UWAGA!

Trio Jarka Śmietany zagra w Elblągu

 Elbląg, Trio Jarka Śmietany zagra w Elblągu

31 stycznia (sobota) o godz. 18 w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się koncert trio jazzowego: Jarek Śmietana - gitara, Yaron Stavi - kontrabas i Adam Czerwiński - perkusja. Zespół przedstawi swój nowy program, na który składają się kompozycje lidera oraz opracowania wybitnych utworów z pogranicza muzyki pop i rocka. Znajdziemy tu piosenki takich tuzów, jak Jimmy Hendricx, The Beatles, The Shadows, Rolling Stones i wielu innych.

Jarek Śmietana jest najwybitniejszym polskim gitarzystą i kompozytorem jazzowym znanym i uznanym w całej Europie, a także wielu krajach świata. W swojej karierze współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu: Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddiem Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Występuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej: Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszyn Wroblewskim. Swoje najnowsze płyty autorskie nagrał w prestiżowych studiach Nowego Yorku. W 2002 roku został zaproszony do zespołu światowej sławy skrzypka Nigela Kennedyego, z którym współpracuje do dzisiaj. Wydał 31 płyt autorskich, w których występuje jako solista i leader. Za płytę „SONGS and other ballads" w roku 1998 otrzymał laur Fryderyka. Jego dyskografia jest znacznie szersza - nagrał ponad 50 płyt z innymi artystami. Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne („Jazz Forum", „Gitara i Bass") uznają go w ankietach za najwybitniejszego gitarzystę jazzowego nie tylko w Polsce. Twórczość Jarosława Śmietany nie zamyka się w ścisłych ramach jazzu. Rozwijając swój warsztat kompozytorski pisze utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną, a także na potrzeby baletu, teatru czy filmu. Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą. Wydarzeniem artystycznym roku 2002 były Zaduszki jazzowe w Filharmonii Krakowskiej. Jarosław Śmietana napisał na ten koncert specjalnie dla Nigela Kennedyego „Suitę jesienną" na dwóch solistów, kwartet jazzowy i kwintet dęty (flet, obój, klarnet, fagot, waltornia). Piękno utworu, świetne poprowadzenie zespołu sprawiło, że ten koncert fantastycznie przyjęła publiczność i krytyka. Kennedy wykonuje ten utwór na swoich trasach koncertowych na całym świecie.
     Adam Czerwiński - perkusista, kompozytor, aranżer, edukator. Ma na swoim koncie ponad pięćdziesiat nagranych płyt jako sideman oraz trzy jako leader własnego zespołu. Współpracował i nagrywał z największymi gwiazdami. Artem Farmerem, Larry Goldingsem, Johnem Abercrombiem, Eddie Hendersonem, Nigelem Kennedym i wieloma innymi. Od czternastu lat uczestniczy we wspólnych projektach z Jarkiem Śmietaną.
     Adam jest również pomysłodawcą, dyrektorem artystycznym i organizatorem festiwalu „Jazz w lesie", który odbywa się od dwunastu lat w Sulęczynie.
     Yaron Stavi - muzyk jazzowy, klasyczny, rockowy, urodzony w Tel Avivie 6 kwietnia 1975. Jest wirtuozem kontrabasu oraz gitary basowej. Yaron czuje się bardzo dobrze w różnych stylach i klimatach muzycznych, takich jak Jazz, muzyka klasyczna, rock, muzyka z różnych regionów świata. Studia muzyczne rozpoczynał w Izraelu, a obecnie kontynuuje je w Berlinie na wydziale muzyki klasycznej. Grał w wielu orkiestrach symfonicznych w Europie, prowadzonych przez najbardziej znanych dyrygentów, takich jak Seiji Ozawa, Pierre Boulez, Marris Jansons, Ivan Fischer i innych.
     W 2002 Yaron przeprowadził się do Londynu. Jest członkiem Gilad Aatzmon's Band The Orient house Ensamble, który intensywnie koncertuje na wyspach Brytyjskich i w Europie. W 2003 zespół Yarona zdobył pierwszą nagrodę BBC za najlepszą płytę jazzową. Grał dotychczas z wieloma znakomitymi muzykami i zespołami, między innymi z jazzowym zespołem słynnego skrzypka Nigela Kennedyego, z którym współpracuje od 1997 roku. Wystąpili wspólnie na festiwalu w Mountrax w Szwajcarii. Inni znani muzycy jazzowi, z którymi Yaron grał w Angli to Peter King, Julian Siegel, John Ethridge, Pete Oxley, Estelle Kokot, Gene Calderazzo,Stephen Keogh. W 2005 roku nagrywał wspólny album z gitarzystą zespołu Pink Floyd - Davidem Gilmourem.
     
     Bilety na koncert zostały wyprzedane.
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Gratulacje dla organizatorow, szkoda, że widoczny na zdjeciu saksofonista nie zagra w Eg. O dziwo w naszym miescie również na jazzowe koncerty jest duze zapotrzebowanie.
  • Nie "o dziwo" zapotrzebowanie tylko normalne. Są w Elblągu ludzie którzy tego słuchają, a "Zaduszki jazzowe" organizowano już 30 lat temu i to przy pełnej widowni.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    50-latek(2009-01-28)
  • "O dziwo"-ktoś tu się popisał. Widac, komentatorze nr 1 że obce Ci są wydarzenia kulturalne w naszym miescie. Przejdź się po imprezach jazzowych i zobacz, ile osób w "tym mieście" kocha jazz. Widze, ze masz elblążan za miłośników Dody i Feela. .
  • DodoFeele to znakomita większość urnochodów, co jednak nie przesądza o znaczącym rozsamkowaniu w jazowym i klasycznym repertuarze tej pozostałej grupy społeczne, j nie gustującej w nieustającym festiwalu "wieś tańczy i śpiewa" rodem z akademii jednomajowej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2009-01-28)
  • Byłbym ostrożny w przeciwieństwie do moich przedmowcow z tą milością elblążan do jazzu, sądząc po frekwencji w niejednym lokalu na Starowce, ktory w tą milość uwierzyl promując ten rodzaj muzyki i srodze sie przejechal finansowo. Jazzfani 50+ nie są w stanie zapelnic wszystkich tych miejsc podczas, gdy nie ma wsparcia w kilkutysiecznej elblaskiej braci studenckiej i licealnej. Jak się rozchodza plyty jazzowe w Eg. wystarczy zapytać pracownikow EMPiK. A na Smietanę chodzą nawet Ci co na codzień w ogole nie sluchają jazzu zwlaszcza do Galerii. W latach 70-tych za Extra Ballem Jarka Smietany jezdzily nawet na kazdy koncert fani lub raczej fanki, jak za rockowymi zespolami, ale to byly inne czasy, inna mlodzież i studenci byli studentami / nie bylo licencjatow i uczelniopodobnych "szkół wyższych" i Komputerów, oraz AIDS /, a Extra Ball gral niezwykle melodyjny jazz.
  • Biblioteka i Jazz to całkowite nieporozumienie !. Pamiętam zaklinania Dyrektora, który zapewniał, że miejscem Jazzu w Elblągu - jest GaleriaEL !. I co z tych zaklinań zostało - nic. Tylko marne słowa. NIC. I tak jest zawsze.
  • sala w Bibliotece /gdzie od kilku miesiecy odbywają sie znakomite koncerty / jest napewno lepszym miejscem na jazz niż Galeria, chociazby ze wzgledu na akustykę, bardziej kameralną salę. Ogromne pomieszczenie dawnego kosciola raczej muzyka chóralna i klasyczna. Wielkie dzieki dla organizatorow i sponsorow za koncerty w Bibliotece.
  • Super zdjęcie, plyta z tym materialem jest juz w sprzedaży, polecam.
  • Zapotrzebowanie na dobrą muzykę, w tym oczywiście jazz, jest niestety w naszym mieście dość ograniczone. Kochani moi równolatkowie spod znaku 50+, oceniacie to zapotrzebowanie chyba głównie po sobie. Na koncerty jazzowe przychodzi grupka ludzi, zawsze tych samych. Przypadkiem Ci ludzie przychodzą także na premiery do Teatru, na wernisaże do galerii, na koncerty, nie tylko jazzowe, do Szkoły Muzycznej, Muzeum, Galerii EL, Światowida. Jaka jest frekwencja na koncertach jazzowych, można przekonać się w czasie lata jazzowo-bluesowego w Galerii EL. A biblioteka jest takim samym dobrym miejscem na koncerty, jak i kilka innych w mieście. Z nieakustyczną Galerią EL na czele. Albowiem ponieważ oprócz tych subtelności akustycznych w jazzie, bluesie, ale i w innych muzykach, ważny jest bardzo "klimat". A co to jest ten "klimat" doskonale wiedzą miłośnicy dobrej muzyki. Każdej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    paterek(2009-01-28)
  • Ech AM, Ty to już nawet gusta muzyczne upolityczniłeś. A jak tam z seksem? Urnochody ( w domyśle -lokalni zwolennicy lewicy) lepiej bzykają czy ta pozostała część społeczeństwa? Ja to myślę, że prawica to tylko tradycyjnie bzyka- to lipny seks. Bez wyobraźni jak lokalne PO.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Czerwony(2009-01-28)
  • Mam nadzieję, że wszyscy tu piszący łącznie z AM + jeszcze ok. 200 osob przybedzie w sobotę o 18 do Biblioteki, jak i rownież na kazdy inny tego typu koncert w naszym elblazkowie, mimo pewnej, ale chyba nieistotnej róznicy zdań.
  • Uwazam, że tak Galeria EL, jak i Biblioteka świetnie nadają się na koncerty jazzowe, najważniejsze, że te koncerty jednak z powodzeniem !odbywają się w naszym mieście. Nie mam jeszcze 50 -tki, Jarka Śmietanę "odkryłam" nie tak dawno, wstyd się przyznac przed tem znałam lepiej zachodnich muzyków, a Śmietana to najwyższy światowy poziom !, do tego gra bardzo zróznicowany repertuar. Uważam też, że to plus, że Elbląg ma może nie tak liczną za to sprawdzoną jazzową publicznośc !
Reklama