Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tysiąc franków Norwida

Elbląg, Tysiąc franków Norwida
(fot. nadesłane)

Polska Scena Edukacji „Rode” i Biblioteka Elbląska zapraszają na spektakl teatralny "Tysiąc franków Norwida". To sztuka napisana przez Mariusza Marczyka, grana z powodzeniem na różnych scenach, pozostaje bezwzględną krytyką społeczeństwa polskiego widzianą przez pryzmat różnych wypowiedzi Norwida.

- Tytuł spektaklu wiąże się z bezskuteczną próbą zebrania przez poetę tysiąca franków, by wyjechać do Włoch dla ratowania swojego zdrowia. Kośćcem konstrukcyjnym przedstawienia jest związek Norwida z młodszą o kilkanaście lat Marią Sadowską, który przełamał pustkę i samotność poety, wyrwał z apatii, dysforii, na moment wzbudził aktywność duchową, nadzieję, która pozwoliła mu wyjść poza niepowodzenia artystyczne.
     Niełatwe układy emocjonalne, bo wykraczające poza boże przykazania, są jednak tylko pretekstem, by mówić o sprawach innej natury. Bogata epistolografia Norwida stała się dla Marczyka obfitym źródłem toczących się potoczystych dialogów na miarę sokratejskich dysput. Z nich wyłania się wizerunek poety, "męczennika prawdy", który nade wszystko pragnie budzić "ospałe sumienie narodu", chce wyrwać polskie społeczeństwo z romantycznej drzemki, z poniżającego poddaństwa i prowincjonalnego marazmu. - Tak o tym dramacie w III aktach, wypowiedziała się dr Barbara Sokołowska.
     
     Scena Edukacji "Rode" powstała w 2002 roku. Od samego początku jej artystycznymi poczynaniami kieruje Mariusz Marczyk. Scena Rode jest dziś jako struktura organizacyjna nieformalnym związkiem profesjonalnych artystów, w którym coraz częściej pojawiają się muzycy i aktorzy z różnych miejsc Polski. Scena Rode ma za sobą setki realizacji w kraju i zagranicą. Programowe credo skupia się w znacznym stopniu na myśli teatralnej Mieczysława Kotlarczyka, wybitnego teoretyka teatru, założyciela słynnego Teatru Rapsodycznego. Scena Rode wprowadzając kolejne realizacje kieruje się szacunkiem dla polskiej kultury, tradycji i historii, zwracając przy tym szczególną uwagę na szacunek dla odrębności kulturowej mniejszości narodowych i szukając także w niej twórczej inspiracji.
     
     Spektakl "Tysiąc franków Norwida" zostanie pokazany 20 października (środa), o godz. 18 w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej.
     Bilety w cenie 10 z można kupić w Dziale Literatury dla Dorosłych, ul. Zamkowa 1. Kontakt do Działu: tel. 55 6113186, e-mail: h.samson@bibliotekaelblaska.pl.
Beata Branicka, BE
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 2
Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 4