Środa 19-09-2018, imieniny Januarego, Teodora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Plaga mistrzów Plaga mistrzów

Teatr Węgajty w katedrze

Elbląg, Teatr Węgajty w katedrze

W ramach cyklu Paschalia Elbingensia - Elbląska Wielkanoc dziś (30 marca) o godz. 19.30 w katedrze św. Mikołaja wystąpi Schola Teatru Węgajty w spektaklu „Ludus Paschalis”. Przedstawienie opowiada o męczeńskiej śmierci Jezusa i cudzie zmartwychwstania.

Schola Teatru Węgajty powstała w styczniu 1994 r. w ramach Stowarzyszenia Teatr Wielki „Węgajty” i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z sześciu krajów europejskich. Od 1996 r. Schola realizuje projekt „Międzynarodowe Spotkania Dramat i Liturgia”, którego założeniem jest m.in. opracowywanie i wystawianie średniowiecznych dramatów liturgicznych. Oprócz dramatu „Ludus Paschalis” teatr ma w dorobku również inne dramaty nawiązujące do pozostałych wydarzeń religijnych, takich jak „Ordo stallae” - Boże Narodzenie, „Planctus Mariae” i „Ludus Passionis - Wielki Post, „Ludus Danielis” - stary testament.
     Przedstawienie Teatru Węgajty, które zobaczymy w Elblągu, jest dramatem opowiadającym o męczeńskiej śmierci Jezusa i cudzie zmartwychwstania. Widowisko składa się z trzech części. Część pierwsza to zbiór pieśni religijnych śpiewanych podczas procesji rezurekcyjnej. Widzowie mają okazję usłyszeć m.in. „Wesoły nam dzień dziś nastał”, „Chrystus zmartwychwstał”. Z treści utworów widzowie dowiadują się o wydarzeniach związanych z Wielką Nocą - zstąpienie do piekieł, odkrycie pustego grobu przez Marię, spotkanie z uczniami w Emaus. Ta część spektaklu zaczerpnięta została z rezurekcyjnego obrzędu wyniesienia krzyża, który przybrał dzisiejszą formę procesji rezurekcyjnej. W przeszłości Krzyż wydobywany był z Grobu, następnie okadzany niesiony był za ołtarz przy dźwiękach antyfony (werset zaczerpnięty z Psalmów lub innych ksiąg Pisma Świętego śpiewany przez chór) „Cum rex gloriae”. Kierunek procesji od Grobu do ołtarza nie jest przypadkowy, gdyż jest symbolem przejścia od śmierci do życia (zmartwychwstanie).
     Druga część spektaklu odsłania przed widzem tajemnicę zmartwychwstania. „Aniołowie” przekazują wieści o cudzie. Maria Magdalena rozpoznaje w napotkanym ogrodniku Jezusa. Ostatecznym dowodem na zmartwychwstanie Chrystusa są puste całuny wydobyte z grobu przez Jana i Piotra. W tę część dramatu wpleciono sekwencję wielkanocną „Victimae Paschali Laudes” (ofiarujmy chwałę w wierze), na koniec tego aktu śpiewana jest monumentalna pieśń „Surrexit Christus hodie”.
     W trzecim akcie dramatu widzowie mają okazję prześledzić ostatnie chwile pobytu Chrystusa na ziemi. Jezus ukazuje się Apostołom na drodze do Emaus i pozwala im się rozpoznać podczas wieczerzy. Ponadto Chrystus zaświadcza o realności cudu jedząc, pijąc i demonstrując rany, jednocześnie przekazując swym uczniom ostatnie przesłanie.
     
     Organizatorem festiwalu Paschalia Elbingensia - Elbląska Wielkanoc jest Prezydent Miasta Elbląga, współorganizatorem Diecezja Elbląska. Ostatnim wydarzeniem w ramach tego cyklu będzie koncert w katedrze św. Mikołaja „W hołdzie Janowi Pawłowi II” - z okazji trzeciej rocznicy śmierci Papieża. Odbędzie się on za tydzień, w niedzielę 6 kwietnia o godz. 19. Wystąpią: chór Redemptoris z parafii Matki Bożej Królowej Polski, Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego, muzycy Orkiestry Garnizonowej 16 PDZ, dyrygent Leszek Gosk oraz soliści: prof. Piotr Kusiewicz (tenor), Dorota Rosłaniec (sopran), Aleksandra Mutwicka (obój), Dominik Grędziński (klarnet), Alicja Sławińska (klarnet) i Marta Kołodziejska (skrzypce).

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Samochody używane HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Volkswagen