Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sztuka, która pomaga

 
Elbląg, Sztuka, która pomaga fot. nadesłana

Cztery spotkania wypełnione pracą twórczą i nauką, by lepiej wykorzystywać potencjał arteterapeutyczny sztuki, ale także rozwijać swe pasje.

Zakończyły się warsztaty „Arteterapia w edukacji wczesnoszkolnej”, w których udział brali nauczycieli szkół podstawowych, placówek integracyjnych, wychowawcy świetlic i organizatorzy zajęć pozalekcyjnych.
     Celem warsztatów było rozwijanie umiejętności stosowania technik plastycznych, których można używać w pracy z dziećmi, ucząc je konstruowania, kształtowania i łączenia materiałów w całość.
     Program warsztatów obejmował cztery spotkania, raz w miesiącu. Każdy z warsztatów był podzielony na metody i techniki, a kończył się tworzeniem pomocy dydaktycznych do ćwiczenia motoryki oraz książeczek dotykowych. Nauczyciele uczestniczący w warsztatach poznali techniki rysunkowe i malarskie, techniki kształtowania papieru, tworzenia faktur i struktur. Naukę rozpoczęli od technik graficznych i rysunkowych, ćwiczeń ręki, rysunku kreatywnego, kalkografii, monotypii.
     - Twórczość plastyczna wspiera wielozmysłowe postrzeganie wielu zjawisk, sprzyja rozwojowi indywidualnych form wypowiedzi i swobodnemu eksperymentowaniu w zakresie technik plastycznych – opowiada Ewa Bednarska-Siwilewicz, jedna z instruktorek prowadzących warsztaty. – Co ciekawe dla nas, podczas warsztatów można było zauważyć, że nauczyciele i pedagodzy odkrywali także swoje pasje, tworząc prace w różnych materiałach.
     Uczestnicy kursu to głównie nauczyciele ze szkół i przedszkoli, z miejscowości takich, jak: Pasłęk, Morąg, Zwierzno, Malbork i Elbląg. Podczas rozmów ze szkoleniowcami zwracali uwagę na potrzebę stosowania różnorodnych metod plastycznych w edukacji dzieci i młodzieży w różnym wieku.
     Zwłaszcza dotarcie do dzieci zamkniętych w sobie, zahamowanych, nadpobudliwych, nieakceptowanych, odrzuconych, z niską motywacją do nauki, z małą sprawnością psychoruchową wymaga wielu prób – mówią nauczyciele. - Ale włączając je w sztukę, pomagamy im lepiej się koncentrować, zwiększać motorykę i wzbogacać myślenie lateralne.
     
     Warsztaty zorganizowało Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Poprowadziły je Marlena Szwemińska – konsultant ds. pedagogiki specjalnej i integracji W-MODN w Elblągu, Alicja Guła- konsultant ds. wychowania przedszkolnego W-MODN w Elblągu oraz Ewa Bednarska-Siwilewicz, plastyk, pedagog z CSE „Światowid”.
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem