyń należy łączyć z obszarami Czech, Westfalii, Meklemburgii czy Turyngii. Pokrywa się to z badaniami nad demografią średniowiecznego Elbląga, które wskazują obecność ponad 1/3 ludności pochodzącej właśnie z tych terenów.
     Prezentowana wysoka szklanica ma biało-seledynową barwę, jest delikatnie wybrzuszona w górnej części i zwęża się ku dołowi. Została ozdobiona pojedynczą szklaną nitką przy wylewie oraz potrójną w miejscu przejścia w okrągłą stopkę. Prawie całą powierzchnię naczynia pokrywają doklejane nieregularne guzki. Datowana jest na XV wiek, a pochodzi najprawdopodobniej z południowych Niemiec lub Czech.
     Naczynie najprawdopodobniej należało do kogoś, kto mógł sobie pozwolić na zakup tak wyjątkowego towaru. Być może chęć posiadania tego typu przedmiotu związana była z modą rozprzestrzeniającą się w Europie w średniowieczu, co wiązało się wykształceniem się pewnego gustu artystycznego. Warto też zauważyć, że niektóre grupy społeczne wyznaczały prestiż, który w pewnym sensie wymuszał posiadanie określonych dóbr. Z takich szklanic pito zapewne podczas uroczystych posiłków i spotkań. Guzki ułatwiały trzymanie naczynia w dłoni, co przy takiej wysokości szklanicy i zapewne dużej ilości wina, staje się zupełnie zrozumiałe…
     Naczynie można obejrzeć na wystawie Elbląg Reconditus w elbląskim muzeum.
     
     


     Patronem medialnym Muzeum Archeologiczno-Historycznego jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

Joanna Fonferek, kustosz ds. ceramiki Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
OKOWOKO s.c.
Soczewki progresywne 390zł
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,