Sobota 17-11-2018, imieniny Elżbiety, Samueli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Janek Krasicki Janek Krasicki

Trzy niezwykłe wystawy podczas MSA 2017

 
Elbląg, Trzy niezwykłe wystawy podczas MSA 2017 fot. nadesłana
Rek

Wystawa estońskich rękawiczek, kolejna – dokumentująca spektakle i wydarzenia artystyczne zrealizowane przez słowacki teatr „Divadlo z Pasáže” i trzecia – prac plastycznych powstałych podczas trwania wieloletniego projektu „Twórcza Terapia”. To wystawy, jakie będzie można zobaczyć podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23-25 listopada.

Trzy niezwykłe wystawy podczas MSA 2017
     
     Od kiedy nosi się w Estonii rękawiczki dziergane na drutach? Dlaczego są tak barwne i wzorzyste? W jaki sposób uzyskiwano kolorową przędzę? Tego wszystkiego będzie się można dowiedzieć na wystawie zatytułowanej „Kolory zimy: rękawiczki z Estonii”. Dla żyjących w północnym klimacie Estończyków rękawice stanowią niezbędny element ubioru. Oprócz walorów praktycznych, którymi cechuje się noszenie rękawiczek na co dzień, odgrywają one także ważną rolę w estońskiej kulturze ludowej, a tradycja ich wyrabiania na drutach jest w Estonii żywa do dziś. W zależności od regionu powstawały różne modele rękawic, dodatkowo na przestrzeni wieków do Estonii docierały także nowe metody ich wytwarzania oraz zmieniająca się moda. W wyglądzie rękawiczek znajdowały odzwierciedlenie ludzkie myśli i uczucia, a widoczne na nich wzory odpowiadają dziś historie z zamierzchłych czasów.
     - W XXI wieku Estończycy nadal bardzo lubią ciepłe, wełniane rękawiczki, przyozdobione geometrycznymi wzorami. Są one niezbędne podczas estońskiej śnieżnej zimy – mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA. – Tę wystawę realizujemy we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie, a oglądać ją będzie można w Galerii Nobilis.
     
     Organizatorzy – CSE „Światowid” i Stowarzyszanie Kulturalne „Viva Art” – zapraszają także na wystawę zatytułowaną „Divadlo z Pasáže”.Teatr „ Divadlo z Pasáže” jest profesjonalnym teatrem społecznościowym, jedynym tego typu miejscem na Słowacji, który współpracuje z osobami z upośledzeniem umysłowym. W swojej działalności łączy kulturalne, artystyczne i społeczne sfery. Od 1995 roku działa w Bańskiej Bystrzycy. Od samego początku stworzył 25 produkcji, nagrał dwa filmy fabularne, film „One Wagon Daily” i dokumentalny film z trasy po USA, gdzie w 2009 roku zagrał 6 spektakli i zrealizował 10 warsztatów. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach i warsztatach w Danii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Portugalii i Francji.
     
     - W „Divadlo z Pasáže” stworzono własny system edukacji artystycznej dla osób z upośledzeniem umysłowym – dodaje Teresa Miłoszewska. – Teatr przeszedł swój własny rozwój, podczas którego powstał profesjonalny zespół artystyczny złożony z aktorów umysłowo upośledzonych. Oprócz walorów artystycznych spektakle teatralne zawierają także silne przesłania ludzkie.
     
     Na pierwszym piętrze podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych będzie można oglądać wystawę „Materia w twórczej relacji”. Znajdą się na niej prace, które powstały podczas trwania wieloletniego projektu „Twórcza Terapia”, rozwijającego pasje artystyczne osób z niepełnosprawnościami w pracowniach plastycznych CSE „Światowid”.
     
     - To wystawa o zróżnicowanej tematyce, tworzyć ją będą prace malarskie, techniki kolażu i asamblażu, techniki ceramiczne i linoryty – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktorka plastyki w CSE „Światowid”. – Autorami prac są osoby niepełnosprawne, które poświęcają twórczości swój wolny czas i kształcą swoje umiejętności w naszych pracowniach plastycznych.
     
     Przypomnijmy, tegoroczne MSA, wydarzenie podczas którego zobaczyć można wiele interesujących spektakli, wystaw, wziąć udział w warsztatach artystycznych czy happeningu – odbędą się w dniach 23-25 listopada w CSE „Światowid”.
     
     - W twórczości nie ma podziału na sprawnych i niepełnosprawnych, zapraszamy na Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, by się o tym przekonać – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. – Na poznanie i zrozumienie świata, w którym tak łatwo dzielimy ludzi na „sprawnych i niepełnosprawnych”, ci ostatni potrzebują więcej czasu i dodatkowej uwagi, zwłaszcza wtedy, kiedy działania dotyczą realizacji własnych aktywności, zainteresowań i twórczych pasji.
     
     Międzynarodowe Spotkania Artystyczne zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Samorządu Miasta Elbląga.
CSE "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Hosting WWW START
Konto poczty elektronicznej
Domena .pl