Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sztuka bez granic

Elbląg, Sztuka bez granic Narodowa Galeria Armenii

Prace elbląskich plastyków znalazły się w zbiorach Narodowej Galerii Armenii w Erewaniu. Zapoczątkują tym samym kolekcję polską w tym najpoważniejszym salonie sztuki Armenii. Dotychczas galerii posiadała tylko jedną pracę polskiego artysty – obraz Januarego Suchodolskiego.

W zbiorach erewańskiej galerii znalazły się grafiki Ewy Bednarskiej-Siwilewicz oraz Jerzego Domino, a także kompozycje malarskie Zbigniewa T. Szmurły. Oprócz elblążan w zestawie przekazanym Narodowej Galerii Armenii znalazły się również grafiki artystów z południa Polski: Adama Pociechy w Katowic, Pawła Warchoła z Oświęcimia i Roberta Dudka z Krakowa.
     Przebywający w swojej kolejnej podróży do Armenii i Republiki Górskiego Karabachu Zbigniew Szmurło zabrał ze sobą zestaw 50 prac. Część z nich przekazał do Związku Polaków w Armenii "Polonia". Jednakże zdecydowana większość zestawu trafiła do zbiorów sztuki zachodnioeuropejskiej Narodowej Galerii Armenii, którą kieruje prof. Faraon Mirzoyan, wybitny ormiański artysta malarz.
     Narodowa Galeria Armenii znajduje się w okazałym gmachu na Placu Republiki, w pobliżu gmachu rządowego. Każdego roku przygotowuje wiele ciekawych wystaw sztuki ormiańskiej i zagranicznej. Prawdopodobnie jesienią tego roku zostanie przygotowana wystawa sztuki polskiej, na która złożą się prace podarowane przez polskich artystów. Zestaw zostanie jeszcze uzupełniony i wzbogacony o dzieła innych artystów. Dyrektor galerii wyraził też gotowość przygotowania stałej ekspozycji sztuki polskiej. Nie ukrywał, że bardzo chciałby pokazać swoje obrazy w Polsce. Po zapoznaniu się z warunkami ekspozycyjnymi Galerii El stwierdził, że chętnie pokaże swoją twórczość w jej pomieszczeniach.
     W Galerii El pod koniec lat osiemdziesiątych była już prezentowana sztuka Armenii. Wtedy pokazano duży zestaw współczesnej ormiańskiej akwareli, ale na mapie świata nie było jeszcze wolnej Armenii.
     Dyrektor galerii bardzo ucieszył się z daru polskich plastyków. Profesor Faraon Mirzoyan podkreślił, że właśnie ten gest artystów i ich dar udowadnia tezę, iż sztuka rzeczywiście nie zna granic. Dzięki niej ludzie mogą się lepiej poznawać i niwelować niepotrzebne obawy i uprzedzenia.

tekst i fot. MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem