Poniedziałek 23-07-2018, imieniny Brygidy, Apolinarego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To prawdziwe kiełkujące talenty!

 
Elbląg, To prawdziwe kiełkujące talenty! W Galerii Nobilis w CSE „Światowid” można było zobaczyć prace Natalii Magalskiej i Samiry Arrami. fot. Anna Dembińska
Rek

Są piękne, zdolne, pracowite i cały świat stoi przed nimi otworem. Jeszcze nie skończyły szkoły średniej, a już debiutują na wystawie, prezentując swój dotychczasowy dorobek artystyczny. Dziś (1 kwietnia) zdają egzamin z historii sztuki, w czwartek będą broniły pracy dyplomowej, a wczoraj (31 marca) w Galerii Nobilis w CSE „Światowid” można było zobaczyć, jak wiele dokonały w przeciągu swojej czteroletniej nauki w Liceum Plastycznym. Zobacz zdjęcia.

Wiele dzieje się w życiu dwóch elbląskich licealistek, Natalii Magalskiej i Samiry Arrami. Wczoraj (31 marca) uczennice klasy maturalnej Liceum Plastycznego zaprezentowały swoje najlepsze prace z rysunku, malarstwa i grafiki, dziś (1 kwietnia) mierzą się z pierwszym poważnym egzaminem, a już pojutrze przed nimi kolejne wyzwanie – obrona pracy dyplomowej. Natalia przygotowała na obronę karty do gry, opakowania i gadżety reklamowe z owadami, Samira: animację. Podczas wczorajszej wystawy dziewczyny nie myślały jednak o czekających je egzaminach, tryskały humorem i pozytywną energią: - Przed nami jeszcze cała noc – śmieje się Samira.
     Zapytane, jakie prace będzie można obejrzeć na ścianach Galerii, odpowiadają skromnie: - Są to prace z czteroletniej nauki w Liceum Plastycznym, wybrałyśmy najlepsze, by pokazać, czym się tam zajmujemy. Starałyśmy się wybrać prace z każdej dziedziny.
     Jak na tak młode osoby dokonania skromnych artystek są bardzo znaczące: zaprojektowanie oficjalnego logo Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, wielokrotne stypendia Prezesa Rady Ministrów, Starosty Elbląskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Dżungla Miasta”, stworzenie cyklu fotografii do tomu poetyckiego „Samopas” Dominiki Lewickiej – Klucznik, wyróżnienie honorowe w X Ogólnopolskim Biennale Grafiki Artystycznej Uczniów Średnich Szkół Plastycznych, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Pudełko Zwane Wyobraźnią – Miłosz”, wyróżnienie w organizowanym przez CSE "Światowid" VI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym KOMPOZYCJE 2012 (kategoria Dorośli – Grafika), wyróżnienie w VII Ogólnopolskim konkursie plastycznym KOMPOZYCJE 2013 (kategoria Młodzież – Malarstwo), Grand Prix i II miejsce w kategorii rzeźba i płaskorzeźba w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Inspirowane Wsią" oraz nagroda ufundowana przez prof. Józefa Drążkiewicza z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na XXI Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim im. K. Drążkiewicza w Kazimierzu Biskupim. Poza tym młode artystki brały aktywny udział w życiu kulturalnym Elbląga: w Tekach Elbląskich - I zbiór współczesnych grafik Elbląga, Festiwalu Przemysłów Kreatywnych, Maratonie Artystycznym, w „Terytorium Bieli”, Maratonie Fotograficznym, Elbląskich Spacerach Fotograficznych, w Street art , FashionLab, ZiElblągu oraz Grafataku.

  fot. Anna Dembińska fot. Anna Dembińska

- Trudno uwierzyć, że taka lista osiągnięć dotyczy dwóch osób – powiedziała podczas otwarcia wystawy, jej kurator, Helena Wojciechowska. - Świetną inspiracją dla Natalii i Samiry są z pewnością ich nauczyciele, którzy również prężnie działają na polu artystycznym. Myślę także, że w przypadku Natalii i Samiry chodzi o coś więcej, chodzi o pasję do kultury. Miałam okazję poznać dziewczyny nie tylko przy okazji współpracy z Liceum Plastycznym, lecz także z okazji imprez organizowanych na terenie miasta. Dziewczyny są bardzo aktywne także poza szkołą. To prawdziwe kiełkujące talenty i do tego są bardzo pracowite i skromne.
     Przed uczennicami bardzo pracowity okres: egzaminy i matura. Natalia, która podczas Ogólnopolskiego Przeglądu z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby uzyskała indeks, może wybrać się na dowolną uczelnię o profilu artystycznym: - Wybieram się na ASP w Gdańsku, na rzeźbę lub grafikę – wyznaje. – Jeśli chodzi o dalszą przyszłość, jeszcze nie wiem dokładnie, co chcę robić, jednak na pewno będzie to droga artystyczna. Nic innego nie wchodzi w grę.
     Zapytana o plany na przyszłość Samira odpowiada: - Może będę spawaczem – żartuje. – Ja również wybieram się na ASP w Gdańsku, na sztukę w przestrzeni publicznej – mówi już poważnie.
     Życzymy połamania piór na egzaminach i kolejnych zawodowych sukcesów!

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA