Piątek 22-06-2018, imieniny Pauliny, Tomasza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dzień targowy już minął Dzień targowy już minął

„Tygiel” jesienny

Elbląg, „Tygiel” jesienny

Pojawił się kolejny, jesienny zeszyt elbląskiego kwartalnika „Tygiel”. W środę 13 bm. o godz. 17.30 w klubie Studnia przy ul. Hetmańskiej odbędzie się prezentacja Tygla i spotkanie z autorami kwartalnika.

Numer otwiera wiersz zmarłego niedawno Czesława Miłosza oraz wspomnienia o laureacie literackiej Nagrody Nobla autorstwa poety Romana Śliwonika. Mieczysław Lenckowski przypomniał zaś sylwetkę zmarłego w maju Józefa Łapińskiego – artysty plastyka, który był związany z elbląskim środowiskiem twórczym.
     W literackiej części „Tygla” znajdziemy sztukę teatralną pt. „…ząb za ząb” autorstwa Józefa Jasielskiego, związanego w latach 1995-1997 ze sceną elbląskiego Teatru Dramatycznego, w którym był reżyserem i dyrektorem naczelnym.
     Sporą część kwartalnika wypełniają prace elbląskich autorów, uczestniczących w drugiej edycji konkursu literackiego Fundacji Elbląg. Podsumowania i omówienia prac dokonał Ryszard Tomczyk, juror konkursu, na który nadesłano 16 utworów.
     Sporo jest w Tyglu recenzji książek np. Jerzego Szyłaka („Biseksualne Anioły”), Kazimierza Malika („Zapomniałem cię nazwać”), Zdzisława Krasnodębskiego („Demokracja peryferii”).
     Grzegorz Baranowski zrecenzował najnowszy tom wspomnień, wydany przez wspólnotę Kulturową „Borussia”. Według niego książka „Codzienność zapamiętana. Warmia i Mazury we wspomnieniach” - dodajmy: we wspomnieniach Niemców i Polaków z końca wojny i pierwszych lat powojnia, lecz i Ukraińców wyrzuconych na te tereny przez Akcję „Wisła” - jest lekturą „zajmującą i pouczającą, szczególnie w dobie odsłaniania białych plam naszych wojennych i powojennych dziejów”.
     Jan Miłoszewski tekstem „Z tobołem na plecach” pokusił się o omówienie najnowszej książki Ryszarda Tomczyka „Tobół”. Książka ta „należy do autorskiego cyklu sumującego – nie tyle podsumowującego, ale właśnie sumującego – doświadczenia autora z borykaniem się z rzeczywistością. Nie w warstwie przedstawionych zdarzeń, ale przede wszystkim poprzez nagromadzenie refleksji będących reakcją nie tylko na epizody ze szczątkowej fabuły, odnoszących się do wielu rzeczywistości bezpośrednio i pośrednio dostępnych autorowi”.
     Janusz Hochleitner w swoim cyklu o obyczajach naszego regionu przybliża „ludowe tradycje z przełomu wiosenno—letniego”, bo jak stwierdza na początku tekstu „w kulturze północnej Polski zachowało się jeszcze bardzo dużo przeżytków, które dla współczesnych ich uczestników nie zawsze wydają się w pełni zrozumiałe. W wielu tych obrzędowych tradycjach bierzemy czynny udział. Coraz częściej jednak część zachowań uczestników tych wydarzeń nasuwa nam na myśl negatywne refleksje”.
     W "Tyglu" kontynuowany jest także cykle dotyczący kultury i historii Armenii oraz wzajemnych powiązań naszych narodów. Tym razem Zbigniew T. Szmurło przedstawił niektóre wątki dotyczące tragicznego losu Ormian, których w 1915 r. dotknęło pierwsze w XX wieku ludobójstwo dokonane przez Turków.
     Z kolei Janusz Charytoniuk, od dawna opisujący dzieje Młynar, tym razem zajął się przybliżeniem obrazu tego miasta w osiemnastym stuleciu.
     Prezentacja najnowszego numeru kwartalnika elbląskiego „Tygiel” odbędzie się w środę 13 października (początek godz. 17.30) w klubie Studnia przy ul. Hetmańskiej (niedaleko pasażu). Będzie można spotkać się z autorami kwartalnika oraz kupić „Tygiel”.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Glass
Clinex Grill
Clinex W3 Multi
Clinex Floral