Sobota 25-05-2019, imieniny Grzegorza, Urbana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Transterytoria w Galerii El

Elbląg, Transterytoria w Galerii El

W czwartek, 23 stycznia o godz. 18 CS Galeria EL zaprasza na wernisaż międzynarodowej wystawy „Transterytoria”. W wystawie biorą udział pedagodzy czterech wyższych uczelni artystycznych z Polski, Słowacji i z Czech.

Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie, Wydziału Sztuk Pięknych Politechniki w Brnie i Wydziału Sztuk Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie.
     Artyści, uczestnicy projektu są zawodowo związani z trzema zaprzyjaźnionymi uczelniami, pomiędzy którymi istnieją silne związki - wymiana pedagogów i studentów w ramach programu Erasmus, wymiana wystaw, wykładów, wspólnych plenerów i sympozjów (dotyczy to szczególnie artystów związanych z pracowniami rzeźby).
     Akademie to obecnie uczelnie, gdzie na wielu kierunkach wykładają wybitni twórcy i znaczące osobowości. Jeżeli analizujemy propozycje i dokonania poszczególnych szkół na wystawach twórczości ich pedagogów i studentów, to widoczne stają się indywidualne cechy charakterystyczne dla każdej z nich, pewien terytorialny charakter kształcenia.
     Z drugiej strony, dzięki prawie nieograniczonemu dostępowi do informacji, aktywnemu angażowaniu inter i multimedialnych technologii buduje się jakieś ponadregionalne i ponadnarodowe universum. Prezentując projekt artystyczny trzech uczelni o tak silnych wzajemnych kontaktach ciekawi jesteśmy na ile w oczach odbiorcy czytelny jest fakt istnienia transterytorium – czegoś odczuwalnie wspólnego.
     Za pomocą tak skonstruowanego projektu artystycznego stawiamy sobie, my, jego autorzy następujące pytania, na które jak sądzimy odpowie wspólnie organizowana przestrzeń, którą wspólnie stworzymy w Galerii EL w Elblągu. Czy ujawniają się w czytelny sposób jakieś wspólne tematy – punkty odniesienia artystów biorących udział w wystawie. Jeśli nie, to czy istnieją jakieś wspólne obszary zainteresowań artystów? Jesteśmy bardzo ciekawi i jest to dla nas działanie o charakterze eksperymentu, czy pomimo indywidualnych odrębności i różnic pewnych narodowych znaczeń, kodów i nawyków oraz odmiennych sposobów edukacji w akademiach, znajdziemy jakąś, może nawet nie do końca zarysowaną „wspólność”. 
     Na ile ogólna sytuacja artystów w sztuce jest transterytorialna?
     Na ile bliska jest mentalność i sposób analizowania sztuki artystów obszaru wyszehradzkiego? Jako ciekawostka, przypomina mi się w tym miejscu dziś już trochę „księżycowa” propozycja Zbigniewa Brzezińskiego z okresu transformacji (czyli z przed ćwierć wieku) o pewnym rodzaju federacji Polski i ówczesnej Czechosłowacji na mapie ówczesnej Europy, wtedy w Polsce szeroko dyskutowana i analizowana.
     Dzisiaj na tej mapie widzimy cztery miasta i artystów w nich pracujących i prezentujemy ich w Galerii EL w Elblągu z Bratysławy, Ostrawy, Brna i Łodzi. 
     Czy budują oni jakieś transterytoria przepływu wspólnego przepływu odczuwania i rozumienia współczesności?
     Kuratorzy wystawy: prof. Marek Wagner, ad. Bogdan Wajberg, mgr Agnieszka Mikołajczyk.
     
     Uczestnicy wystawy: 
     Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi: Agata Bielska (sztuka video, performance), Beata Marcinkowska (obiekty), Agnieszka Mikołajczyk (obiekty), Krzysztof Rynkiewicz (sztuka video), Jolanta Wagner (rysunek), Marek Wagner (obiekty, instalacje)
     Bogdan Wajberg (rzeźby)
     
     Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Bratysławie
     Patrik Kovačovský (obiekty rzeźbiarskie, instalacje)
     
     Wydział Sztuk Pięknych Politechniki w Brnie
     Mikyta Svätopluk (fotografia, grafika)
     
     Wydział Sztuk Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie
     Jaroslav Koléšek (rzeźba), Jiří Surůvka (artysta nowych mediów) 
     
     Organizatorzy:
     Centrum Sztuki Galeria EL, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Vysoka Škola Výtvarných Umení v Bratyslave, Faculta Výtvarných Umení, Vysokého učení technického v Brně, Faculta Umění Ostravska Univerziteta v Ostravě.
     
     Wystawa czynna do 2 marca 2014 r.
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok