UWAGA!

Sztuka sacrum

 Elbląg, Sztuka sacrum

Od czwartku w Galerii El czynna jest wystawa "Ku cywilizacji życia" przygotowana przez Miejską Galerią Sztuki w Częstochowie w ramach międzynarodowego Triennale Sztuki Sacrum.

Wcześniejsze dwie pierwsze edycje triennale odbyły się jako otwarty konkurs, na który każdy mógł nadesłać swoje prace. Cztery lata temu zmieniono charakter prezentacji i częstochowskie triennale przerodziło się w imprezę autorską. Jest swoisty festiwal sztuki, którego głównym motywem przewodnim pozostaje sacrum i sprawy związane z przeżywaniem tematu. Artyści swoimi dziełami starają się ukazać, jak trudny jest proces szukania odpowiedzi tylko na jedno pytanie, czym jest lub może być tajemnica sacrum.
     Triennale, zgodnie z założeniami organizatorów, powinno pomóc także odbiorcy w pełnym przeżyciu sacrum poprzez sztukę. Nurtujące nas wszystkich pytania, niekiedy rozterki i wątpliwości dotyczą kondycji współczesnego człowieka, jego uwikłań. I za każdym razem mamy odniesienie do rzeczywistości sakralnej.
     V edycja Triennale Sztuki Sacrum - pokazywana teraz w Elblągu - nosi hasło "Ku cywilizacji życia". Organizatorzy tym samym chcieli, "by w międzynarodowym gronie artystów sformułować kulturalny i artystyczny wielogłosowy wyraz szacunku wobec życia ludzkiego, życia planety, będący za Janen Pawłem II także wezwaniem do pokojowej koegzystencji i współpracy na ziemskim globie" - czytamy we wstępie katalogu zaprezentowanej w Elblągu wystawy.
     Prezentowanej obecnie w Elblągu wystawie ostateczny kształt nadali członkowie rady programowej częstochowskiej galerii, którzy na podstawie swoich przemyśleń zaproponowali wybranym przez siebie artystom udział w tym twórczym przedsięwzięciu.
     Na wystawie możemy zobaczy malarstwo, grafikę, a także artystyczne instalacje przestrzenne. Wśród artystów, którzy odpowiedzieli za zaproszenie, możemy obejrzeć prace m.in. Zdzisława Beksińskiego, Urszuli Broll-Urbanowicz, Henryka Cześnika, Eugeniusza Markowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Jerzego Nowosielskiego i Andrzeja Urbanowicza.
     Oprócz elbląskiej Galerii EL wystawa "Ku cywilizacji życia" będzie pokazywana w Wałbrzychu, Sopocie, Legnicy oraz Wrocławiu.
MUR

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Polecam Wystawa jest bardzo ciekawa. Wnętrze galerii wyjątkowo współgra z tematem prac.. Całość tworzy zjawisko artystyczne o bardzo ciekawej pozytywnej wibracji.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Darek Bocian(2004-02-14)
  • Ech.....gdyby szanowny MUR choć zechciał obejrzeć wystawę, to wiedziałby, że ani Beksińskiego, ani Nowosielskiego na niej nie ma. Poza tym wcale nie wygląda tak imponująco - ot zwykła chamska objazdówa, a tytułowe sakrum pasuje do niej jak świni siodło.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    heretyk(2004-02-15)
  • Co Wy wiecie o sacrum pajace?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Prieure de Sion(2004-02-16)
  • Taaak, a szczegolnie podoba mi sie ow obraz z okiem boskim...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    S.HieronimaOdDzieciatkaJezus(2004-02-18)
Reklama