UWAGA!

To prawdziwe kiełkujące talenty!

 Elbląg, W Galerii Nobilis w CSE „Światowid” można było zobaczyć prace Natalii Magalskiej i Samiry Arrami.
W Galerii Nobilis w CSE „Światowid” można było zobaczyć prace Natalii Magalskiej i Samiry Arrami. fot. Anna Dembińska

Są piękne, zdolne, pracowite i cały świat stoi przed nimi otworem. Jeszcze nie skończyły szkoły średniej, a już debiutują na wystawie, prezentując swój dotychczasowy dorobek artystyczny. Dziś (1 kwietnia) zdają egzamin z historii sztuki, w czwartek będą broniły pracy dyplomowej, a wczoraj (31 marca) w Galerii Nobilis w CSE „Światowid” można było zobaczyć, jak wiele dokonały w przeciągu swojej czteroletniej nauki w Liceum Plastycznym. Zobacz zdjęcia.

Wiele dzieje się w życiu dwóch elbląskich licealistek, Natalii Magalskiej i Samiry Arrami. Wczoraj (31 marca) uczennice klasy maturalnej Liceum Plastycznego zaprezentowały swoje najlepsze prace z rysunku, malarstwa i grafiki, dziś (1 kwietnia) mierzą się z pierwszym poważnym egzaminem, a już pojutrze przed nimi kolejne wyzwanie – obrona pracy dyplomowej. Natalia przygotowała na obronę karty do gry, opakowania i gadżety reklamowe z owadami, Samira: animację. Podczas wczorajszej wystawy dziewczyny nie myślały jednak o czekających je egzaminach, tryskały humorem i pozytywną energią: - Przed nami jeszcze cała noc – śmieje się Samira.
       Zapytane, jakie prace będzie można obejrzeć na ścianach Galerii, odpowiadają skromnie: - Są to prace z czteroletniej nauki w Liceum Plastycznym, wybrałyśmy najlepsze, by pokazać, czym się tam zajmujemy. Starałyśmy się wybrać prace z każdej dziedziny.
       Jak na tak młode osoby dokonania skromnych artystek są bardzo znaczące: zaprojektowanie oficjalnego logo Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, wielokrotne stypendia Prezesa Rady Ministrów, Starosty Elbląskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Dżungla Miasta”, stworzenie cyklu fotografii do tomu poetyckiego „Samopas” Dominiki Lewickiej – Klucznik, wyróżnienie honorowe w X Ogólnopolskim Biennale Grafiki Artystycznej Uczniów Średnich Szkół Plastycznych, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Pudełko Zwane Wyobraźnią – Miłosz”, wyróżnienie w organizowanym przez CSE "Światowid" VI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym KOMPOZYCJE 2012 (kategoria Dorośli – Grafika), wyróżnienie w VII Ogólnopolskim konkursie plastycznym KOMPOZYCJE 2013 (kategoria Młodzież – Malarstwo), Grand Prix i II miejsce w kategorii rzeźba i płaskorzeźba w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Inspirowane Wsią" oraz nagroda ufundowana przez prof. Józefa Drążkiewicza z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na XXI Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim im. K. Drążkiewicza w Kazimierzu Biskupim. Poza tym młode artystki brały aktywny udział w życiu kulturalnym Elbląga: w Tekach Elbląskich - I zbiór współczesnych grafik Elbląga, Festiwalu Przemysłów Kreatywnych, Maratonie Artystycznym, w „Terytorium Bieli”, Maratonie Fotograficznym, Elbląskich Spacerach Fotograficznych, w Street art , FashionLab, ZiElblągu oraz Grafataku.

  Elbląg, To prawdziwe kiełkujące talenty!
fot. Anna Dembińska

- Trudno uwierzyć, że taka lista osiągnięć dotyczy dwóch osób – powiedziała podczas otwarcia wystawy, jej kurator, Helena Wojciechowska. - Świetną inspiracją dla Natalii i Samiry są z pewnością ich nauczyciele, którzy również prężnie działają na polu artystycznym. Myślę także, że w przypadku Natalii i Samiry chodzi o coś więcej, chodzi o pasję do kultury. Miałam okazję poznać dziewczyny nie tylko przy okazji współpracy z Liceum Plastycznym, lecz także z okazji imprez organizowanych na terenie miasta. Dziewczyny są bardzo aktywne także poza szkołą. To prawdziwe kiełkujące talenty i do tego są bardzo pracowite i skromne.
       Przed uczennicami bardzo pracowity okres: egzaminy i matura. Natalia, która podczas Ogólnopolskiego Przeglądu z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby uzyskała indeks, może wybrać się na dowolną uczelnię o profilu artystycznym: - Wybieram się na ASP w Gdańsku, na rzeźbę lub grafikę – wyznaje. – Jeśli chodzi o dalszą przyszłość, jeszcze nie wiem dokładnie, co chcę robić, jednak na pewno będzie to droga artystyczna. Nic innego nie wchodzi w grę.
       Zapytana o plany na przyszłość Samira odpowiada: - Może będę spawaczem – żartuje. – Ja również wybieram się na ASP w Gdańsku, na sztukę w przestrzeni publicznej – mówi już poważnie.
       Życzymy połamania piór na egzaminach i kolejnych zawodowych sukcesów!
      

dk

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama