UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teatr też się zmodernizuje

 
Elbląg, Po modernizacji główne wejście do teatru będzie znajdować się od strony ul. Teatralnej
Po modernizacji główne wejście do teatru będzie znajdować się od strony ul. Teatralnej (fot. AD, archiwum portEl.pl)

 Pieniądze na modernizację wywalczyło najpierw Centrum Spotkań Europejskich Światowid, teraz udało się do Teatrowi im. Aleksandra Sewruka. Za 6,6 mln złotych zostanie przebudowane teatralne zaplecze. 4,5 mln z tej kwoty to unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury.

Umowę na dofinansowanie inwestycji Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka, podpisał kilka dni temu w Olsztynie, ale teatr się tym do tej pory nie pochwalił. Dlaczego? Być może dlatego, by nie zapeszyć, bo od pozyskania dofinansowania do rozpoczęcia prac jeszcze długa droga, o czym przekonała się dyrekcja CSE Światowid, która już dwukrotnie bezskutecznie próbowała znaleźć wykonawcę modernizacji swojej części budynku. Ostatecznie ma być on wyłoniony z tzw. wolnej ręki, bez przeprowadzania przetargu, Światowid szuka więc chętnego wykonawcy.
       CSE Światowid i Teatr im. Aleksandra Sewruka najpierw kilka lat temu próbowały zrealizować wspólny projekt przebudowy, ale ich wniosek nie zyskał przychylności ówczesnego ministra kultury. Sukces udało się osiągnąć dopiero wtedy, gdy Światowid złożył oddzielny projekt do ministerstwa, a teatr – oddzielny wniosek do marszałka. Dzisiaj obie instytucje mają zapewnione dofinansowanie. Światowid przebuduje swoją siedzibę za 15 mln złotych (10 mln unijnego dofinansowania od ministra), a teatr swoją za 6,6 mln złotych (w tym 4,5 mln unijnego dofinansowania od marszałka województwa).
       Co zmieni się w teatrze? O tym wszystkim dyrektor Mirosław Siedler ma poinformować szczegółowo podczas konferencji prasowej po długiej majówce. Z naszych informacji wynika, że inwestycje będą dotyczyć części budynku od strony ul. Teatralnej. To tam powstanie m.in. główne wejście do teatru, foyer, sala prób, metamorfozę przejdzie też mała scena.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Sam się nie zmodernizuje. Pieniądze na to w 100% zostaną przymusowo skonfiskowane ludziom, także tym, którzy w życiu w teatrze nie byli i nie będą, bo np woleli kupić sobie w miesiącu płytę z symfonią czy obraz (rzadziej;)). Obecnie już na tą płytę czy czy obraz im nie starczy, bo zapłacą za teatr, do którego i tak nie przyjdą, bo i po co? Tak się rozwija kulturę w PL:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 19
  hendryk(2018-04-30)
 • Najlepiej to leżeć na kanapie, pić piwo i oglądać otumaniające seriale. I narzekać że nic tu się nie dzieje. Trochę kultury nikomu nie zaszkodzi, a teatr jest bardzo potrzebny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 4
  Teos(2018-04-30)
 • ze wszystkim zgoda ale dlaczego nad wejściem do sali teatralnej brakuje herbu Elbląga w napisie teatr. .. Może wreszcie przy okazji remontu to się zmieni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 4
  (2018-04-30)
 • A Tobie ne brakuje herbu albo klepki (w napisie)?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 9
  bezherbu(2018-04-30)
 • Nowa siedziba Filharmonii w Olsztynie która tak samo jest jednostką województwa wyniosła prawie 64 mln zł, na Teatr Jaracza w Olsztynie przeznaczone były 42 mln a do Elbląga rzuca się w roku wyborczym jakieś ochłapy i co politycy liczą że Elblążanie to jacyś frajerzy. Dodawać każdy potrafi obie instytucje w Elblągu nie pochłoną takich pieniędzy jakimi się szasta w Olsztynie, o dotacjach na działalność nie wspominając. Elblążanie też płacą podatki i też im się coś należy, a nie zrobią byle remont za byle pieniądze. Czemu też nie postawią jakieś nowej siedziby. filharmonia.olsztyn.pl www.e-teatr.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 3
  pasidkj(2018-04-30)
 • Może dlatego, że na wejściu jest tablica, że to instytucja urzędu marszałkowskiego woj. Warmińsko-mazurskiego a nie miasta Elbląg - widać, chciałoby się wbić szpilę, chociaż się nie wie co i jak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  Mariannnna(2018-04-30)
 • Taki pisowski Elbląg i z unii bierze pieniądze. .a feee Rydzyk da
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  Komuprzeszkadzateatr(2018-04-30)
 • Mam nadzieję, że Mala Scena trochę się powiększy. , a wejscie głowne do Teatru od ul. Teatralnej to historyczny moment odciecia się od komustycznej budowy kino - tieatru. Ogolnie super sprawa ktorą trzeba wykorzystać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2018-04-30)
 • Mam wielki sentyment do naszego teatru. Oglądam wszystkie spektakle i jestem jestem jak najbardziej ZA. Niemniej nie rozumiem czemu miałoby służyć oddzielne wejście od strony ulicy Teatralnej. Takie boczne wejście obawiam się, że nie będzie tak prestiżowe a i przy braku miejsc postojowych od strony Teatralnej będziemy zasuwać naokoło całego budynku z placu Jagiellończyka. I nie chcąc być złośliwym, często jestem zażenowany dużymi pustakami na widowni;-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  redrum(2018-04-30)
 • @Teos - CZy teatr ma coś wspólnego z kulturą? Powiedziałbym że teatr to antykultura i te seriale już takiej papki z mózgu nie zrobią co teatr
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 11
  hendryk(2018-04-30)
 • A mnie ciekawi jaką koncepcję rozwoju/zwoju ELBLAGA na najbliższe 10 lat mają poslowie rządzacej partii panowie Wilk i Krasulski. .Na co możemy my i nasze dzieci liczyć mieszkając i mam nadzieję pracując w tym mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  (2018-05-01)
 • Jeden budynek dwie "agencje" tak to się psia mać właśnie kończy. .. summa summarum wyjdzie coś nie warte tych pieniędzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  gad(2018-05-01)
Reklama