UWAGA!

Szukają wspomnień pierwszych elblążan

 Elbląg, Szukają wspomnień pierwszych elblążan

Powstaje film o pierwszych powojennych mieszkańcach Elbląga. O miejscach, które zasiedlali i o tym, co z tego czasu zostało w ich pamięci. Autorzy filmu szukają osób, które jako dzieci przybyły do naszego miasta po II wojnie światowej, a także ich potomków. Z ich relacji powstanie krótkometrażowy film dokumentalny, którego autorzy będą pytać: elblążaninie, a Ty skąd jesteś?

Najbardziej poszukiwane są relacje bezpośrednie, od osób, które jako dzieci przybyły do Elbląga po II wojnie światowej. Niemniej twórcy filmu czekają też na informacje potomków pierwszych powojennych elblążan, którzy dorastali, słuchając opowieści rodziców czy dziadków z okresu osiedlania się w Elblągu. Poszukiwane są też zdjęcia, dokumenty i rodzinne pamiątki z tego czasu.
       Film przygotowuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Nad całością czuwa Aleksandra Bielska. Za kamerą stanie Jakub Strumiński. Opiekę merytoryczną nad filmem sprawuje Juliusz Marek.
       - Od tamtych zdarzeń minęło tak dużo czasu, że nie liczymy na to, że ktoś opowie nam historię od początku do końca - mówi Aleksandra Bielska. - Ważniejsze jest to, co zostało zapamiętane i przekazane dalej, nawet jeżeli są to szczątkowe informacje.
       Film będzie realizowany w wakacje, a jego uroczysta premiera odbędzie się w Kinie Światowid  w listopadzie 2019 roku.
       - Czasu nie mamy dużo, dlatego musimy działać szybko. Im bardziej się teraz zaktywizujemy, tym będziemy mieli większą szansę, żeby zebrać dobry materiał - zachęca Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu.
       Z materiałów zebranych do filmu zostanie przygotowany miejski przewodnik po miejscach powojennych zasiedleń. Będzie on dostępny w formie ebooka. Powstaną również scenariusze lekcji, które będą mogli wykorzystać elbląscy nauczyciele. Osoby, których wspomnienia lub pamiątki zostaną wykorzystane w filmie lub w ebooku, otrzymają zaproszenie na uroczystą premierę kinową filmu.  Na kontakt od osób, które mogą podzielić się wspomnieniami lub pamiątkami , czekamy w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
      
       Adres: Plac Kazimierza Jagiellończyka 1
       E-mail: aleksandra.bielska@swiatowid.elblag.pl
       Numer telefonu: 55 611 20 56
       Film powstanie w ramach projektu „Nasze tutaj”, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".
       Projekt „Nasze tutaj” jest realizowany we współpracy z Urzędem Miejskim w Elblągu.
      
      
Karolina Śluz, CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • tylko zdjęcie na okładce dzisiejsze jest
  • dodajmy, że pewnie pozyskano jakiś grant na to mające powstać dzieło i wymienione osoby pobiorą z tego tytułu honorarium, bez tego jakoś w ostatnich latach nikt na pomysł takich wspomnień nie wpadł, pojawiła się $$$ motywacja to nagle wspomnienia okazują się potrzebne
  • I bardzo dobrze. Zazdrościsz czy co??
  • Do anonimowego przedmówcy: to coś złego, że są granty które dają motywację? Czy pracując w instytucji kultury i mając już sporo obowiązków na etacie zrobiłbyś film i książkę o pionierach po godzinach, za darmo, w czasie który normalnie przeznaczyłbyś dla swojej rodziny albo na odpoczynek? Może czas zauważyć że praca w kulturze to taka sama praca jak każda inna i ludzie którzy coś robią dla kultury też chcą być za swoją pracę wynagradzani i mieć na chleb.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    1
    Pamela(2019-05-27)
  • Oj, oj, czy nie za późno, bo tych pionierów już coraz mniej, a wielu z nich, którzy jeszcze żyją, niestety już posiada poważne problemy z pamięcią. Natomiast ci młodsi raczej niechętnie podchodzą do tamtych czasów i nie przejawiają woli pomocy w tworzeniu historii miasta. Świadczy o tym rezygnacja z kontynuacji albumu "Elbląg i elblążanie w fotografii własnej", którego dotychczasowe wydanie dotyczyło lat od 1945 roku do początku lat 60 - tych. To następne mające obejmować późniejsze lata nie powiodło się, bo ci właśnie młodsi uznali, że to głupota i niepotrzebne działanie. Praktycznie niewielka liczba zdjęć własnych dostarczonych twórcom nowego albumu uniemożliwiła jego wydanie. Tak też może zakończyć się też i ten projekt.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    2
    Tylkoelbląg4589(2019-05-27)
  • Piękna propozycja, a grantem należy si podzielić z tymi, którzy opowiedzą o swojej przeszłości w powojennym Elbągu, a jeśli udostępnią zdjęcia to już w ogóle płacić nalezy, bo dlaczego nie?
Reklama